Switche IP67 przyspieszają uruchamianie urządzeń do montażu i testów

Przegląd

Urządzenie do montażu i testów szczelności  

Urządzenia są dostosowane dokładnie do konkretnego elementu

  • Stosowane w przemyśle motoryzacyjnym urządzenia do montażu i testów szczelności KMS Automation GmbH są konstruowane według indywidualnych potrzeb klienta.
  • Switche IP67 łączą w sieć poszczególne stacje robocze w obrębie linii produkcyjnych.
  • Te kompaktowe urządzenia z dostępnymi wygodnie korytami grzebieniowymi pozwalają na szybkie podłączenie stacji do sieci Ethernet.

Profil klienta

Siedziba firmy KMS Automation GmbH  

Siedziba KMS Automation GmbH mieści się w Schramberg-Waldmössingen w środkowym Schwarzwaldzie

Firma KMS Automation GmbH zajmuje się projektowaniem i produkcją między innymi urządzeń do montażu i testów szczelności dla branży motoryzacyjnej, dostosowanych indywidualnie do konkretnych odlewanych elementów, np. skrzyń biegów i silników. Firma zarządzana przez swojego właściciela zatrudnia 60 pracowników.

Zastosowanie

Urządzenie do montażu i testów  

Rozproszone switche IP67 instaluje się bezpośrednio na saniach stacji roboczych linii

W zależności od rodzaju odlewane elementy przechodzą przez wiele stacji roboczych, na których są montowane i testowane. Bardzo ważnym etapem jest ciśnieniowy test szczelności. Główna trudność tej operacji wynika z konieczności kontroli elementów, które nie zostały jeszcze do końca zmontowane i posiadają wiele otworów. Do wykonania testu szczelności na poziomie elementów muszą być one zamocowane w stacji w sposób dostosowany do danej geometrii. Następnie system kontroli szczelności wytwarza w nich ciśnienie testowe i następuje kontrola, czy ciśnienie jest utrzymywane.

Do integracji różnych komponentów technologicznych w poszczególnych stacjach roboczych – np. sterowników wkrętarek, czujników kamer, systemów pomiaru siły i drogi oraz paneli obsługi – firma KMS Automation stosuje sieć przemysłową Ethernet. Jednocześnie standard ten stanowi podstawę komunikacji modułowej koncepcji produkcyjnej.

Rozwiązanie

FL Switch 1605 M12  

Urządzenie FL Switch 1605 M12 posiada pięć wodoszczelnych portów Ethernet

Bezpośrednio na saniach stacji roboczych są montowane switche IP67 z serii Factoryline, które umożliwiają łatwe i bezpośrednie włączenie komponentów technologicznych do sieci. Urządzenia typu FL Switch 1605 M12 posiadają pięć portów Ethernet w wodoszczelnej wersji M12 z kodowaniem d. Dzięki konfekcjonowanym kablom komponenty Ethernet mogą być podłączone w stacji roboczej bezpośrednio na miejscu. Switche są zasilane przez złącze M12, które doprowadza 24 V DC z podstawy stacji. Dzięki swojej wąskiej konstrukcji FL Switch 1605 M12 nie zajmuje wiele miejsca, zapewniając jednocześnie wygodny dostęp do wyjść kablowych. Jest zamocowany do sań za pomocą dwóch śrub M6. Usytuowanie poszczególnych stacji można określać zazwyczaj tylko warunkowo. Bardzo ważną kwestią są dostępne bezpośrednio interfejsy między stacjami poprzez wtyki M12.

Choć KMS Automation musi realizować urządzenia ściśle według specyficznych potrzeb swoich klientów, w celu zwiększenia efektywności firma próbuje stosować w miarę możliwości standardowe rozwiązania. Dlatego koncentruje się na wykorzystywaniu komponentów i koncepcji, które można szybko i elastycznie stosować i łączyć. Zarówno do budowy sieci Ethernet, jak i do podłączenia czujników i elementów wykonawczych w stacjach roboczych, producent stosuje przewody konfekcjonowane. Połączenie poziomu wejść/wyjść jest realizowane na stole stacji roboczej za pomocą wtyków M12 w rozdzielaczach czujników / urządzeń wykonawczych SACB. W podstawie danej stacji roboczej mieści się szafa sterownicza, dzięki czemu nie trzeba ustawiać nigdzie dodatkowej szafy. Switche serii SFN instalowane obok sterownika na szynie DIN służą do połączenia sieci Ethernet w podstawie.

Podsumowanie

Daniel Infantone, kierownik montażu elektrycznego w KMS Automation  

Daniel Infantone, kierownik montażu elektrycznego w KMS Automation

Daniel Infantone, kierownik działu montażu elektrycznego w firmie KMS Automation, ceni zasadę Plug and Play rozproszonych switchów IP67: „Switche M12 firmy Phoenix Contact ułatwiają podłączenie naszych komponentów do sieci Ethernet. Ponadto możemy podłączać elastycznie stacje robocze, co skraca fazę uruchomienia u klienta“.

Poprzez sieć Ethernet parametry jakości odlewanych elementów są archiwizowane w nadrzędnej bazie danych. Poprzez umieszczone na zewnątrz stacji roboczej złącze serwisowe można kontrolować i zmieniać parametry komponentów technologicznych bez konieczności otwierania szyby ochronnej.

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410

Wiecej informacji

Referrer: