Mężczyzna z iPadem w ręce ogląda parametry maszyny

Znaczne ułatwienie serwisu poprzez zdalne serwisowanie Routery zabezpieczające zapewniają bezpieczną komunikację w budowie maszyn

Koncepcja zdalnego serwisowania firmy Hermes Systeme GmbH jest oparta na routerze bezpieczeństwa mGuard oraz mGuard Secure Cloud, będącej elastycznym i ekonomicznym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczny dostęp do aplikacji klienta.

Obecnie systemy bez technologii zdalnego serwisowania nie wytrzymują już starcia z konkurencją, bowiem każdy użytkownik wymaga wysokiej dyspozycyjności, a co za tym idzie jak najszybszego usuwania awarii.

Ingo Hermes , Prezes zarządu
Dwóch pracowników Hermes Systeme wykonuje szafę sterowniczą

Firma Hermes Systeme GmbH oferuje innowacyjne rozwiązania AKPiA

Pracownicy firmy Hermes Systeme GmbH z Wildeshausen niedaleko Bremy tworzą innowacyjne rozwiązania w dziedzinie technologii AKPiA. Zakres usług obejmuje poza modernizacją urządzeń również obsługę serwisową i naprawy istniejących urządzeń oraz dostawę i montaż nowych systemów. Hermes Systeme skupia się na automatyce przemysłowej i automatyce budynków, jak również na systemach AKPiA do obiektów wodociągowych, pływalni, oczyszczalni ścieków i instalacji chłodniczych, systemach informatycznych oraz centralnych systemach sterowania. Jako integrator systemów firma od ponad 30 lat wspiera użytkowników przemysłowych i komunalnych przy wdrożeniach systemów SCADA. Wykorzystuje się do tego stworzoną przez Hermes Systeme stację I/O. Do zdalnego serwisowania wykorzystywane są urządzenia zabezpieczające firmy Phoenix Contact, które umożliwiają serwisantom bezpieczny dostęp do odpowiedniej sieci SCADA.

Około 80 procent wszystkich problemów można rozwiązać za pomocą zdalnego dostępu.

Christian Nölker, Inżynier elektryk i programista

Szybkie przywrócenie dostępności maszyny po usterce

Zdalny dostęp serwisanta do maszyny w razie usterki

Głównym celem w Hermes Systeme jest szybkie usuwanie usterek, lecz ważne jest także zapewnienie wysokich i zrozumiałych standardów bezpieczeństwa, bez których użytkownik nie zaakceptuje zdalnego serwisowania.
W przypadku awarii serwisant Hermes Systeme może natychmiast uzyskać zdalnie informacje o stanie roboczym systemu. W tym celu w prosty sposób analizuje szczegółowe pliki dziennika i inne dane historyczne, w których znajduje się informacja o przyczynie błędu. Na podstawie zarejestrowanych danych z czujników systemu można wykryć usterki i jednocześnie znaleźć możliwości optymalizacji. Systemy SCADA składają się zazwyczaj z jednego lub więcej sterowników oraz graficznego interfejsu użytkownika. „W tym celu nasi serwisanci ściągają na swój komputer ekran operatora systemu, a następnie wspólnie z pracownikiem na miejscu usuwają awarię“, wyjaśnia Christian Nölker, inżynier elektryk i programista w firmie Hermes Systeme.

Szukaliśmy dostawcy, który byłby w stanie zaoferować nam rozwiązanie do prostego zarządzania zarówno systemami, jak i pracownikami serwisu. Równie ważne było dla nas, aby dostawca cieszył się renomą na rynku, aby nasi klienci zaakceptowali koncepcję zdalnego serwisowania.

Ingo Hermes , Prezes zarządu
Routery zabezpieczające mGuard na płycie montażowej

Proste zarządzanie systemami i serwisantami

„Aby wybrać odpowiednią technologię zdalnego serwisowania, nie wystarczy spojrzeć na parametry techniczne i ceny“, podkreśla Christian Nölker. Przy ciągłym wzroście liczby systemów zarządzanie dostępem online i konfigurowanie zdalnych stacji routujących może szybko stać się bardzo czasochłonne. Ponadto podjęcie decyzji utrudniają różne dodatkowe kwestie, takie jak bezpieczne uwierzytelnianie, zarządzanie indywidualnymi danymi logowania i danymi konfiguracji dla klienta, jak również różne środowiska programistyczne rozrastającego się ciągle parku maszynowego.

Z tego względu kompletne rozwiązanie firmy Phoenix Contact przekonało do siebie osoby odpowiedzialne, ponieważ oprócz wysokiego standardu bezpieczeństwa IT obejmuje również zarządzanie systemami i serwisantami. Niezbędna konfiguracja urządzeń końcowych jest generowana automatycznie w chmurze i wczytywana do urządzeń. Wszystkie operacje, takie jak konfiguracja VPN, ustawienia routingu czy zarządzanie certyfikatami, odbywają się w chmurze. „Chmura Phoenix Contact jako portal zarządza coraz większą różnorodnością różnych środowisk serwisowych systemów i automatycznie udostępnia pracownikowi serwisu odpowiednie środowisko“, cieszy się Christian Nölker. Przy każdym dostępie serwisowym uruchamiana jest tymczasowa maszyna wirtualna, która jest następnie usuwana. Umożliwia to również równoległe działanie oprogramowania różnych generacji. Ten sposób zdalnego serwisowania okazał się dla firmy Hermes Systeme skutecznym rozwiązaniem, które zapewnia większą dyspozycyjność systemu dla klientów firmy.

Montaż routera zabezpieczającego FL mGuard w szafie sterowniczej

Solidny router zabezpieczający do trudnych warunków przemysłowych

Swego czasu szukaliśmy rozwiązania, które umożliwiłoby nam łączenie się z siecią SCADA systemu przez Internet, a jednocześnie chroniłoby go przed nieautoryzowanym dostępem“, kontynuuje Christian Nölker. W idealnym przypadku rozwiązanie to powinno być dostosowane do pracy w środowisku przemysłowym. „Większość dostępnych na rynku aplikacji bezpieczeństwa została jednak stworzona do środowisk biurowych“, mówi Nölker. Firma Hermes Systeme zdecydowała się w końcu na zastosowanie urządzeń zabezpieczających z rodziny produktów FL mGuard firmy Phoenix Contact, spełniających wszystkie wymagania środowiska przemysłowego.

„Zastosowana przez nas wersja routera zabezpieczającego FL mGuard RS2000 może być montowana na szynie DIN i posiada zasilanie 24 V DC. W zależności od lokalnych warunków do połączenia systemu z chmurą używamy wersji RJ45 lub wersji do sieci komórkowej“, wyjaśnia dalej programista. Ze względu na to, że FL mGuard RS2000 działa jak bezpieczna brama chroniąca system przed nieautoryzowanym dostępem, sieć SCADA może być podłączona bezpośrednio do Internetu, a tym samym do chmury. Serwisanci używają oprogramowania klienckiego VPN, za pomocą którego nawiązują również połączenie z chmurą. Dzięki funkcji VPN komunikacja może być inicjowana tylko przez osoby upoważnione posiadające odpowiednie dane dostępu. Po skonfigurowaniu połączenia VPN działa ono jak bezpośrednie włączenie do sieci lokalnej. Oprogramowanie do programowania sterownika wykrywa zatem urządzenia zabezpieczające i może je łatwo podłączyć do systemu.

Kontakt
Przegląd różnych routerów zabezpieczających

Ochrona dla sieci przemysłowych

Chroń swoje systemy przed nieautoryzowanym dostępem ze strony osób lub złośliwego oprogramowania i dowiedz się więcej na temat routerów zabezpieczających.