PLT-T3-24-P
Type 3 surge protection plug
Replacement plug for type 3 device protection from the PLUGTRAB T3 product range. 24 V nominal voltage.
Pentru operarea acestui produs, sunt necesare și alte produse.
Accesorii necesare
Detalii despre produs
| General | |
| Note | PLT-T3-24-P must not be used in DC applications with grounded positive pole. |
| Product type | Replacement plug |
| Type | Male |
| Number of positions | 2 |
| Surge protection fault message | optical |
| Insulation characteristics | |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
| IEC test classification | III |
| T3 | |
| EN type | T3 |
| Number of ports | One |
| Connection method | pluggable |
| Dimensional drawing |
| Width | 17.5 mm |
| Height | 44.8 mm |
| Depth | 51.7 mm |
| Horizontal pitch | 1 Div. |
| Flammability rating according to UL 94 | V-0 |
| CTI value of material | 600 |
| Insulating material | PA 6.6 |
| Housing material | PA 6.6 |
| Mode of protection | L-N |
| L-PE | |
| N-PE | |
| (L+) - (L-) | |
| (L+/L-) - PE | |
| Direction of action | 1L-N & N-PE |
| Nominal voltage UN | 24 V AC (TN-S) |
| Nominal frequency fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maximum continuous operating voltage UC | 34 V AC |
| 44 V DC | |
| Rated load current IL | 16 A AC (at 63 °C) |
| 10 A DC | |
| Protective conductor current IPE | ≤ 5 µA |
| Standby power consumption PC | ≤ 60 mVA |
| Reference test voltage UREF | 27 V AC |
| Nominal discharge current In (8/20) µs | 1 kA |
| Combination wave UOC | 2 kV |
| Voltage protection level Up (L-N) | ≤ 0.18 kV |
| Voltage protection level Up (L-PE) | ≤ 0.55 kV |
| Voltage protection level Up (N-PE) | ≤ 0.55 kV |
| Residual voltage at Iamax, (L-N) | ≤ 0.18 kV (at In) |
| Residual voltage at Iamax, (L-PE) | ≤ 0.12 kV (at In) |
| Residual voltage at Iamax, (PE) | ≤ 0.12 kV (at In) |
| TOV behavior at UT (L-N) | 36 V AC (5 s / withstand mode) |
| TOV behavior at UT (L-PE) | 42 V AC (5 s / withstand mode) |
| Response time tA (L-N) | ≤ 25 ns |
| Response time tA (L-PE) | ≤ 100 ns |
| Response time tA (N-PE) | ≤ 100 ns |
| Short-circuit current rating ISCCR | 1.5 kA AC |
| 1 kA DC | |
| Maximum backup fuse for through wiring | 16 A AC (B) |
| 10 A DC (gG / B) | |
| Max. backup fuse with branch wiring | 16 A AC (B) |
| 10 A DC (gG / B) |
| Ambient conditions | |
| Degree of protection | IP20 |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C ... 80 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 80 °C |
| Altitude | ≤ 2000 m (amsl) |
| Permissible humidity (operation) | 5 % ... 95 % |
| UL specifications | |
| Maximum continuous operating voltage MCOV | 34 V AC |
| 34 V DC | |
| Nominal discharge current In | 1 kA |
| Mode of protection | L-N |
| L-G | |
| N-G | |
| (L+) - (L-) | |
| (L+) - G | |
| Nominal voltage | 24 V DC |
| Power distribution system | Single phase |
| Nominal frequency | 50/60 Hz |
| Measured limiting voltage MLV (L-N) | 330 V |
| Measured limiting voltage MLV (L-G) | 600 V |
| Measured limiting voltage MLV (N-G) | 600 V |
| Measured limiting voltage MLV (L+) - (L-) | 330 V |