Przyłącze generatora

Przyłącze generatora

Dla najlepszej wydajności

Dzięki rozwiązaniom do podłączania generatorów osiąga się maksymalną dyspozycyjność i uzysk systemów fotowoltaicznych.

Powrót do Instalacje na otwartej przestrzeni

Kategoria

Od projektanta i wykonawcy oczekuje się uzyskania maksymalnej dyspozycyjności i wydajności systemów fotowoltaicznych. Ważnym czynnikiem jest przy tym zbieranie i rozdzielanie prądów stringów, ochrona poszczególnych modułów przed uszkodzeniem na skutek wyładowań atmosferycznych i przepięć oraz monitorowanie wydajności instalacji.

Skrzynki przyłączeniowe generatorów (GAK) firmy Phoenix Contact spełniają te wymagania, mieszcząc się w kompaktowej obudowie. Dzięki naszemu systemowi monitorowania prądów stringów fotowoltaicznych można natychmiast reagować na zakłócenia i straty mocy, nawet przy awarii pojedynczych stringów.

Zalety

  • Praktyczna analiza w celu wyznaczenia optymalnej pozycji ochrony przed przepięciami
  • Obniżone koszty i czasochłonność oprzewodowania
  • Na terenie obiektu nie jest potrzebny osobny zasilacz
  • Kompaktowa instalacja dzięki zwartej konstrukcji
  • Pomiar napięcia do 1500 V DC

Podłączenie i zabezpieczenie

Blok złączek hybrydowych  

Łatwe oprzewodowanie dzięki specjalnym złączkom szynowym

Szeroki wybór różnych złączek szynowych zapewnia właściwe rozwiązanie do każdego zastosowania. Złączki bezpiecznikowe nadają się do ochrony poszczególnych stringów przed prądami zwrotnymi.

Złączki diodowe są przeznaczone specjalnie do cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych, a blok złączek hybrydowych łączy nawet cztery stringi bez dodatkowego oprzewodowania.

Ochrona przed przepięciami

Ochrona przed przepięciami do systemów fotowoltaicznych  

Niezawodna ochrona przed przepięciami do systemów fotowoltaicznych

Naziemne systemy fotowoltaiczne są szczególnie narażone
na prądy piorunowe i przepięcia ze względu na ich powierzchnię i eksponowane położenie.

Odgromniki i ograniczniki przepięć firmy Phoenix Contact umożliwiają zabezpieczenie instalacji oraz znaczne zwiększenie jej dostępności. Ograniczniki przepięć spełniają wymagania norm EN 50539-11 i UL 1449 wyd. 3 w zakresie ochrony przed przepięciami w instalacjach fotowoltaicznych i posiadają aprobatę KEMA.

Monitorowanie prądów i napięć stringów

Moduły pomiaru prądu  

Monitorowanie systemów fotowoltaicznych na poziomie stringów

Moduł pomiaru prądu mierzy bezdotykowo za pomocą czujników Halla parametry systemu fotowoltaicznego i przesyła je do modułu komunikacyjnego. Są dostępne wersje 4- i 8-kanałowe.

Za pomocą modułu pomiaru napięcia można mierzyć napięcia stałe do 1500 V. Moduł nadaje się do pomiarów zarówno w uziemionych, jak i w izolowanych systemach fotowoltaicznych.

Zasilanie

Przetworniki DC/DC  

Kompaktowe przetworniki DC/DC o podstawowych funkcjach do fotowoltaiki

Dzięki nowym przetwornikom DC/DC o podstawowych funkcjach do systemów fotowoltaicznych skrzynki przyłączeniowe generatorów mogą być zasilane bezpośrednio z systemu naziemnego.

W ten sposób można zmniejszyć koszty instalacji oraz zwiększyć efektywność systemu. Dzięki kompaktowej konstrukcji i wysokiej sprawności przetworniki DC/DC można również stosować w niewielkich skrzynkach rozdzielczych.

Przekształcanie i monitorowanie prądów przewodów zbiorczych

Przetworniki pomiarowe prądu  

Monitorowanie przewodów zbiorczych DC w systemach fotowoltaicznych

Uniwersalne przetworniki pomiarowe prądu AC/DC służą do monitorowania przewodów zbiorczych DC do 600 A. Monitorowany przewód nie wymaga przy tym przerwania.

Przekładniki prądowe umożliwiają transformację prądów przemiennych do różnych przełożeń. Podłączone liczniki energii mogą rejestrować i wyświetlać parametry bezpośrednio w szafie sterowniczej.

Zarządzanie farmą

Dane poszczególnych urządzeń farmy mogą być wyświetlane przez złącza szeregowe RS-485 i przesyłane bezprzewodowo do centralnego systemu zarządzania farmą. Ze względu na to, że nasz system Radioline dopuszcza tworzenie sieci siatkowych, urządzenia mogą komunikować się ze sobą poprzez stacje repeater-slave.

Monitorowanie stringów fotowoltaicznych

Za pomocą tego modułu pomiarowego można zmierzyć nawet osiem wartości prądów stałych i jedną wartość napięcia stałego w tym samym czasie. W wersji maksymalnej jeden moduł komunikacyjny może obejmować osiem modułów pomiarowych.

2-żyłowy kabel komunikacyjny służy jednocześnie do zasilania modułów pomiarowych. Nie jest wymagany dodatkowy zasilacz. Uniwersalny przekładnik umożliwia pomiar prądów stałych i przemiennych w przewodach zbiorczych.

Monitorowanie stringów fotowoltaicznych

Firma Phoenix Contact oferuje niezawodne rozwiązania do monitorowania systemów fotowoltaicznych od stringów po przewody zbiorcze

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410