Oczyszczalnia ścieków Braunsbedra: szybsze uruchomienie dzięki prostemu projektowaniu

Przegląd

Przepompownia ścieków stowarzyszenia ZWAG w miejscowości Braunsbedra  

Przepompownia ścieków stowarzyszenia ZWAG w miejscowości Braunsbedra

  • W centralnej oczyszczalni ścieków stowarzyszenia Zweckverband Wasserversorgung und Abwasserentsorgung Geiseltal (niemiecki skrót ZWAG) następuje mechaniczne i biologiczne oczyszczanie wszystkich ścieków.
  • Zakłady zajmujące się gospodarką wodną wymagają aktualnie od swoich dostawców nie tylko dostarczania pojedynczych komponentów, lecz kompleksowych rozwiązań.
  • Do realizacji zadań związanych z automatyzacją należała integracja przepompowni z układem sterowania oczyszczalni ścieków za pomocą telefonii komórkowej i techniki SHDSL oraz integracja urządzeń obiektowych.
  • ZWAG korzysta z zalet kompleksowej technologii.

Profil klienta

Jezioro Geiseltalsee w okolicy miejscowości Braunsbedra  

Geiseltalsee to największe sztuczne jezioro Niemiec

Obszar działania stowarzyszenia ZWAG wokół miejscowości Braunsbedra obejmuje jezioro Geiseltalsee, największe sztuczne jezioro Niemiec. Do 1995 roku w Geiseltal wydobywano węgiel brunatny, obecnie znajduje się tam teren rekreacyjny.

Aby nie wywierać negatywnego wpływu na gospodarkę wodną regionu, wszystkie ścieki muszą być odprowadzane do centralnej oczyszczalni ścieków ZWAG.

Zastosowanie

W ramach działań modernizacyjnych kierownictwo stowarzyszenia ZWAG szukało nowego rozwiązania dla trzech przepompowni ścieków. Przepompownia Stöbnitzer Mitte pompuje ścieki bezpośrednio do kanału prowadzącego do oczyszczalni ścieków. Natomiast dwie nowe przepompownie przy jeziorze Geiseltalsee — główna przepompownia Strand Mücheln i przepompownia Strand Mücheln — zasilają kanał naprzemiennie, co ma większe uzasadnienie energetyczne niż doprowadzanie kaskadowe.

Rozwiązanie miało być kompleksowe, nie mogło obejmować wyłączenie pojedynczych komponentów różnych producentów. Ponadto należało zapewnić ochronę przed szkodami wywołanymi przeciążeniem i zagwarantować gotowość do pracy za pomocą nowoczesnego zasilacza UPS. Pod tym względem przekonująca okazała się dopasowana koncepcja firm Krohne Messtechnik i Phoenix Contact. Podstawę zastosowania stanowią wspólnie zaprojektowane bloki funkcyjne biblioteki procesów wodnych Waterworx. Dzięki tym blokom możliwa jest prosta integracja techniki pomiarowej z techniką automatyzacji i techniką sterowania.

Rozwiązanie

Przepompownia ścieków: jezioro Geiseltalsee w okolicy miejscowości Braunsbedra  

Technika pomiarowa firmy Krohne i osprzęt do automatyki przemysłowej firmy Phoenix Contact

W tym kontekście zrealizowane zostały różne zadania związane z techniką automatyzacji. Obejmują one integrację przepompowni z układem sterowania oczyszczalni ścieków za pomocą telefonii komórkowej i techniki SHDSL oraz integrację urządzeń obiektowych — przykładowo miernika przepływu Optiflux 2050 W firmy Krohne — oraz innych komponentów z zakresu techniki pomiarowej i napędowej.

Przemysłowy modem z łączem stałym PSI-Modem SHDSL/ETH umożliwia szerokopasmowe połączenie w sieć urządzeń szeregowych przy użyciu istniejących przewodów miedzianych. Zastosowana technologia SHDSL umożliwia szybkość transmisji danych do 30 Mb/s. Modem SHDSL pozwala na stworzenie połączeń punkt-punkt, redundancji odcinków oraz topologii liniowej i gwiazdowej. W ten sposób modemy w automatyczny sposób ustalają prędkość SHDSL, bez konieczności dokonywania konfiguracji za pomocą przełącznika DIP.

Przydzielanie adresu IP oraz dokonywanie konfiguracji klient/serwer nie są zatem konieczne. Prace serwisowe na miejscu ułatwia zintegrowana księga logowania i wyjścia alarmowe.

Przepompownia ścieków z panelem dotykowym  

Obsługa na miejscu za pomocą panelu dotykowego

Telefonia komórkowa zastępuje brakujące połączenia kablowe

W przypadku braku istniejących przewodów lub publicznej sieci telefonicznej do radiowego przekazywania danych do układu sterowania wykorzystuje się wydajny router 3G z rodziny produktów PSI-Modem. Przepompownie są podłączone do sieci IP za pomocą połączenia UMTS/HSPA. Jeżeli połączenie nie działa, router 3G dokonuje automatycznego przełączenia na GPRS/EDGE. Zintegrowana zapora sieciowa i obsługa VPN chronią przed nieupoważnionym dostępem.

Ponadto monitorowane są takie parametry jak połączenie danych i jakość sieci komórkowej. W razie ich pogorszenia modem 3G wysyła odpowiednią wiadomość i ponownie tworzy połączenie z siecią komórkową. Sześć konfigurowalnych wejść przełącznika pozwala na niezależne wysyłanie wiadomości SMS lub e-mail, nawet do większej liczby odbiorców. Cztery zintegrowane wyjścia przełącznika mogą być uruchamiane za pomocą wiadomości SMS chronionej hasłem. Czynność ta służy do zdalnego kontrolowania stanu instalacji i włączania funkcji.

Produkty

OpisTypNr art.
Niezarządzany ekstender ethernetowy do połączeń punkt-punkt, struktur liniowych i pierścieniowychModem SI SHDSL/ETH2313643
Złącze magistrali PROFINET do podłączenia odległego urządzenia peryferyjnegoIL PN BK DI8 DO4 2TX2703994
Biblioteka oprogramowania WATERWORX dla PC WORXWATERWORX2400180
Urządzenie bezpieczeństwa w metalowej obudowieFL MGUARD RS4000 TX/TX VPN2200515
SERWER PC WORX UASERWER PC WORX UA2402685
Oprogramowanie do wizualizacji atvise®ATVISE2400478
Oprogramowanie do zarządzania danymi ACRONACRON2400115
AXIOCONTROL do bezpośredniego sterowania wejściami/wyjściami AXIOLINE FAXC 30502700989
OpisTypNr art.
Niezarządzany ekstender ethernetowy do połączeń punkt-punkt, struktur liniowych i pierścieniowychModem SI SHDSL/ETH
Złącze magistrali PROFINET do podłączenia odległego urządzenia peryferyjnegoIL PN BK DI8 DO4 2TX
Biblioteka oprogramowania WATERWORX dla PC WORXWATERWORX
Urządzenie bezpieczeństwa w metalowej obudowieFL MGUARD RS4000 TX/TX VPN
SERWER PC WORX UASERWER PC WORX UA
Oprogramowanie do wizualizacji atvise®ATVISE
Oprogramowanie do zarządzania danymi ACRONACRON
AXIOCONTROL do bezpośredniego sterowania wejściami/wyjściami AXIOLINE FAXC 3050

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: