Network installation – From patch panels and network isolators to SPF modules

Network installation – From patch panels and network isolators to SPF modules

Install your entire network yourself – we will be happy to help you. Whether copper, fiber optics, or fast connectors – Phoenix Contact will provide you with all of the necessary components, such as patch panels, PoE injectors, insulators, and redundancy modules for flexible on-site installation.

Lisätietoja
Kolme Ethernet-patch-paneelia DIN-kiskossa

Patch-paneeli mahdollistaa varmat liitännät kytkentäkaapista kentälle

Ethernet-patch-paneeli: varmat liitännät nopeasti

Ethernet-patch-paneeli helpottaa ja nopeuttaa kenttä- ja kytkinkaappikaapelien liittämistä. IDC-, push-in- tai ruuviliitännät helpottavat kenttäkaapelien asennusta suljetussa liitäntätilassa. Häiriösuoja voidaan liittää helposti, nopeasti ja ilman työkaluja – samanaikaisella vedonpoistolla. Tämä säästää paljon asennusaikaa.

Näitä liitäntämoduuleja on saatavilla valinnaisesti myös ylijännitesuojalla ja suojavirtojen valvonnalla.

PoE-injektorit: varma ja helppo tehonsyöttö

PoE-injektoreilla verkkoon voidaan syöttää dataa ja jännitettä luotettavasti

PoE-injektorit: varma ja helppo tehonsyöttö

PoE (Power over Ethernet) -injektorien avulla Ethernet-verkkoon yhdistettyihin etälaitteisiin, kuten kameraan, voidaan syöttää dataa ja virtaa yhdessä kaapelissa. Kompaktia stand alone -ratkaisua on saatavana eri teholuokissa 60  wattiin asti.

PoE-injektoreissa on RJ45-rasian lisäksi vaihtoehtoisia liitäntätekniikoita kenttäkaapelille ja integroidulle ylijännitesuojalle. Tämä suojaa liitettyjä päätelaitteita ja lisää siten laitteiston käytettävyyttä.

Power over Ethernet -jakaja FL PD 1001

PoE-jakaja erottaa energian ja datan paikan päällä

PoE-jakaja Datan ja energian erotus paikan päällä

Power over Ethernet -jakajan avulla voit asentaa kaukana sijaitseviin asemiin myös muita kuin PoE-päätelaitteita helposti ja edullisesti. PoE-jakaja erottaa muun muassa WLAN- tai Bluetooth-tukiasemien, ohjausten ja I/O-asemien datan ja energian paikan päällä ja toimittaa ne erikseen käyttöön. Näin voit hyödyntää PoE-ratkaisun tuomat kustannusedut ja helpon johdotuksen myös muissa kuin PoE-verkkokomponenteissa.

Verkkoerottimet verkon galvaaniseen erotukseen

Verkkoerottimet suojaavat päätelaitteita

Verkkoerottimet verkon galvaaniseen erotukseen

Potentiaalierot aiheuttavat teollisuusympäristöissä jatkuvasti ongelmia häiriöttömälle tiedonsiirrolle. Käytä kuparipohjaisten Ethernet-verkkojen galvaaniseen erotukseen FL ISOLATOR -erottimia.

Korkealuokkainen, jopa 4 kV:n erotus suojaa Ethernet-laitteita ja liittymiä. Häiriönkestävyys paranee huomattavasti.

FL ISOLATOR -erottimia on saatavana myös M12-liitäntätekniikalla ja seinämäasennuskotelolla.

SFP-moduuli: valokuitutekniikan joustavaan käyttöön

SFP-moduulit joustavaan lasikuitupohjaiseen tiedonsiirtoon

SFP-moduuli: valokuitutekniikan joustavaan käyttöön

SFP (Small Form Pluggable) -moduulien avulla voit käyttää Ethernet-kytkimien SFP-portteja joustavasti. Single- tai multimode-siirto, Fast Ethernet tai Gigabit – Phoenix Contact tarjoaa käyttötarkoituksiisi sopivat SFP-moduulit:

  • Kupari ja valokuitu (single- ja multimode)
  • Siirtoetäisyydet jopa 80 km
  • WDM-tekniikka yksikuituiseen siirtoon
  • 100 Mb/s ja 1 000 Mb/s
  • Voidaan käyttää kaikissa Phoenix Contactin SFP-korttipaikalla varustetuissa kytkimissä