Płynne działanie śluzy na Kanale Kilońskim Śluza wodna w Kiel-Holtenau została wyposażona w ramach modernizacji w nowy system sygnalizacji. Światła sygnalizacyjne są odporne na trudne warunki pogodowe i zapewniają niezawodną komunikację z centrum sterowania.

Śluza wodna Kiel-Holtenau

Modernizacja śluzy w Kilonii-Holtenau

Profil klienta


Pracownik przy Kanale Kilońskim w Kilonii

Kanał Kiloński, Kilonia-Holtenau

Kanał Kiloński łączy ujście Łaby z Fiordem Kilońskim i pozwala statkom na pokonanie nawet 460 kilometrów. Droga wodna o długości około 100 km przebiega przez Szlezwik-Holsztyn i jest jednym z najbardziej ruchliwych sztucznych szlaków żeglugowych na świecie.

Wyzwanie


Słup ze światłami sygnalizacyjnymi

Trudne warunki otoczenia i niezbędny monitoring

Śluza wodna w Kiel-Holtenau została wyposażona w ramach modernizacji w nowy system sygnalizacji. Światła są zainstalowane na słupach i za pomocą sygnałów czerwonych, zielonych i białych sygnalizują napływającym statkom, czy mogą wpłynąć do śluzy.

Do funkcji monitorowania są używane wyłącznie komponenty spełniające standardy przemysłowe. Światła sygnalizacyjne są narażone na trudne warunki atmosferyczne, dlatego muszą spełniać szczególne wymagania. Należą do nich silny wiatr, słona woda oraz bezpośrednie promieniowanie słoneczne.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu komunikacji przemysłowej centrala sterownicza jest informowana na bieżąco o stanie świateł. Istotną kwestią dla personelu utrzymania ruchu jest łatwa instalacja bez konieczności ustawiania adresów lub kodów urządzeń magistrali. Jest to szczególnie ważne przy wymianie świateł w celach serwisowych.

Rozwiązanie


Serwisant odczytuje dane eksploatacyjne

Prosta instalacja i przejrzyste statusy systemu

W śluzie dwa nowe słupy zostały wyposażone w światło sygnalizacyjne LED 300, które wspiera personel utrzymania ruchu poprzez informacje o stanie i informacje diagnostyczne. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu komunikacji przemysłowej.

Światła podłącza się za pomocą gotowych przewodów zakończonych wtykami hybrydowymi M17 firmy Phoenix Contact. Poprzez wtyk hybrydowy światło jest podłączane jednocześnie do zasilania i do przewodu wymiany danych. Nie ma ryzyka odwrotnego podłączenia. Łatwa instalacja jest szczególnie ważna przy wymianie świateł w celach serwisowych. Tutaj najlepiej widać zalety elektronicznej tabliczki znamionowej, którą odczytuje się poprzez połączenie komunikacyjne. Dzięki temu jednostka sterująca widzi, czy jest podłączone prawidłowe światło.

Przesyłana jest informacja np. na temat koloru i rozmiaru światła oraz kąta padania światła. W razie nieprawidłowej instalacji lub wymiany jednostka sterująca wysyła alarm i zapobiega włączeniu światła. Godziny pracy światła i poszczególnych diod LED są mierzone niezależnie i zapisywane cyklicznie w lampie.

Światła sygnalizacyjne, działanie systemu dzięki technologii LED

Energooszczędne działanie systemu dzięki technologii LED

Zastosowanie technologii LED zapewnia zmniejszenie zużycia energii oraz wyższą dostępność. Wynika ona nie tylko z dłuższej żywotności, lecz również ze specjalnego oprzewodowania lampy.

W razie awarii jednej z diod LED układ monitorowania prądu i napięcia wysyła stosowny komunikat do systemu nadrzędnego. W zależności od wymagań układ sterowania może wyregulować pozostałe diody LED, aby zapewnić tę samą moc światła.

Poza monitorowaniem diod LED w świetle sygnalizacyjnym są wbudowane dwa czujniki światła, które mierzą światło emitowane przez diody LED.

Aby zapewnić bezpieczeństwo eksploatacyjne światła sygnalizacyjnego, przewidziano w nim pomiar temperatury. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej dopuszczalnego poziomu, następuje zmniejszenie mocy światła, a nawet wyłączenie lampy. Funkcja ta jest wspomagana przez komunikaty informacyjne i alarmowe. Gdy temperatura ponownie spadnie, po potwierdzeniu komunikatu światło wznawia pracę.

Korzyści

  • Światła sygnalizacyjne odporne na wodę morską z energooszczędną technologią LED
  • Łatwiejsze serwisowanie dzięki wsparciu zapewnianemu przez informacje o statusie i diagnostyce
  • Łatwa instalacja dzięki konfekcjonowanym kablom i złączom

Kontakt

Fabian Pasimeni
Fabian Pasimeni
Global Industry Manager Urban Infrastructure
Chętnie wesprę Cię w projektach mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa ruchu dla śluz, ruchomych mostów i bram.

Produkty


Osoba obsługująca tablet przed szafą sterowniczą

Nie znalazłeś jeszcze odpowiedniego produktu?

Skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci i wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie.

Podsumowanie


Wymiana świateł sygnalizacyjnych do dróg wodnych

Bezawaryjna eksploatacja i wydajne procesy

Najważniejszą rolę w sprawnym funkcjonowaniu Kanału Kilońskiego odgrywają śluzy, które niwelują różnicę wysokości między oboma morzami. Światła sygnalizacyjne LED firmy Phoenix Contact ułatwiają serwisowanie śluz, ponieważ można w dowolnym momencie odczytać łatwo ich dane eksploatacyjne.

Personel serwisowy jest na bieżąco informowany o stanie świateł sygnalizacyjnych poprzez komunikaty o stanie i komunikaty diagnostyczne. Kolejną zaletą światła jest technologia LED, która umożliwia zmniejszenie zużycia energii oraz zwiększenie dostępności.