MyOmega Systems: koncepcja uniwersalnej obudowy do bram IoT

Przegląd

Uniwersalna obudowa do elektroniki w logistyce: do 1500 sygnałów poziomu wysyłanych przez bramę IoT do chmury  

Do 1500 sygnałów poziomu wysyłanych przez bramę IoT do chmury

  • Firma technologiczna MyOmega Systems GmbH z Norymbergi wdraża Internet Rzeczy (IoT) w branży logistycznej oraz w winnicach.
  • Do aplikacji IoT chciano stworzyć bramę opartą na koncepcji uniwersalnej i elastycznej obudowy.
  • Jako obudowę do bramy o nazwie „d3“ wybrano uniwersalną obudowę do elektroniki UCS firmy Phoenix Contact.
  • Wysoka elastyczność bramy pod względem funkcjonalnym opiera się na możliwości adaptacji serii obudów UCS.

Profil klienta

Bernd Möller, założyciel i prezes zarządu spółki MyOmega Systems GmbH  

Bernd Möller, założyciel i prezes zarządu spółki MyOmega Systems GmbH

Monitorowanie i sterowanie maszynami, produkcją i logistyką – to kluczowe zadanie „ekosystemu IoT” w ramach strategii IoT firmy MyOmega Systems GmbH. „Na bazie bogatego doświadczenia platformowego stworzyliśmy nasz system IoT MYNXG“, wyjaśnia Bernd Möller, prezes zarządu firmy MyOmega.

Zastosowanie

Kontrola poziomu za pomocą czujnika z kamerą „TracoBin“  

Logistyka 4.0: kontrola poziomu za pomocą czujnika z kamerą „TracoBin“

Aplikacja, która pokazuje mocne strony platformy IoT MYNXG, znajduje zastosowanie w logistyce artykułów C, czyli produktów o niskiej wartości i wysokich kosztach zakupu. Zarządzanie logistyką artykułów C wymaga optymalizacji procesów zaopatrzenia. Najbardziej newralgicznym momentem w łańcuchu logistycznym jest stwierdzenie konieczności złożenia nowego zamówienia.

Obsługa logistyczna produktów składowanych w znormalizowanych małych pojemnikach (KLT), określanych jako artykuły C, jest często problematyczna. Pomoc zapewniają tzw. systemy Kanban oparte na metodzie sterowania procesem produkcji w zależności od rzeczywistego zużycia materiałów w miejscu produkcji. „W naszej pokazanej tu aplikacji logistycznej czujnik z kamerą kontroluje poziom artykułów w pojemnikach i przesyła dane do bramy d3“, wyjaśnia Möller. „Ten automatyczny proces może znacznie zredukować zapasy materiałowe.”

Rozwiązanie

Obudowa modułowa UCS  

Obudowa modułowa UCS ułatwia produkcję bramy d3

Przy wyborze obudowy firma MyOmega zdecydowała się na system Universal Case System UCS firmy Phoenix Contact. „Ze względu na to, że nasze urządzenia muszą być solidne i działać niezawodne w środowisku przemysłowym, rodzina obudów UCS to dla nas optymalne rozwiązanie“, uzasadnia swój wybór Berndt Möller. „Ponadto przykładamy dużą wagę do modułowości elementów obudowy.“

Obudowa UCS składa się z dwóch identycznych części górnej i dolnej, wyjmowanych ścianek bocznych oraz narożników w kontrastującym kolorze. Służą one również do mocowania płyty głównej. „Nasza brama posiada wiele różnych interfejsów, dzięki czemu możemy dopasować ją łatwo do wymogów danego klienta“, mówi Möller. „Pomaga w tym również system obudów UCS, w którym dopasowania wymagają wyłącznie odpowiednie ścianki boczne, i to wszystkie cztery.“

Dostępne w różnych kolorach narożniki pozwalają na szybką i niedrogą indywidualizację. Przy wykorzystaniu obu kolorów podstawowych góry i dołu obudowy oraz ścianek bocznych oraz indywidualnych elementów z systemu modułowego można realizować różne koncepcje wzornicze. A za pomocą różnych akcesoriów bramę d3 można zamontować w zależności od potrzeb na szynie DIN w szafie sterowniczej, na ścianie lub na stole.

Wizualizacja przesłanych danych w platformie MYNXG  

Wizualizacja przesłanych danych w platformie MYNXG

Zintegrowany z pojemnikami KLT inteligentny moduł kamery, system TracoBin, przesyła dane kapilarnym pasmem ISM o częstotliwości 868 MHz do bramy d3, gdzie są przetwarzane i analizowane oraz przesyłane jako ważne informacje do chmury. Jeśli przyjąć 1500 czujników, które co sześć godzin przesyłają obraz z kamery, widać jak na dłoni, z jak wielką ilością danych trzeba sobie tu poradzić. Jeśli ilość ta zostanie zredukowana znacznie do dalszego przetwarzania i dane będą przesyłane bramą do chmury, odpowiednie działania mogą być podejmowane niemalże natychmiast. Dane mogą być wizualizowane następnie na platformie MYNXG i wyświetlane na monitorze.

Podsumowanie

Brama d3 oparta na obudowie z serii Universal Case System (UCS) wraz z platformą MYNXG, która dopasowuje się optymalnie do istniejącej infrastruktury, są centralnym elementem cyfryzacji procesów przemysłowych. Seria obudów UCS oferuje solidną bazę również do przyszłego rozwoju bramy. Möller: „Wysoka elastyczność naszej bramy pod względem funkcjonalnym opiera się na możliwości adaptacji serii obudów UCS.” Platforma IoT firmy MyOmega spotkała się również z uznaniem inicjatywy dla małych i średnich przedsiębiorstw „Initiative Mittelstand”. Nagroda za innowacyjność IT w kategorii Przemysł i Logistyka w roku 2018 powędrowała do firmy MyOmega Systems GmbH.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410