Lyslederbaserede datastik

Lyslederbaseret kabling til datahastigheder på op til 40 Gbit/s

Hurtig og sikker dataoverførsel

Beslut dig for høje datahastigheder, fleksible tilslutningsteknikker og pålidelige beskyttelseskoncepter.

Tilbage til Datastik

Kategorier

Søg i Lyslederbaserede datastik

Vis alle produkter i denne kategori

Det brede produktprogram fra Phoenix Contact giver dig den rigtige tilslutningsteknik til lyslederkablingen. POF til korte overførselsstrækninger op til 75 m, PCF til mellemlange strækninger på op til 500 m eller GOF til lange overførselsstrækninger på op til 50 km. Apparattilslutninger, Patch-Panel, koblinger og fordelere til bæreskinner afrunder programmet.

Dine fordele

  • Fremtidssikker kabling takket være overførselshastigheder på op til 40 Gbit/s
  • Bredt anvendelsesområde takket være forskellige fibertyper (POF, PCF, GOF)
  • Maksimal fleksibilitet gennem mangeartede konstruktioner
  • Høj sikkerhed takket være styrke over for elektromagnetisk påvirkning

Fordelere til bæreskinner

Bæreskinne-fordelere og splejseboks  

Fordelere til bæreskinner

Splejsebokse, modulære rangerfordelere, patch-panels samt terminal-outlets til vægmontering er effektive løsninger til struktureret lyslederkabling. Brugervenlige fronttilslutninger til SC-Duplex, LC-Duplex, ST-Duplex, LC-Quad og E-2000® garanterer en sikker dataoverførsel i realtid på lang sigt.

  • Kapslingsklasse: IP20
  • Fiberkategorier: OM1 – OM4 samt OS2
  • Modulære og færdigkonfektionerede løsninger
  • Anvendes til 19"-teknik eller til bæreskinne (kun splejseboks)

Standardiserede pin-belægninger

Standardiserede pin-belægninger  

Standardiserede pin-belægninger

Realisér fleksible, universelle dataoverførselsløsninger på grundlag af et omfattende program af standardiserede datastik.

  • Kompakte LC-duplex-stik
  • Etablerede FSMA- og ST-tilslutningsstik
  • SC-duplex med Push-Pull-teknologi
  • SC-RJ til POF, GOF og PCF

 

Omfattende kabelprogram

Mange tilslutningsmuligheder  

Mange tilslutningsmuligheder

Uanset om du vælger færdigkonfektioneret eller metervare med åben ledningsende – kabler og tilslutningssystemer fra Phoenix Contact byder på løsninger til meget forskellige anvendelsesområder som f.eks. industriel automatisering, computerrum eller bygningskabling.

  • Polymer Optical Fiber (POF) til maksimalt 100 Mbit/s
  • Polymer Clad Fiber (PCF) til maksimalt 1 Gbit/s
  • Glas Optical Fiber (GOF) Multimode indtil 10 Gbit/s
  • Glas Optical Fiber (GOF) Singlemode indtil 40 Gbit/s

 

Gængse protokoller

Gængse protokoller  

Gængse protokoller

Uanset om det drejer sig om maskin- og anlægskonstruktion, bygningsautomatisering eller procesautomatisering – med lyslederbaseret datakabling beslutter du dig for en fleksibel kablingstype, som understøtter en række bussystemer:

  • Ethernet, Ethernet/IP, EtherCAT®
  • PROFINET, Sercos®, INTERBUS
  • PROFIBUS, CANopen®, DeviceNet™, Modbus

 

Pålidelige beskyttelseskoncepter

Pålidelige beskyttelseskoncepter  

Pålidelige beskyttelseskoncepter

Specielle skærmkoncepter med 360° EMC-skærmning garanterer en høj grad af EMC- og ESD-bestandighed for datakablingen. Derudover er tilslutningsstikkene og ledningerne beskyttet pålideligt mod barske omgivelser.

  • Beskyttelse mod ekstreme temperaturer
  • Beskyttelse mod væsker
  • Beskyttelse mod vibrationer
  • Beskyttelse mod UV-lys

Værktøj til fieldkonfektionering

Fieldkonfektionering  

Fieldkonfektionering

Konfektionér lyslederledningerne direkte i felten. Konfektioneringsværktøjet fra Phoenix Contact giver mulighed for processikre forbindelser på meget kort tid.

  • Værktøj til alle fibertyper
  • Ingen klæbning eller polering
  • Værktøjssæt med praktisk tilbehør

PHOENIX CONTACT A/S

Hammerholmen 48
Postboks 1181
2650 Hvidovre
36 77 44 11

Service


Lyslederværktøj GOF

Enkel og pålidelig konfektionering af glasfibre.


Lyslederværktøj POF

Enkel og pålidelig konfektionering af polymerfibre.

Denne hjemmeside anvender cookies. Ved at fortsætte accepterer du vores cookie regler. Læs vores erklæring om beskyttelse af persondata.

Luk