Rozwiązania do wykrywania oblodzenia

Przegląd

Samowystarczalne czujniki  

Samowystarczalne czujniki

  • Oblodzenie łopat wirnika może nie tylko stanowić zagrożenie dla turbiny wiatrowej, ale również niebezpieczeństwo dla środowiska i ludzi.
  • Firma Phoenix Contact oferuje niezawodny system wykrywania oblodzenia łopat wirnika, zwiększający wydajność turbin wiatrowych.
  • Nasze rozwiązanie pozwala na pomiar grubości warstwy ewentualnego oblodzenia oraz temperatury bezpośrednio na powierzchni łopaty wirnika.

Zastosowanie

Do zapewnienia maksymalnego uzysku turbin wiatrowych konieczne jest zagwarantowanie prawidłowego stanu urządzeń. Jednak w ekstremalnych warunkach klimatycznych na łopatach wirnika może się tworzyć lód. Spadające kawałki lodu mogą spowodować poważne szkody. Wczesne wykrycie oblodzenia jest ważne, aby w razie zagrożenia móc zatrzymać turbinę, aby uruchomić system przeciwoblodzeniowy.

Rozwiązanie

Szafa sterownicza systemu wykrywania oblodzenia  

Jednostka przetwarzająca jako część kompleksowego rozwiązania Blade Intelligence

System wykrywania oblodzenia firmy Phoenix Contact mierzy grubość warstwy lodu na łopatach wirnika, zapewniając niezawodną pracę turbiny wiatrowej.

Certyfikowany przez DNV GL algorytm analizujący decyduje o dalszej pracy lub wyłączeniu turbiny.

Samowystarczalne czujniki  

Samowystarczalne czujniki

Przyklejane czujniki mierzą grubość warstwy lodu i temperaturę na zewnątrz łopaty wirnika. Czujnik jest zasilany bezpośrednio energią słoneczną i ma pojemność do 1000 godzin.

Sygnały z czujników są przesyłane bezprzewodowo do jednostki analizującej w gondoli. Zasięg bezprzewodowy wynosi do 250 metrów. Przy odpowiedniej liczbie czujników system nadaje się do automatycznego ponownego uruchomienia. Jednostka przetwarzająca jest dostępna w wersji jako kompletne rozwiązanie do szafy sterowniczej lub jako system do wbudowania.

Innowacyjne rozwiązania do modernizacji – większa efektywność turbin wiatrowych

System wykrywania oblodzenia do modernizowanych obiektów  

Nadaje się do istniejących obiektów

Dzięki bezprzewodowemu połączeniu czujników system nadaje się zarówno do nowych, jak i modernizowanych turbin wiatrowych.

Zoptymalizuj swoje turbiny wiatrowe, wyposażając je w innowacyjne rozwiązania do modernizacji. Phoenix Contact to niezawodny partner, który pomoże Ci w optymalizacji obsługi serwisowej obiektów oraz trwałym zwiększeniu ich uzysków.

Topologia systemu wykrywania oblodzenia  

Topologia systemu wykrywania oblodzenia

Korzyści

  • Niezawodne wykrywanie oblodzenia dzięki pomiarowi grubości warstwy na łopatach wirnika
  • Maksymalny uzysk dzięki automatycznemu ponownemu uruchomieniu
  • Zoptymalizowana regulacja ogrzewania łopat dzięki pomiarowi temperatury
  • Szybkie uruchomienie, również jako rozwiązanie do modernizowanych obiektów, dzięki skonfigurowanym fabrycznie komponentom
  • Niezależna praca, ponieważ nie jest konieczne podłączenie do sterownika turbiny wiatrowej

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410

Serwis


System monitorowania łopat wirnika

Kompletny system do całościowego monitorowania łopat wirnika

Wiecej informacji