Bezpieczna rejestracja danych pomiarowych rurociągu naftowego w Rosji

Transneft eksploatuje rurociągi naftowe kraju

Transneft jest państwowym rosyjskim przedsiębiorstwem z siedzibą w Moskwie, które eksploatuje rurociągi naftowe w kraju.

Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1993 i dysponuje dziś systemem rurociągów o światowym zasięgu i łącznej długości blisko 50 000 kilometrów.

Aplikacja

Jednym z systemów rurociągów eksploatowanych przez Transneft jest rurociąg naftowy ESPO (Eastern Siberia Pacific Ocean). Ma on długość 2757 kilometrów i dostarcza do chińskiego miasta Daqing 15 milionów ton ropy naftowej rocznie.

W przyszłości planowane jest zwiększenie przepustowości do 30 milionów ton i transportowanie ropy naftowej na łącznej długości 4700 kilometrów aż do regionu pacyficznego, do Japonii i Południowej Korei. Do tego celu będą potrzebne łącznie 32 stacje pompowe i 13 zbiorników magazynowych.

Transneft stosuje iskrobezpieczne konwertery sygnału firmy Phoenix Contact dla transmisji danych procesowych z pola do pomieszczeń kontrolnych stacji.

Rozwiązanie

Różnorodnie i niezawodnie: moduły przekaźnikowe PLC  

Różnorodnie i niezawodnie: moduły przekaźnikowe PLC

Uniwersalne pomiarowe przetworniki temperatury przekształcają sygnały temperaturowe z termometrów oporowych i termoelementów w sygnały 4…20 mA. Są one zasilane w energię przez zasilające wzmacniacze separacyjne Ex-i.

Wejściowe wzmacniacze separacyjne transmitują następnie sygnały analogowe do pomieszczeń kontrolnych w bezpiecznym obszarze. Dzięki innowacyjnej technice połączeń separatory Ex o szerokości 12,4 mm wyróżniają się dokładnym przetwarzaniem sygnałów (odchyłka liniowości < 0,1%) i niewielką mocą straconą (separator zasilający: max.: 1,3 W).

Wejścia, wyjścia i zasilacze są od siebie galwanicznie odizolowane. Wszystkie zastosowane separatory transmitują dwukierunkowo protokół Hart. Separatory są dopuszczone zgodnie z ATEX jako iskrobezpieczne urządzenia robocze przynależne dla strefy 0.

W naszej koncepcji separacja Ex może być łączona z zaciskami wejściowymi. Dzięki temu można zaoszczędzić koszty związane z kompletną szyną nośną ze złączami rzędowymi: wyraźnej redukcji ulega nie tylko zapotrzebowanie na miejsce, lecz również możliwe źródła błędów.

Zintegrowane rozłączniki nożowe i gniazda pomiarowe umożliwiają bezproblemowe rozłączanie przewodów Ex-i. Ułatwia to znacznie uruchamianie. Zaś dzięki wtykowej zasadzie łączenia modułów Ex-i można również w łatwy sposób wykonać późniejsze dostosowania funkcji.

Obok modułów Ex-i przedsiębiorstwo Transneft stosuje również inne komponenty firmy Phoenix Contact, takie jak np. układy zasilania, wstępnie konfekcjonowane kable systemowe oraz przekaźniki PLC.

Podsumowanie

Decydując się na Process Interface PI, firma Transneft postawiła na innowacyjne rozwiązanie iskrobezpiecznych obwodów elektrycznych z wtykowymi modułami elektroniki i złączem podstawowym.

Zaleta: funkcjonalność jest zawarta w module elektroniki, a nie w złączu podstawowym. Niewielka szerokość zabudowy daje dodatkową oszczędność 30 procent miejsca.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410