Bezproblemowa żegluga dzięki automatyzacji śluz w porcie Zeebrügge

Przegląd

Śluza wodna w porcie Zeebrügge  

Śluza wodna w porcie Zeebrügge

  • W Zeebrügge znajduje się jeden z najważniejszych portów Europy. Jest on klasyfikowany jako drugi co do wielkości i najnowocześniejszy morski plac przeładunkowy Belgii.
  • Zwiększone wymagania w zakresie bezpieczeństwa wymuszają niezawodne i łatwe w diagnozowaniu sygnalizowanie w śluzie.
  • Firma Phoenix Contact zaprojektowała dostosowane do magistrali obiektowej światła sygnalizacyjne do integracji ze śluzą.Firma Phoenix Contact zaprojektowała dostosowane do magistrali obiektowej światła sygnalizacyjne do integracji ze śluzą.
  • Elementy, systemy i rozwiązania Phoenix Contact umożliwiają bezpieczne przepływanie przez śluzę Pierre-van-Damme i bezproblemową wymianę towarów.

Profil klienta

Śluza Pierre-van-Damme w porcie Zeebrügge  

Śluza Pierre-van-Damme w porcie Zeebrügge

W porcie Zeebrügge, oprócz różnych dóbr, wysyłane są statkami samochody osobowe najróżniejszych producentów.

Kontenerowce transportują stamtąd 2,2 mln samochodów rocznie na cały świat, czyniąc przez to belgijskie miasto największym na świecie węzłem transportowym dla samochodów osobowych. Dla tak zwanego ruchu Ro-Ro (Roll-on, roll-off) Zeebrügge jest najważniejszym portem w Europie.

Zastosowanie

Światła sygnalizacyjne w porcie Zeebrügge  

Światła sygnalizacyjne pokazują najważniejsze polecenia

Z powodu wzrastających wymagań w zakresie bezpieczeństwa osoby odpowiedzialne za nie w porcie Zeebrügge szukały niezawodnej i łatwej w diagnozowaniu sygnalizacji do śluz. Ważnym wymaganiem był redundantny zasilacz, równie redundantny system magistrali obiektowej oraz duża dostępność i łatwość w diagnozowaniu.

Poza tym światła sygnalizacyjne powinny spełniać warunki IALA E200-1 oraz EN 12699 oraz być odpowiednie do stosowania w surowych warunkach otoczenia w morskim środowisku.

Rozwiązanie

Sterownik Inline  

Sterowniki Inline do komunikacji ze światłami sygnalizacyjnymi

Firma Phoenix Contact zaprojektowała dostosowane do magistrali obiektowej światła sygnalizacyjne i wraz z integratorem systemów zamontowała je w śluzie. Światła sygnalizacyjne z rodziny produktów CSD-SL, które są dostępne w kolorach czerwonym, zielonym, żółtym i białym, spełniają wymagania IALA E200-1 oraz EN 12699.

Światła, oprócz doskonałego zasięgu, przekonują redundantnym zasilaczem i redundantnym systemem magistrali obiektowej. Dwa zasilacze i dwa osobne moduły magistrali obiektowej zapewniają zarówno dużą dostępność, jak i łatwość w diagnozowaniu. Obudowa świateł sygnalizacyjnych i technika przyłączeniowa są pomyślane pod kątem surowych warunków otoczenia w morskim środowisku.

Śluza wodna w porcie Zeebrügge  

Technika automatyzacji firmy Phoenix Contact zapewnia bezpieczne wpływanie

Oparta na protokole PROFINET oraz redundantna technika sterowania

Sterowniki Phoenix Contact używane w śluzie przekazują dane świateł sygnalizacyjnych za pośrednictwem protokołu Ethernet czasu rzeczywistego PROFINET do nadrzędnego układu sterowania. Pracownicy w sterowni mogą odczytywać informacje instalacji sygnalizacyjnej, jak aktualne natężenie światła, natężenie, napięcie i stan diod LED, oraz natężenie światła oddziałujące na światła.

Dodatkowo do diagnostyki świateł sygnalizacyjnych można użyć każdej jednej diody LED. Sterownik Phoenix Contact zapisuje dane diagnostyczne bezpośrednio w bazie danych SQL, co zapewnia bezpieczną archiwizację. W celu automatyzacji czterech podnoszonych mostów śluzy i przynależnych urządzeń techniki bezpieczeństwa funkcjonalnego zastosowano liczne dalsze elementy i systemy Phoenix Contact, jak np. sprawdzone złączki szynowe oraz przekaźniki, sterowniki, moduły I/O i przetworniki sygnałów.

Sterowanie światłami sygnalizacyjnymi odbywa się za pomocą połączenia światłowodowego przez protokół PROFINET. Polecenia sterujące są przekazywane przez przełączniki do obsługującego protokół PROFINET ministerownika ILC 171 ETH 2TX. Do każdego z ośmiometrowych masztów, na których zamontowano światła sygnalizacyjne, należą dwa ministerowniki ILC 171 ETH 2TX z odpowiednią nadrzędną magistralą obiektową. Jeśli jedna ścieżka komunikacyjna ulegnie awarii, drugi sterownik natychmiast przejmuje jej zadania i zgłasza awarię do sterowni.

Podsumowanie

Światła sygnalizacyjne i technika automatyzacji firmy Phoenix Contact zapewniają, że przepływanie przez śluzy w porcie Zeebrügge jest bezproblemowe dla wszystkich uczestników.

Za pośrednictwem świateł sygnalizacyjnych kapitan otrzymuje najważniejsze polecenia w trakcie całego procesu, od zamknięcia bariery po danej stronie śluzy przez wyrównywanie poziomu do otwarcia bramy śluzy. Elementy, systemy i rozwiązania Phoenix Contact umożliwiają bezpieczne przepływanie przez śluzę Pierre-van-Damme i szybką oraz bezpieczną wymianę towarów.

Produkty

OpisTypNr art.
Modułowy sterownik Inline z protokołami Modbus/TCP i PROFINET opartymi na EthernetILC 171 ETH2700975
Lampa LED sygnalizacyjna, 300 mm, czerwonaCSD-SL 300 RD2701788
Lampa LED sygnalizacyjna, 300 mm, zielonaCSD-SL 300 GN2701786
Lampa LED sygnalizacyjna, 300 mm, żółtaCSD-SL 300 YE2701787
Złączka rozgałęźne INTERBUS, z akcesoriami
(wtyk przyłączeniowy i pole opisowe)
IBS IL 24 RB-T-PAC2861441
OpisTypNr art.
Modułowy sterownik Inline z protokołami Modbus/TCP i PROFINET opartymi na EthernetILC 171 ETH
Lampa LED sygnalizacyjna, 300 mm, czerwonaCSD-SL 300 RD
Lampa LED sygnalizacyjna, 300 mm, zielonaCSD-SL 300 GN
Lampa LED sygnalizacyjna, 300 mm, żółtaCSD-SL 300 YE
Złączka rozgałęźne INTERBUS, z akcesoriami
(wtyk przyłączeniowy i pole opisowe)
IBS IL 24 RB-T-PAC

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: