Bezbłędne i szybkie podłączanie modułów I/O

Przegląd

Most Osman Gazi  

Ukończony niedawno most Osman Gazi to czwarty największy na świecie most wiszący

  • Most Osman Gazi to centralny element planowanej 420-kilometrowej autostrady łączącej Istambuł i Izmir.
  • Sygnały z ok. 4500 wejść/wyjść zainstalowanych na moście są przetwarzane przez moduły I/O sterowników S7-300/ET 200M.
  • Okablowanie systemowe firmy Phoenix Contact zapewnia bezbłędne i szybkie połączenie modułów z oprzewodowaniem obiektowym.

Profil klienta

Manager projektu Alper Arifoǧlu  

Alper Arifoǧlu, manager projektu z firmy Siemens, odpowiedzialny za wybór komponentów elektrycznych

Główny wykonawca mostu, japońska grupa IHI Corporation, zleciła realizację różnych zadań podwykonawcom.

Rozwiązanie SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) do monitorowania i sterowania procesami oraz system zasilania mostu zrealizowała firma Siemens AG.

Zastosowanie

Kontener z szafami sterowniczymi  

Model przekroju segmentu z kontenerami na szafy sterownicze na poziomie serwisowym

Na północnym i południowym końcu mostu znajduje się główna stacja zasilania, mieszcząca instalację wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Obie stacje są połączone ze sobą redundancyjnie, co zapobiega awarii systemu.

Sygnały są przetwarzane na poziomach serwisowych mostu. Na poziomie tym są zlokalizowane specjalne kontenery, w których ustawiono poszczególne szafy sterownicze. W kontenerach zbiegają się również różne przewody sygnałowe do rejestrowania danych, bowiem w celu zachowania sprawności infrastruktury mostu wymaga ona ciągłego monitorowania.

Ponadto konieczne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia mostu oraz sygnalizacji dla ruchu drogowego, lotniczego i wodnego. Sygnały z podsystemów są przetwarzane przez moduły I/O sterowników S7-300/ET 200M. Do połączenia modułów firma Siemens zastosowała okablowanie systemowe Phoenix Contact.

Rozwiązanie

Adapter czołowy VIP-Power  

Adapter czołowy VIP-Power do łatwego i szybkiego podłączania

Produkty z serii VIP-Power Cabling pozwalają na szybkie i łatwe połączenie poszczególnych modułów I/O sterownika S7-300 metodą Plug and Play za pomocą jednej wtykanej złączki szynowej. Rozwiązanie to eliminuje niezwykle czasochłonne klasyczne podłączanie poszczególnych żył przewodów oraz test działania I/O, sprawdzający prawidłowe przesyłanie sygnałów. Zaletą konfekcjonowanych fabrycznie adapterów VIP jest między innymi test wysokonapięciowy, jakiemu są one poddawane po procesie produkcji. Jednocześnie sprawdzane jest prawidłowe połączenie żył między adapterem czołowym a wtykiem złączki szynowej. Zapewnia to bezbłędne i bezpieczne połączenie. W połączeniu z wtykanymi dwupoziomowymi złączkami szynowymi Push-in na szerokości zaledwie 70 mm można podłączyć 40 punktów połączeniowych sterownika.

Zdaniem managera projektu Alper Arifoǧlu osoby odpowiedzialne za wybór komponentów doceniły zwłaszcza oszczędność miejsca i czasu, jaką zapewnia okablowanie systemowe w połączeniu z techniką bezpośredniego przyłączania złączek szynowych. Wykonanie dużej szafy sterowniczej z panelem rozdzielczym zajmuje z reguły aż dziesięć dni roboczych. Jeden dzień jest potrzebny na obróbkę mechaniczną szafy, natomiast oszczędza się pozostałe dziewięć dni na instalację elektryczną komponentów oraz Field Acceptance Test (FAT). „Z powodu szaf sterowniczych mieliśmy na początku prawdziwy problem z terminami”, mówi Alper Arifoǧlu. „Poprzez zastosowanie okablowania systemowego nasz wykonawca szaf skrócił jednak instalację komponentów elektrycznych do dwóch dni, co pomogło nam w dotrzymaniu harmonogramu”.

Podsumowanie

Kolejnym kryterium, które zadecydowało o wyborze produktów z serii VIP-Power Cabling, była ich łatwa obsługa. Dostępne są wyłącznie wersje 20- lub 40-biegunowe, nadające się do wszystkich modułów I/O sterownika ET 200M. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to moduł analogowy, czy karta wyjść przekaźnikowych. Dzięki dużemu przekrojowi przewodu oraz wtykowi złączki szynowej można bowiem podłączać zarówno małe sygnały łączeniowe, jak i obciążenia do 250 V AC i 6 A. W sumie w projekcie mostu Osman Gazi z Izmitu wykonano 24 szafy sterownicze z zastosowaniem okablowania systemowego Phoenix Contact.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: