System przekaźnikowy redukuje oprzewodowanie oraz ilość potrzebnego miejsca we frezarkach

Przegląd

Frezowanie z najwyższą prędkością  

Prędkość cięcia frezarek wynosi do 1000 metrów na minutę

  • Frezarki wysokoobrotowe Röders TEC GmbH spełniają najwyższe wymagania pod względem prędkości obróbki oraz jakości powierzchni.
  • Do sterowania maszyn stosuje się liczne przekaźniki sprzęgające, które wymagają efektywnego montażu i oprzewodowania.
  • Moduły przekaźnikowe serii RIFLINE complete nie tylko redukują czas instalacji, lecz również pozwalają na oszczędność miejsca w szafie sterowniczej.

Profil klienta

Siedziba główna Röders TEC  

Siedziba główna Röders TEC w Soltau

Frezarki wysokoobrotowe firmy Röders TEC GmbH, sprzedane w liczbie ponad 2000 egzemplarzy do ponad 50 krajów (dane aktualne na rok 2014), są stosowane między innymi do produkcji precyzyjnych form do przyrządów medycznych oraz stempli do wybijania monet.

Firma posiada oddziały w Chinach, Francji, USA i Wietnamie.

Zastosowanie

Frezarka pięcioosiowa  

Specjalna kompensacja geometrii zapewnia najwyższą dokładność

Do sterowania frezarkami firma Röders TEC używa wielu różnych przekaźników sprzęgających, ponieważ muszą one realizować różne zadania łączeniowe. „Stosujemy szybki moduł przekaźnikowy RIF-0, który służy do sprzęgania sygnałów między sterownikiem a obiektem. Może to być na przykład tzw. sygnał dobrego samopoczucia z zewnętrznej instalacji odciągu pyłu o wartości zaledwie 24 V i kilku mA.

Do zwielokrotniania sygnałów wykorzystujemy moduł przekaźnikowy RIF-2, ponieważ udostępnia nawet cztery zestyki przełączne”, mówi Olaf Hartmann, odpowiedzialny za konstrukcję elektryczną maszyn. Ze względu na wysoką prędkość cięcia szczególne wymagania musi spełniać wrzeciono, do którego co trzy sekundy jest podawana mieszanka olejowo-powietrzna. Przekaźnik półprzewodnikowy przełącza odpowiednią pompę oleju tłoczącą mieszankę smarującą. Przekaźnik nie ulega zużyciu, dzięki czemu zapewnia niezawodną pracę maszyny.

Rozwiązanie

Technika połączeń sprężynowych Push-in  

Wysoki komfort obsługi dzięki technice połączeń sprężynowych Push-in

Frezarki zawierają wiele przekaźników sprzęgających, dlatego duże znaczenie ma efektywny montaż i oprzewodowanie modułów. „To kolejny powód, dlaczego zdecydowaliśmy się na moduły przekaźnikowe serii RIFLINE complete”, wyjaśnia Olaf Hartmann. „Bo przekaźniki RIFLINE umożliwiają proste i komfortowe oprzewodowanie”. Wynika to z innowacyjnej technologii Push-in, która umożliwia bezpieczne i szybkie podłączanie bez użycia narzędzi drutów i linek zakończonych tulejką o przekroju od 0,34 mm2. Siła wtykania przewodów została zmniejszona o 50 procent. Mniejsza siła zwiększa komfort obsługi oraz przyspiesza oprzewodowanie, co w efekcie pozwala na obniżenie kosztów. Aby wypiąć przewody, trzeba jedynie nacisnąć pomarańczową dźwigienkę w celu zwolnienia sprężyny.

Seria RIFLINE obejmuje wąskie moduły przekaźnikowe o szerokości zaledwie 6,2 mm z jednym zestykiem przełącznym oraz moduły przekaźnika mocy z dwoma, trzema lub czterema zestykami przełącznymi. Ponadto są dostępne moduły przekaźnikowe podobne do stycznika miniaturowego. Ofertę uzupełniają obejmy blokujące oraz wtykane moduły funkcyjne z lampkami sygnalizacyjnymi, zabezpieczeniem przez zamianą polaryzacji i układem ochronnym. Jeśli aplikacja wymaga wysokiej częstotliwości przełączania, do gniazd RIF-0 i RIF-1 można zastosować również niezużywające się przekaźniki półprzewodnikowe. Bardzo ciekawym produktem jest wąski wtykany moduł timera z trzema funkcjami czasowymi: opóźnione załączenie, impuls przy załączeniu i migacz. Można w nim ustawić cztery zakresy czasu od 0,5 sekundy do 100 minut. Moduł, który pozwala na stworzenie z RIFLINE complete przekaźnika czasowego, można łączyć jak wszystkie standardowe moduły funkcyjne o tej samej konstrukcji ze wszystkimi wersjami od RIF-1 do RIF-4.

Podsumowanie

RIFLINE complete wykorzystuje mostki, oznaczniki i wtyki pomiarowe z serii złączek szynowych CLIPLINE complete firmy Phoenix Contact, stosowanej już przez wielu użytkowników. Znacznie upraszcza to projektowanie, zamawianie oraz utrzymywanie zapasów komponentów.

„Wspólna oferta wyposażenia jest dla nas prawdziwym ułatwieniem, bowiem złączki szynowe, podłączane również z zastosowaniem techniki Push-in, stosujemy już od wielu lat”, mówi na koniec Hartmann. Zalety tej techniki przyłączeniowej oferuje wiele innych komponentów, np. sterowniki, system I/O, kondycjonery sygnału i hybrydowe rozruszniki silnika.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: