Elektromobilność i ochrona środowiska: stacje ładowania o szczególnym bilansie CO2

Przegląd

Systemy ładowania do pojazdów elektrycznych z obudową z betonu  

Systemy ładowania do pojazdów elektrycznych z obudową z betonu

  • Infrastruktura do ładowania pojazdów elektrycznych musi być nie tylko gęsta i funkcjonalna, lecz musi również spełniać kryteria ekologiczne.
  • Firma Velocity Aachen GmbH zrealizowała wspólnie z Pion Technology AG rozwiązanie, w którym w słupku ładowania zastosowano obudowę o szczególnym bilansie ekologicznym.
  • Użyto w niej beton filtrujący drobne pyły oraz liczne komponenty firmy Phoenix Contact.
  • Już niebawem do dyspozycji mieszkańców Aachen będzie nawet 1000 rowerów elektrycznych.

Profil klienta

Firma Velocity Aachen GmbH we współpracy z RWTH i regionalnymi partnerami z przemysłu pracuje nad rozwojem miejskiego systemu elektromobilności na bazie wypożyczalni – w ramach projektu w Aachen powstają intermodalne węzły infrastruktury ładowania do rowerów i samochodów elektrycznych. Kierowcy aut elektrycznych mogą przesiąść się również na rower elektryczny, odciążając w ten sposób ruch w centrum miasta.

Zastosowanie

Zasilacze firmy Phoenix Contact w skrzynce rozdzielczej  

Zasilacze w akcji

Pojazdy elektryczne są obecnie na topie – wnoszą cenny wkład w transformację energetyczną i ochronę środowiska. Wolniej idzie natomiast budowa niezbędnej infrastruktury ładowania: z uwagi na wysokie koszty inwestycji i długi okres zwrotu wielu inwestorów podchodzi z dystansem do zaangażowania w tej dziedzinie. Brak pokrywającej całe miasto infrastruktury ładowania ma z kolei negatywny wpływ na codzienną wygodę użytkowania pojazdów elektrycznych – i odstrasza wielu kupujących. Możliwe rozwiązanie tego dylematu stanowi projekt Velocity Aachen realizowany we współpracy z firmą Pion Technology AG z Hanau.

Różne opcje opłat – od łatwej standardowej rezerwacji przez Internet po roczny abonament dla osób dojeżdżających codziennie do szkół i pracy – mają stworzyć zróżnicowaną ofertę dostosowaną do różnych grup docelowych. Dzięki temu Velocity Aachen spełnia jednocześnie dwa kryteria sukcesu elektromobilności: wysoka dostępność w połączeniu z atrakcyjnym modelem finansowym. Infrastruktura wymaga natomiast starannego utrzymania i musi być stale dostępna.

Rozwiązanie

Punkt ładowania z betonu, również do samochodów elektrycznych  

Punkt ładowania z betonu, również do samochodów elektrycznych

„Dajemy naszym klientom obietnicę mobilności i przykładamy dużą wagę do wysokiej dyspozycyjności systemu”, wyjaśnia Dennis Brinckmann, prezes firmy Velocity Aachen. „Zasadnicze znaczenie ma dla nas efektywność energetyczna, dlatego całe wyposażenie musi spełniać określone wymagania, również wyposażenie naszych dostawców.”

Innowacyjną obudowę do słupków ładowania wykonaną z betonu dostarcza Pion Technology AG. Dzięki fotokatalitycznym właściwościom materiał ten filtruje drobny pył z otaczającego powietrza.

Stacje przyczyniają się zatem aktywnie do poprawy klimatu otoczenia. Skuteczność jest stała i nie zmniejsza się z biegiem czasu. Pył osadzający się na betonie jest zmywany z powierzchni przez deszcz. Twórcy Velocity sięgnęli po jeszcze jedno innowacyjne rozwiązanie Pion: „Szczególnie klimatyzująca się samoczynnie obudowa urządzeń ładowania zapewnia wysokie bezpieczeństwo procesu”, mówi Brinckmann, „bowiem nawet przy wyższych mocach ładowania nie ma tu aktywnych elementów chłodzących, które mogłyby ulec awarii.”

Sterownik ładowania wg IEC 61851 Mode 3  

Sterownik ładowania wg IEC 61851 Mode 3

Phoenix Contact jest dostawcą systemów ładowania dla firmy Pion. „W poszukiwaniu producenta posiadającego bogate doświadczenie w dziedzinie elektromobilności zwróciliśmy się do firmy Phoenix Contact”, wspomina Edgar Klug, prezes zarządu Pion Technology AG. „Phoenix Contact wspiera nas zarówno w dziedzinie sterowników, jak i złączy ładowania.”

Poza uchwytem do rowerów elektrycznych stworzonym specjalnie dla Velocity Aachen firma z Hanau oferuje również utrzymane w tej samej stylistyce stacje do ładowania samochodów elektrycznych Mode 3. Zastosowano w nich EVCC Basic, kompaktowy sterownik Mode 3 firmy Phoenix Contact zgodny z normą IEC 61851. Sterownik jest zamontowany w cokole stacji ładowania, nie zajmując wiele miejsca. W zależności od wersji stacji ładowania – z gniazdem do montażu na stacji ładowania (zgodnie z IEC 61851 sposób podłączenia B) lub przymocowanym na stałe kablem (sposób podłączenia C) – stosuje się w nich obwód PCB dostosowany optymalnie do danej wersji. Do zintegrowania stacji ładowania z systemami rozliczeń w chmurze firma Pion stosuje komponenty do komunikacji firmy Phoenix Contact.

Podsumowanie

Klug nie zdradza składu betonu, lecz koszt piasku, cementu i wody jest znacznie niższy, niż koszt porównywalnych obudów z metalu lub tworzyw sztucznych. Partnerzy projektu Brinckmann i Klug są przekonani, że ich koncepcja mobilności będzie sukcesem, co potwierdzają głosy dochodzące z rynku. Decydujące jest tu połączenie dwóch technologii. Atrakcyjny model finansowy, skalowalna i niedroga infrastruktura ładowania oraz bilans ekologiczny zastosowanych materiałów tworzą ciekawą kompleksową koncepcję zwiększającą atrakcyjność i akceptację elektromobilności.

Chcesz zrealizować wspólnie z nami swoje rozwiązanie ładowania?

Prześlij nam swoje zapytanie i skorzystaj z naszych usług:

  • Dobór właściwych komponentów i oprogramowania
  • Produkcja wtyków ładowania z dowolnym logo dla zapewnienia spójnego wizerunku firmy
  • Koniec kabla ładowania ścięty stopniowo, konfekcjonowany lub skompaktowany
  • Opracowanie sprawdzonych schematów oprzewodowania umożliwiających łatwy i bezpieczny montaż
  • Uwzględnienie aktualnych standardów ładowania, norm oraz przepisów dotyczących pomiarów i kalibracji
  • Pomoc przy integracji z operatorem systemu rozliczeń oraz systemami zarządzania budynkiem i energią

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o

ul. Bierutowska 57-59
51-317 Wrocław
071/ 39 80 410
Referrer: