Niezawodne bezprzewodowe podłączenie oddalonych stacji wodociągowych do centrali dyspozytorskiej

Przegląd

Zbiornik górny Ober-Mörlen  

Studnie głębinowe są sterowane ze zbiornika górnego Ober-Mörlen

  • Gmina Ober-Mörlen granicząca z powiatem Hochtaunus dostarcza swoim mieszkańcom wodę pochodzącą głównie z ujęć własnych.
  • Sterowanie podstacjami odbywa się w większości poprzez sieć zdalnej obsługi, której kable na przestrzeni lat uległy zniszczeniu.
  • Dlatego teraz podłączenie oddalonych obiektów do układu sterowania zapewnia niezawodny system radiowy Radioline.
  • Linia radiowa pracuje stabilnie już od pierwszego dnia, co sprawiło, że integrator systemu będzie stosować system Radioline również w przyszłych projektach.

Profil klienta

Widok na gminę Ober-Mörlen  

Gmina Ober-Mörlen graniczy z powiatem Hochtaunuskreis

Leżąca 35 kilometrów na północ od Frankfurtu nad Menem gmina Ober-Mörlen dostarcza wodę 5800 mieszkańcom głównie z ujęć własnych.

Sieć wodociągowa ma długość około 60 kilometrów i wydajność roczną na poziomie 250 tysięcy metrów sześciennych wody.

Zastosowanie

Schemat sieci radiowej  

Sieć radiowa obejmuje dwa zbiorniki górne i trzy studnie głębinowe

Studnie, zbiorniki górne i stacje pomp były podłączone w przeszłości stałymi łączami do zlokalizowanej w ratuszu centralnej sterowni i stamtąd dozorowane. Na przestrzeni lat zniszczone kable były wymieniane sukcesywnie na modemy GSM/GPRS.

Lecz w razie awarii sieci komórkowej nie byłoby komunikacji ze wszystkimi stacjami. W takim przypadku doszłoby do wstrzymania dostaw wody, bowiem sterowniki zbiorników wysokich nie są w stanie samodzielnie sterować pompami studni głębinowych. Dlatego gmina podjęła decyzję o budowie równoległej sieci bezprzewodowej, działającej niezależnie od operatora.

Decyzja ta wynikała z faktu, że możliwości podłączenia podstacji są ograniczone. Naprawianie lub układanie nowych kabli podziemnych byłoby niemożliwe z powodu dostępnego budżetu, bowiem koszt ułożenia metra kabla sięga nawet 100 euro. Dlatego poszczególne obiekty zewnętrzne zostały podłączone do odpowiedniego zbiornika górnego poprzez kierunkowe łącze bezprzewodowe.

Rozwiązanie

Moduły Radioline w szafie sterowniczej  

Do budowy sieci radiowej wykorzystano moduły 2,4 GHz i 868 MHz

Najpierw zespół specjalistów w dziedzinie technologii bezprzewodowych z firmy Phoenix Contact przeprowadził analizę zasięgu sieci bezprzewodowej. W ten sposób określa się pierwsze możliwości realizacji linii radiowej. Następnie poprzez test terenowy sprawdzono niezawodne działanie linii radiowych uznanych za krytyczne. Do podłączenia dwóch studni głębinowych do pobliskiego zbiornika górnego gmina wykorzystała moduły 2,4 GHz. Przy połączeniu z pełną widocznością dystans między stacjami wynosi 700 metrów. Ponadto zrealizowano kolejną sieć bezprzewodową z użyciem urządzeń 868 MHz, bowiem między stacjami zewnętrznymi leży wiele przeszkód, które można łatwiej pokonać w zakresie niższych częstotliwości. Dzięki temu oddaloną o około 700 metrów i znajdującą się za wzgórzem trzecią studnię głębinową można było podłączyć bezpośrednio do innego zbiornika.

Oddalonej o ponad 2,7 km stacji pomp nie dało się połączyć bezpośrednio ze zbiornikiem, ponieważ różnica wysokości między oboma stacjami wynosi aż 100 metrów. Ponadto tłumienie spowodowane przez wzgórze i drzewa było za wysokie nawet dla modułów 868 MHz. Dlatego położona na wzgórzu stacja przesyłowa została użyta jako regenerator sygnału. Stąd można było zrealizować optymalne połączenie bezprzewodowe zarówno ze zbiornikiem górnym, jak i stacją pomp.

Komponenty bezprzewodowe przesyłają głównie sygnały cyfrowe z podstacji do sterowników zbiorników górnych, które je przetwarzają. Między innymi odbierają i analizują komunikaty o usterkach i alarmy oraz komunikaty o natężeniu przepływu i poziomie. Na podstawie tych informacji następuje w razie potrzeby aktywacja pomp w celu napełnienia zbiorników. Komputery w sterowni komunikują się poprzez moduły GSM/GPRS ze sterownikami zbiorników i pokazują ich aktualny stan roboczy. Ponadto dokumentują ilości dopływu i odpływu oraz dokonują analiz statystycznych dostaw wody. W razie wystąpienia usterki w podstacjach system powiadamia pogotowie techniczne.

Podsumowanie

Zespół projektowy do realizacji rozwiązania radiowego  

Steffen Rehde i Karlheinz König oraz Thomas Pfeiffer (od lewej) przekonali się o możliwościach systemu radiowego Radioline

„Ze względu na pozytywne doświadczenia z systemem Radioline oraz dobry serwis będziemy w przyszłości częściej sięgać po systemy radiowe firmy Phoenix Contact”, podsumowuje Thomas Pfeiffer, prezes firmy Pfeiffer Electronic GmbH odpowiedzialnej za automatyzację.

Karlheinz König, ówczesny mistrz ds. produkcji wody i eksploatacji sieci wodociągowej w gminie Ober-Mörlen, uzupełnia: „Linie radiowe działają stabilnie i od pierwszego dnia nie miały nawet jednej awarii”. Radioline stanowi zatem proste, elastyczne i wytrzymałe rozwiązanie. Poza rozdziałem sygnałów z nawet 250 stacji za pomocą pokrętła charakteryzuje się uruchamianiem, rozbudową wymianą modułów w sieci radiowej bez oprogramowania.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: