AVU Netz: Przenośny system do oznakowania oszczędza czas przy oznakowaniu urządzeń

Przegląd

Tworzenie oznakowania na miejscu za pomocą przenośnej drukarki  

Tworzenie oznakowania na miejscu

  • AVU Netz jest wykonawcą i operatorem ponad 1800 instalacji zaopatrzenia w energię elektryczną, gaz i wodę w okręgu Ennepe-Ruhr.
  • Firma poszukiwała przenośnej drukarki do szczegółowego oznakowania wszystkich elementów w rozbudowanych strukturach systemu zaopatrzenia w wodę.
  • Przenośny system do oznakowania Thermomark Prime pozwala uniknąć zbędnego jeżdżenia i chodzenia, na przykład podczas prac konserwacyjnych.
  • W ten sposób firma uzyskała znaczne oszczędności.

Profil klienta

Uzdatnianie wody w systemie ultrafiltracji w zakładzie wodociągowym Witten  

W zakładzie wodociągowym Witten woda jest oczyszczana w nowym systemie ultrafiltracji

Poza dystrybucją energii elektrycznej i gazu AVU Netz zapewnia również dostawy czystej wody pitnej. Zbiornik wody pitnej, zapora Ennepe, ma pojemność ponad 12,3 miliona metrów sześciennych wody.

Wspólnie z wodociągami Rohland oraz Volmarstein, AVU Netz we współpracy z wodociągami Witten zapewnia dostawy wody w swoim obszarze sieci.

Zastosowanie

Stephan Maubach z działu serwisu sieci i techniki systemowej w firmie AVU Netz  

Stephan Maubach z działu serwisu sieci i techniki systemowej w firmie AVU Netz

„Dokumentacja urządzeń jest dla nas jako dostawcy kwestią kluczową”, wyjaśnia Stephan Maubach z działu serwisu sieci i techniki systemowej w firmie AVU Netz. „Zaopatrzenie w wodę pitną jest dziedziną bardzo wrażliwą – dlatego nasi pracownicy techniczni muszą mieć szybki i efektywny dostęp do wszystkich komponentów instalacji, zwłaszcza w przypadku niezbędnego przeglądu lub naprawy”. Długi czas konserwacji i serwisu niepotrzebnie zablokowałby sieć dystrybucyjną, która powinna pracować nieprzerwanie. W przypadku naprawy lub rozbudowy systemu istniejące oznaczniki muszą zostać również dostosowane do nowych elementów w szafie sterowniczej.

„Przy oznakowaniu i dokumentacji urządzeń na miejscu natrafialiśmy na różne problemy. Brakujące oznaczniki były zapisywane ręcznie na kartce papieru i przekazywane do działu produkcji”, dodaje Maubach. „Powodowało to koszty, które musieliśmy zaoszczędzić gdzie indziej. Dlatego szukaliśmy przenośnego rozwiązania do druku, aby tworzyć oznaczniki tam, gdzie są potrzebne.“

Rozwiązanie

Oznakowanie komponentów w szafie sterowniczej  

Oznaczenie każdego elementu w szafie sterowniczej można wykonać wygodnie na miejscu

Również sektor zaopatrzenia w media znajduje się obecnie pod dużą presją redukcji kosztów. Dostawcy mediów są zmuszeni do szukania nowych oszczędności i zwiększania efektywności istniejących procesów. Przenośna drukarka dla monterów, która oferuje taką samą jakość nadruku jak drukarki stacjonarne używane w warsztacie przy produkcji szaf sterowniczych, oferowała ciekawe perspektywy.

Z tego powodu firma AVU Netz zdecydowała się na zakup akumulatorowej przenośnej drukarki THERMOMARK PRIME. Maubach zwraca uwagę na oszczędność czasu wynoszącą 15 procent w porównaniu z używanymi wcześniej drukarkami stacjonarnymi. „Możliwość wprowadzania danych do etykiet bezpośrednio na miejscu eliminuje czasochłonne i podatne na błędy etapy pośrednie. Wyeliminowano również czas potrzebny na wydruk w warsztacie oraz czasy dojazdu i dojścia.“

Aby zapewnić ciągłość dostaw, każdy punkt przyłączeniowy jest nazwany, dokumentowany i oznaczany w systemie i w instalacji w ten sam sposób. Drukarka THERMOMARK PRIME wyróżniająca się dużą elastycznością zastosowania oraz czystym i czytelnym nadrukiem zapewnia efektywność i spójność w szafie sterowniczej, które są tak ważne dla pracowników technicznych AVU Netz. Maubach: „Przy użyciu najnowocześniejszej technologii druku możliwe jest bez problemu oznakowanie nawet liczących sobie już 40 lat złączek szynowych.“

Oprogramowanie CLIP PROJECT zintegrowane w drukarce przenośnej, stosowane w wielu systemach nadruku Phoenix Contact, w połączeniu z ekranem dotykowym działającym jak tablet, umożliwia wprowadzanie danych bezpośrednio na miejscu. Ponadto utworzone projekty oznaczników można przesyłać metodą Plug & Play za pośrednictwem różnych interfejsów urządzenia, np. za pomocą pamięci USB lub połączenia bezprzewodowego, a następnie wydrukować i/lub zapisać.

Podsumowanie

Wymagana wysoka niezawodność eksploatacyjna w regionalnej sieci dystrybucyjnej nie jest możliwa bez wysokiej dokładności i spójności oznakowania i dokumentacji urządzeń. „Zakup THERMOMARK PRIME firmy Phoenix Contact zwrócił się bardzo szybko“, podsumowuje Maubach. „Teraz pracujemy znacznie bardziej efektywnie. O zakupie przenośnej drukarki THERMOMARK PRIME zdecydowała jej wysoka elastyczność, intuicyjna obsługa za pomocą ekranu dotykowego oraz – co równie ważne – dobre połączenie interfejsu z naszym systemem CAE z EPLAN”. Maubach myśli również o kolejnych projektach: „Obecnie planujemy wykorzystanie THERMOMARK PRIME do transmisji zdalnej stacji w sieciach lokalnych 10 kV.”

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: