Tre Unmanaged switches i serierne 1000 og 1100

Unmanaged switches 1000 og 1100

Unmanaged Switches i serierne FL SWITCH 1000 og 1100 er den yngste generation i vores produktsortiment af Unmanaged Ethernet-switches. Disse switches egner sig til en lang række automatiseringsanvendelser og omfatter forskellige overførselshastigheder og installationsmuligheder.

Unmanaged switch med status-LED'er

Unmanaged switch med status-LED'er

Skal bare pakkes ud, tilsluttes og igangsættes

Switchene i serierne 1000 og 1100 er fuldstændigt Plug-and-Play-kompatible og skal ikke konfigureres. Dermed er de enkle at betjene og installere for enhver bruger. Status-LED'er foran og på siden af switchene giver desuden et overblik over grundlæggende informationer om forbindelsernes tilstande. På den måde kan en afbrudt forbindelse, f. eks. på grund af et defekt kabel, hurtigt diagnosticeres.

Fire Unmanaged switches med kobberporte og forskellige glaslysledertilslutninger

Mange tilslutningsmuligheder ved FL SWITCH 1000

Mange tilslutningsmuligheder med glaslysledere

Klassisk Ethernet-kommunikation via kobberkabler eller lange kommunikationsveje via glaslyslederforbindelser – med Unmanaged switches i FL  SWITCH 1000- og 1100-serien er begge dele muligt. Ud fra mange varianter kan du vælge den optimale løsning til din applikation med op til 16 RJ45-porte eller forskellige glaslysledergrænseflader (SC, ST/BFOC, SFP). Et særligt højt fleksibilitetsniveau har enhederne med SFP-porte, som der findes en bred vifte af SFP-moduler til. Således kan du realisere Multimode- eller Singlemode-forbindelser med op til 80 km ledningslængde.

Fleksibel installation

Ved hjælp af et enestående montagetilbehør kan du montere enhederne i serierne FL SWITCH 1000 og 1100 fladt på bæreskinnen. Switchene kan derfor også anvendes i små eller flade styretavler med kun lidt plads. Tilslutningernes udgangsretning kan vælges efter behov.

Det betyder, at switchene ikke bare er særdeles fleksible i anvendelse, men også bidrager til at reducere dine lageromkostninger på grund af de færre produktvarianter.

Afbildning af montagemuligheder for Unmanaged switches 1000 og 1100 ved hjælp af montageadaptere

Montagemuligheder for Unmanaged switches 1000 og 1100

 PROFINET- og EtherNet/IP™-funktioner

De universelt anvendelige Unmanaged switches understøtter PROFINET- og EtherNet/IP​​​​™-funktioner

Prioritering af datatrafikken

Den nye Unmanaged switch-serie omfatter en forbedret prioritering af datatrafikken til automatiseringsprotokoller. Dermed understøttes PROFINET- og EtherNet/IP™-automatiseringsnetværkenes realtidsegenskaber. Det giver mere stabile netværk og en øget anlægsoppetid.

Overblik over FL SWITCH 1000 og 1100

FL SWITCH 1000
FL SWITCH 1100
FL SWITCH 1000

FL SWITCH 1100

Overførselshastighed 10/100 Mbit/s 10/100/1000 Mbit/s
Spændingsforsyning 24 V AC/DC 24 V AC/DC
Temperaturområde -10 °C - +60 °C -10 °C - +60 °C
Kapslingsklasse IP30 IP30
Særlige kendetegn Traffic-prioritering til PROFINET Traffic-prioritering til PROFINET, EtherNet/IP™, Modbus/TCP og BACnet
Godkendelser CE, UL 61010, UL 62368, C1D2 CE, UL 61010, UL 62368, C1D2
Til produktliste Til produktliste