Transformacja cyfrowa – Otwarta architektura

Transformacja cyfrowa – Otwarta architektura

Otwarta, bezpieczna, skalowalne

Łączność dla inteligentnych rozwiązań do monitorowania w przemyśle przetwórczym.

Rosnące wymagania w zakresie bezpieczeństwa, dyspozycyjności, niezawodności i wydajności wymuszają dziś zwiększenia możliwości technologii, które trudno jest zintegrować z klasyczną piramidą automatyki. Cyfryzacja automatyki przemysłowej otwiera drzwi do nowych technologii i rozwiązań.

„Enhanced Connectivity“ firmy Phoenix Contact oznacza nie tylko połączenie fizyczne, lecz również połączenie obejmujące zarówno logikę, jak i kompleksową, otwartą, bezpieczną, cyfrową komunikację. Umożliwia to urzeczywistnienie nowych koncepcji, takich jak NAMUR Open Architecture (NOA) i Open Process Automation (OPA).

Korzyści

  • Przyszłościowe systemy technologiczne dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i współtworzeniu nowatorskich trendów, takich jak NOA i OPA
  • Indywidualne rozwiązanie – od pomiaru danych po system docelowy z niezależną technologią automatyzacji
  • Eliminacja nieplanowanych przestojów dzięki połączeniu istniejących i dodatkowych danych diagnostycznych do celów konserwacji zapobiegawczej

Standardy dla otwartych systemów automatyzacyjnych

Sieć danych w systemie technologicznym  

NAMUR Open Architecture vs. Open Process Automation

NAMUR Open Architecture (NOA) opisuje sposób łatwego rozszerzenia klasycznej piramidy automatyki o szybkie komponenty IT, od poziomu obiektu po system zarządzania przedsiębiorstwem. Na dodatek jest to możliwe bez pogarszania dyspozycyjności i bezpieczeństwa urządzeń.

Koncepcja Open Process Automation (OPA) idzie jeszcze dalej. Opiera się ona na eliminacji piramidy automatyki przemysłowej w celu uzyskania całkowicie otwartej automatyzacji.

Technologiczna koncepcja otwartego, bezpiecznego i skalowalnego systemu firmy Phoenix Contact pokazuje, w jaki sposób połączyć ideę otwartości, elastyczności i skuteczności z głównymi dążeniami przemysłu przetwórczego (solidność, bezpieczeństwo i niezawodność).

NAMUR Open Architecture

Piramida automatyzacji w kontekście NOA i PLCnext Technology  

Inteligentne zadania monitorowania i optymalizacji przy wykorzystaniu NOA i PLCnext Technology

Otwarta platforma sterowania PLCnext Technology oparta na systemie Linux umożliwia odczytywanie danych HART i innych protokołów równolegle ze sterowaniem procesem bez sprzężeń zwrotnych. Dane mogą być przesyłane przez serwer UA OPC do chmury, np. PROFICLOUD firmy Phoenix Contact czy Azure firmy Microsoft, w postaci surowej lub po wstępnym przetworzeniu przez sterownik.

Ze względu na otwartość platformy sterowania z systemem można zintegrować dodatkowo aplikacje od dostawców zewnętrznych, np. producentów czujników i elementów wykonawczych.Inteligentne algorytmy przetwarzają zebrane dane i na ich podstawie tworzą koncepcje konserwacji.

System PLCnext Technology umożliwia łatwe monitorowanie i optymalizację oraz konserwację zapobiegawczą – bez wpływu na proces kluczowy.

Open Process Automation

Open Process Automation ma na celu zmniejszenie złożoności migracji systemów sterowania poprzez otwarte, ustandaryzowane podejście.System PLCnext Technology opiera się na takiej właśnie otwartości, spełniając rolę DCN (Distributed Control Node) z bezpiecznymi i redundantnymi połączeniami z nową magistralą serwisową czasu rzeczywistego oraz połączeniem z istniejącymi i nowymi urządzeniami obiektowymi (I/O). Ponadto PLCnext Technology spełnia również zasadnicze wymagania OPA, umożliwiając hosting i uruchamianie zewnętrznego oprogramowania na tym samym sprzęcie.

Schemat graficzny Vision Open Process Automation (źródło: O-PAS™)  

Standard The Open Group, globalnego konsorcjum technologicznego z USA, stworzony na Open Process Automation™ Forum (OPAF). Źródło: O-PAS™

PLCnext Technology zdobywa nagrodę Achema Innovation Award 2018

Achema Innovation Award

PLCnext Technology – wyróżniona nagrodą Achema Innovation Award 2018

W dniu 12 czerwca 2018 roku PLCnext Technology otrzymała nagrodę Achema Innovation Award w kategorii AKPiA i automatyzacja procesów. Spośród pięciu kandydatów w łącznie ośmiu kategoriach i trzech kategoriach specjalnych wybrano najbardziej innowacyjny produkt.

Podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród firma Phoenix Contact otrzymała certyfikat oraz prestiżową nagrodę za swoją nową, innowacyjną platformę sterowania. Dziękujemy za to wyróżnienie i bardzo się z niego cieszymy.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410