Ochrona sieci elektrycznej

Ochrona newralgicznej infrastruktury przed atakami fizycznymi nabiera coraz większego znaczenia. Kompaktowe systemy radarowe SpotterRF umożliwiają całodobowe monitorowanie terenu przez pracowników ochrony niezależnie od pogody i przy 100-procentowym pokryciu.

Podsumowanie

Ochrona sieci elektrycznej  

Ochrona sieci elektrycznej

  • Systemy monitorowania do ochrony ważnej infrastruktury nie mogą nigdy stracić zasilania ani połączeń komunikacyjnych.
  • Firma SpotterRF podjęła współpracę z IndustrialENET i Phoenix Contact w celu poprawy niezawodności swojego najnowszego kompaktowego systemu radarowego do monitorowania.

Profil klienta

SpotterRF oferuje opatentowane systemy CSR (Compact Surveillance Radar) do ochrony obwodowej ważnych stacji transformatorowych, wykraczającej poza ogrodzenie obiektu. CSR to niewielki radar, który mieści się w dłoni. Został stworzony pierwotnie dla oddziałów specjalnych, a obecnie jest dostępny również dla specjalistów ds. bezpieczeństwa w sektorze energetycznym. Kompaktowe systemy radarowe SpotterRF umożliwiają całodobowe monitorowanie terenu przez pracowników ochrony niezależnie od pogody i przy 100-procentowym pokryciu.

Przez wiele lat firma SpotterRF współpracowała ściśle z IndustrialENET, jednym z preferowanych dostawców systemów radiowych. IndustrialENET jest również integratorem systemów Phoenix Contact. IndustrialENET jest ekspertem w dziedzinie rozwiązań sieciowych i rozwiązań IP do wideomonitoringu inteligentnych systemów transportowych i ważnych obiektów infrastrukturalnych. Firma współpracuje z czołowymi dostawcami, takimi jak SpotterRF i Phoenix Contact, aby dostarczać kompletne rozwiązania oparte na zasadzie „Plug & Play”. Podczas współpracy IndustrialENET i Phoenix Contact opracowały wspólnie z SpotterRF ulepszony panel interfejsu, nadający się do szerszego zakresu temperatur, elastyczny, niewielkich rozmiarów i dostosowany do potrzeb OEM. Projekt zrealizowano w oparciu o zaplecze produkcyjne i kompetencje firmy Phoenix Contact. Swój sukces zawdzięcza cenom systemowym oraz wsparciu technicznemu inżynierów z firmy IndustrialENET i Phoenix Contact.

Zastosowanie

Produkty Phoenix Contact w szafie sterowniczej  

Zwiększona niezawodność nowego panelu interfejsu daje pewność zakładom energetycznym.

Wysokie bezpieczeństwo wymaga niezawodności

Zakłady energetyczne i inne odpowiedzialne organy poszukują sposobów na poprawę monitorowania odległych miejsc. Ponadto obowiązują nowe regulacje prawne, np. NERC CIP-014-1, które wymagają podjęcia stosownych środków w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony systemu wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej przed atakiem fizycznym.

Kamery wideo zainstalowane na terenie obiektów są ważnym krokiem, lecz zakład energetyczny musi również zapewnić stałą dyspozycyjność systemu oraz nieprzerwane przesyłanie niezbędnych danych. Firmy SpotterRF i IndustrialENET współpracowały w przeszłości przy innym systemie monitorowania, lecz tym razem chciały również zwiększyć niezawodność zasilania systemu, aby wesprzeć swoich klientów przy realizacji wymagań wynikających ze standardu NERC CIP-014-1.

Panele te znajdują się w szczelnych obudowach rozsianych na terenie stacji transformatorowych. W zależności od lokalizacji są narażone na działanie szerokiego zakresu temperatur. W wielu miejscach mogą występować również silne zakłócenia elektromagnetyczne, co może prowadzić do przerywania lub zaniku sygnałów.

Pierwotnie panele SpotterRF były produkowane metodą tradycyjną: zamawiano części do produkcji, produkowano panele we własnym zakładzie i wykonywano testy odbiorcze i testy zapewnienia jakości. Jednak produkcja paneli nie należała do specjalizacji SpotterRF. Czas i wysiłek niezbędny do produkcji paneli nie pozwolił zespołowi skupić się na swoich podstawowych kompetencjach – produkcji systemów radarowych.

Panel Phoenix okazał się dla SpotterRF dobrym rozwiązaniem, które pozwoliło na jeszcze większą poprawę ogólnej dyspozycyjności całego systemu oraz ochronę radarów SpotterRF przed przepięciami i przerwami zasilania. Udało się również znacząco zmniejszyć liczbę awarii.

Rozwiązanie

SpotterRF oferuje bezpieczeństwo obwodowe poza ogrodzeniem  

Opatentowane systemy radarowe CSR (Compact Surveillance Radar) firmy SpotterRF zapewniają ochronę obwodową ważnych stacji transformatorowych, wykraczającą poza ogrodzenie obiektu.

Indywidualny panel o wysokiej dyspozycyjności

„Oba modele SpotterRF C20D i C40D to wynik naszych nieustających starań o poprawę bezpieczeństwa obwodowego dla partnerów i klientów“, mówi Logan Harris, CEO w firmie SpotterRF. „Nowy, zaprojektowany przez IndustrialENET panel interfejsowy umożliwia szybkie podłączanie radarów Spotter oraz ich lepszą ochronę przed przepięciami w trudnych warunkach atmosferycznych w przewodach zasilających i komunikacyjnych.“

Nowy panel łączy technologię IndustrialENET i radary SpotterRF z solidnymi kamerami do ochrony mostów, tuneli i stacji transformatorowych w niekorzystnych warunkach.

Rozwiązanie obejmuje integrację na poziomie systemu z radarami Spotter i kamerami przemysłowymi. System radarowy umożliwia niezawodne wykrywanie i śledzenie obiektów we wszystkich warunkach widoczności i otoczenia oraz takie sterowanie kamerami, aby pracownik ochrony mógł na bieżąco obserwować sytuację. Dzięki szerokiemu zakresowi dynamiki i technologii Starlight kamery są w stanie pokazać wszystkie szczegóły optyczne zarówno w dzień, jak i w nocy. Kamera posiada również oświetlenie podczerwienią, które zapewnia wyraźny obraz z odległości do około 365 metrów, nawet w razie braku oświetlenia terenu. W połączeniu z technologią radarową SpotterRF znacznie obniża to koszty instalacji i liczbę niezbędnych kamer.

Widok ekranu NERC CIP-014-1  

Zgodnie ze standardem NERC CIP-014-1 zakłady energetyczne muszą zapewnić, aby ich systemy bezpieczeństwa były w stanie przesyłać newralgiczne nawet w trudnych warunkach.

Jeden radar C40D obejmuje swoim zasięgiem taką powierzchnię, jak 20 zainstalowanych na stałe kamer termowizyjnych. Działa niezawodnie w deszczu, mgle i śniegu, śledząc każdy ruchomy obiekt w zasięgu do 600 metrów dla przemieszczających się osób przy polu widzenia 90 stopni. C40D waży mniej niż 700 gramów, dzięki czemu można go przymocować łatwo do istniejących konstrukcji, np. do masztu, ogrodzenia lub drzewa. Podłącza się go w prosty i nieskomplikowany sposób poprzez dostępne sieci Ethernet za pomocą switchy Power over Ethernet, dzięki czemu nadaje się doskonale do wielu różnych zastosowań, takich jak szyby naftowe, zakłady chemiczne, stacje transformatorowe, elektrownie, nadajniki radiowe telefonii komórkowej i kopalnie. Modele C20D i C40D są zgodne z wymogami RoHS i posiadają oznakowanie CE.

Ulepszone radary SpotterRF C20D i C40D mają dodatkową ochronę przed zwarciem, przepięciami i zamianą polaryzacji, co pozwala na dalszą optymalizację konfiguracji i instalacji. Kompetencje firmy Phoenix Contact w odniesieniu do niezawodności zasilania stanowią gwarancję działania systemu również w ekstremalnych warunkach otoczenia.

Podsumowanie

Solidna kamera  

Solidna kamera chroni mosty, tunele i stacje transformatorowe w trudnych warunkach

Dzięki współpracy z Phoenix Contact i IndustrialENET firma SpotterRF mogła skupić się na jakości swoich systemów radarowych, dostarczając klientom jednocześnie gotowe i kompleksowe rozwiązanie oraz zarządzanie energią dla radarów SpotterRF, kamer i innych urządzeń. Użytkownik musi jedynie zamontować szafę sterowniczą na maszcie oraz podłączyć system do zasilania i sieci – całą resztą zajmuje się ekranowana obudowa.

„Nowy panel spełnia nasze wysokie standardy udostępniania newralgicznych systemów sieciowych z wideomonitorowaniem o wysokiej dyspozycyjności“, mówi Jon Amack, inżynier elektryk i prezes IndustrialENET. „Dzięki wykorzystaniu doskonałego zaplecza produkcyjnego firmy Phoenix Contact możemy oferować najwyższy standard ochrony dla produktów SpotterRF w bardzo konkurencyjnych cenach.“

SpotterRF zapewnia znaczne zmniejszenie ryzyka powtarzających się ataków, jakie miały miejsce w branży energetycznej. Lepsza niezawodność nowego panelu interfejsu daje zakładom energetycznym jeszcze większą pewność, że ich systemy monitorowania będą działać nawet w najtrudniejszych warunkach otoczenia.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: