Produkcja modułowa z zastosowaniem Module Type Package (MTP)
Łatwe projektowanie modułów i szybsze wprowadzanie produktów na rynek: dzięki MTP można sprawnie i elastycznie reagować na wymagania klientów.
Wiele zakładów w przemyśle przetwórczym działa nieprzerwanie od wielu lat. Tym ważniejsze jest rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości na wczesnym etapie, aby uniknąć dalszych szkód i móc kontynuować pracę. To ostatnie staje się coraz ważniejsze, ponieważ trendy rynkowe, rosnące ceny surowców i coraz większa presja konkurencyjna stanowią odpowiednie wyzwania dla przyszłej rentowności zakładu.
Modularyzacja systemów zwiększa elastyczność w odniesieniu do indywidualnych wymagań klientów i warunków ramowych. Proces jest dzielony na poszczególne części, a moduły są mapowane pojedynczo.
MTP: przełom w automatyce procesowej
Module Type Package (MTP) to niezależny od producenta standard, który umożliwia znormalizowaną i niezależną od producenta integrację modułów systemowych z systemami automatyki. Jednocześnie moduły mogą komunikować się ze sobą i z nadrzędnym układem sterowania.
Poszczególne moduły są określane jako Process Equipment Assembly (PEA). Są to samowystarczalne moduły funkcyjne, które mogą komunikować się ze sobą za pośrednictwem ustandaryzowanego interfejsu. Moduły są opisane w MTP, pliku sterownika. Wszystkie informacje, takie jak funkcje i właściwości modułu, są zapisywane w MTP. Oznacza to, że jednostki funkcjonalne mogą być elastycznie wymieniane i rekonfigurowane. Dzięki temu systemy produkcyjne mogą być uruchamiane szybciej i bardziej elastycznie reagować na indywidualne wymagania klientów. Poszczególne PEA są odczytywane i kontrolowane przez Process Orchestration Layer (POL).
Jak widać na filmie, MTP, wraz ze standardem NAMUR Open Architecture (NOA), umożliwia użytkownikom osiągnięcie większej wydajności i elastyczności procesów dzięki większej przejrzystości danych.
Nasze zaangażowanie w dziedzinie MTP
Standard MTP został ustanowiony i opracowany przez ZVEI i NAMUR. Obecnie organizacja użytkowników PROFIBUS (PNO) jest odpowiedzialna za ciągły dalszy rozwój i możliwość zastosowania w różnych przypadkach użycia.
MTP jest stale rozwijane zgodnie z wymaganiami przemysłu. O rosnącym znaczeniu niemieckiego standardu dla przemysłu przetwórczego świadczy fakt, że jest on coraz częściej stosowany na całym świecie. W związku z tym koncepcja MTP może w przyszłości znaleźć się w normie IEC 63280. Poszczególne arkusze obejmują różne tematy, takie jak ogólna koncepcja, interfejsy HMI czy koncepcja alarmów.
Phoenix Contact od wielu lat wspiera ciągły postęp MTP w ramach różnych działań w grupach roboczych z innymi partnerami.
Prosty sposób na modułowość dzięki MTP DESIGNER
Automatyzacja modułowa jest bardziej elastyczna niż kiedykolwiek wcześniej: MTP DESIGNER firmy Phoenix Contact umożliwia szybką konfigurację i uruchomienie systemów modułowych. Moduły zgodne z MTP są generowane automatycznie i łatwo integrowane z układami sterowania.
MTP jest doskonałym rozwiązaniem dla wyzwań przemysłu przetwórczego. Niezależnie od tego, czy chodzi o presję kosztową, zużycie zasobów czy niedobór wykwalifikowanej siły roboczej – wszyscy interesariusze mogą skorzystać z tego standardu i zapewnić sobie konkurencyjność w przyszłości.
Znaczenie MTP
MTP jest ważnym elementem zapewniającym większą wydajność i elastyczność w wielu branżach.
Na przykład przemysł chemiczny i farmaceutyczny charakteryzuje się zmieniającymi się wymaganiami rynkowymi i wieloma procesami wsadowymi, które często wymagają wymiany surowców i zmian w procesie produkcyjnym. Aby zachować jak największą elastyczność procesów i zminimalizować przestoje, wymagana jest modułowa struktura systemu produkcyjnego. Automatyzacja modułowa może być również bardzo szybko dostosowana do nowej partii produkcyjnej.
Jednak nawet w przypadku tworzenia nowego zakładu produkcyjnego, MTP może zapewnić wsparcie w modułowej budowie systemu dzięki obniżonym kosztom projektowym. To samo dotyczy wymiany uszkodzonych modułów. Uszkodzony moduł pompy można zastąpić nowym modułem, który jest gotowy do natychmiastowego użycia, ponieważ moduł komunikuje się z układem sterowania dzięki standardowi MTP.
MTP umożliwia również optymalizację rozwoju, procesów i konserwacji na wielu innych rynkach przemysłowych. Na przykład poszczególne elementy systemu statku, takie jak silnik, przekładnia lub system klimatyzacji, są inteligentnie sterowane dzięki standardowi.
MTP zmienia zasady gry pod każdym względem
50% szybsze wprowadzanie produktów na rynek
70% niższe koszty prac konstrukcyjnych
80% wyższa elastyczność
Korzyści dla różnych grup docelowych
Producent modułów
MTP umożliwia znaczną redukcję kosztów konstrukcyjnych, a producent zyskuje oszczędność czasu i kosztów. Każdy moduł i jego ekran obsługi wizualizacji są opisywane cyfrowo tylko raz. Moduły mogą być następnie używane przez kilku użytkowników. Pozwala to obniżyć koszty projektowania nawet o 70%.
Integratorzy systemów
Plug and Produce umożliwia integratorom systemów łatwą integrację modułów różnych producentów w POL systemu procesowego. Zaletą są tu niezależne od producenta, ustandaryzowane interfejsy. Ponadto dostosowanie modułów odbywa się bez większego wysiłku. Ułatwia to użytkownikowi systemu reagowanie na niestandardowe wymagania.
Użytkownicy urządzeń
Dzięki MTP użytkownik systemu zyskuje na krótszym czasie wprowadzenia produktu na rynek i może elastycznie reagować na zmiany popytu w całym cyklu życia systemu. Niezależnie od zmian w ilości lub wymaganiach dotyczących produktu, zamówienia mogą być elastycznie i szybko dostosowywane.
Kontakt
Anja Lang
Vertical Market Management – Process Industry | Product Management
Chętnie doradzę Ci w zakresie modułowej automatyzacji systemu za pomocą MTP.
Nie znalazłeś jeszcze odpowiedniego produktu?
Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy optymalne rozwiązanie dla automatyki modułowej w Twoim systemie. Jako dostawca kompleksowych usług w zakresie modułowych systemów automatyki dostarczamy odpowiedni sprzęt i oprogramowanie. Ponadto oferujemy kompleksowe doradztwo i opracowywanie koncepcji, w tym prace projektowe.
Kompleksowy projekt obejmuje również uwzględnienie odpowiednich wymagań dotyczących bezpieczeństwa funkcjonalnego, ochrony przeciwwybuchowej i cyberbezpieczeństwa. Najlepiej umówić się na spotkanie już teraz.