PLC-RSP- 24DC/21AU
Relay module
PLC-INTERFACE, consisting of PLC-BSP.../21 basic terminal block with spring-cage connection and plug-in miniature relay with multi-layer gold contact, for mounting on DIN rail NS 35/7,5, 1 changeover contact, input voltage 24 V DC
Detalii despre produs
| Product type | Relay Module |
| Product family | PLC-INTERFACE |
| Application | Universal |
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mechanical service life | 2x 107 cycles |
| Insulation characteristics: Standards/regulations | |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 3 |
| Data management status | |
| Date of last data management | 12.09.2025 |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0.22 W |
| Test voltage (Winding/contact) | 4 kV AC (50 Hz, 1 min., winding/contact) |
| Coil side | |
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range | 18.5 V DC ... 33.6 V DC |
| Drive and function | monostable |
| Typical input current at UN | 9 mA |
| Typical response time | 5 ms |
| Typical release time | 8 ms |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Freewheeling diode; Freewheeling diode | |
| Operating voltage display | Yellow LED |
| Switching | |
| Contact switching type | 1 changeover contact |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact material | AgSnO, hard gold-plated |
| Maximum switching voltage | 30 V AC |
| 36 V DC | |
| Minimum switching voltage | 100 mV (at 10 mA) |
| Limiting continuous current | 50 mA |
| Maximum inrush current | 50 mA |
| Min. switching current | 1 mA (at 24 V) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 1.2 W (at 24 V DC) |
| Switching: when the gold layer is destroyed | |
| Note | the following values are applicable if a gold layer is destroyed |
| Maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| Minimum switching voltage | 5 V (at 100 mA) |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Min. switching current | 10 mA (at 12 V) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 140 W (at 24 V DC) |
| 20 W (at 48 V DC) | |
| 18 W (at 60 V DC) | |
| 23 W (at 110 V DC) | |
| 40 W (at 220 V DC) | |
| 1500 VA (for 250 V AC) | |
| Switching capacity | 2 A (at 24 V, DC13) |
| 0.2 A (at 110 V, DC13) | |
| 0.1 A (at 220 V, DC13) | |
| 3 A (at 24 V, AC15) | |
| 3 A (at 120 V, AC15) | |
| 3 A (at 230 V, AC15) | |
| Coil side | |
| Connection method | Spring-cage connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross-section rigid | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section flexible | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section AWG | 26 ... 14 |
| Contact side | |
| Stripping length | 8 mm |
| Width | 6.2 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 94 mm |
| Color | green (RAL 6021) |
| Flammability rating according to UL 94 (Housing) | V0 (Housing) |
| Ambient conditions | |
| Degree of protection (Relay base) | IP20 (Relay base) |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Standards/regulations | |
| Standards/regulations | IEC 60664 |
| IEC 60947-5-1 | |
| Mounting type | DIN rail mounting |
| Assembly note | in rows with zero spacing |
| Mounting position | any |
| Număr articol | 2966540 |
| Unitate de ambalare | 10 Bucată |
| Cantitate minimă pentru comandă | 1 Bucată |
| Cod de achiziție | 08 |
| Cod produs | DK622B |
| GTIN | 4017918164805 |
| Greutate pe bucată (inclusiv ambalajul) | 31,026 g |
| Greutate pe bucată (fără ambalaj) | 28,393 g |
| Cod tarifar vamal | 85364190 |
| Țara de origine | DE |
| EU RoHS | |
| Îndeplineşte cerinţele conform directivei RoHS | Da |
| reglementări excepţionale, dacă sunt cunoscute | 7(a) |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
| EU REACH SVHC | |
| Lead (nr. CAS: 7439-92-1) | |
Produse compatibile
FBST 500-PLC BU - Continuous plug-in bridge 2966692
FBST 500-PLC GY - Continuous plug-in bridge 2966838
FBST 6-PLC RD - Single plug-in bridge 2966236
FBST 6-PLC BU - Single plug-in bridge 2966812
FBST 6-PLC GY - Single plug-in bridge 2966825
FBST 8-PLC GY - Single plug-in bridge 2967688
NS 35/ 7,5 V2A UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 0801377
NS 35/ 7,5 PERF 2000MM - DIN rail perforated 0801733
NS 35/ 7,5 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 0801762
NS 35/15 UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1201714
NS 35/15 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 1201895
NS 35/15-2,3 UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 1201798
NS 35/15 AL UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1201756
NS 35/15 PERF 2000MM - DIN rail perforated 1201730
NS 35/ 7,5 UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 0801681