CSA
Godkendelses-ID: 13631| Mærkespænding UN | Mærkestrøm IN | Tværsnit AWG | Tværsnit mm2 | |
|---|---|---|---|---|
| keine | ||||
| 600 V | 10 A | 22 - 10 | ||
Komponentrækkeklemme, antal tilslutninger: 4, tilslutningstype: Skruetilslutning, Dimensioneringstværsnit: 4 mm2, tværsnit: 0,2 mm2 - 6 mm2, monteringstype: NS 35/7,5, NS 35/15, NS 32, farve: grå
| Produkttype | Komponentklemme |
| Antal tilslutninger | 4 |
| Antal rækker | 1 |
| Potentialer | 1 |
| Isoleringsegenskaber | |
| Overspændingskategori | III |
| Forureningsgrad | 3 |
| Mærkeimpulsholdespænding | 6 kV |
| Antal tilslutninger pr. etage | 4 |
| Mærketværsnit | 4 mm² |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| Skruestørrelse | M3 |
| Tilspændingsmoment | 0,5 ... 0,6 Nm |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Prøvedorn | A4 |
| Tilslutning iht. standard | IEC 60947-7-1 |
| Ledertværsnit stiv | 0,2 mm² ... 6 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 24 ... 10 (omregnet iht. IEC) |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,2 mm² ... 4 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt [AWG] | 24 ... 12 (omregnet iht. IEC) |
| Ledertværsnit for fleksible ledere (terminalrør u. kunststofkrave) | 0,25 mm² ... 4 mm² |
| Ledertværsnit for fleksible ledere (terminalrør m. kunststofkrave) | 0,25 mm² ... 1,5 mm² |
| Tværsnit med indlægsbro massiv | 2,5 mm² |
| Tværsnit med indlægsbro fleksibel | 2,5 mm² |
| 2 ledere med samme tværsnit, stive | 0,2 mm² ... 1 mm² |
| 2 ledere med samme tværsnit, fleksible | 0,2 mm² ... 1,5 mm² |
| 2 fleksible ledere med samme tværsnit m. terminalrør uden kunststofkrave | 0,25 mm² ... 1,5 mm² |
| 2 fleksible ledere med samme tværsnit m. TWIN-terminalrør med kunststofkrave | 0,5 mm² ... 1 mm² |
| Mærketværsnit | 4 mm² |
| Komponenttype | Modstand KMR 25 |
| Modstandsværdi | 249 Ω |
| Tolerance | 1 % |
| Gennemslagsstyrke | 630 V |
| Tabseffekt maks. | 0,25 W |
| Bredde | 6,2 mm |
| Endepladebredde | 1,5 mm |
| Højde | 63,5 mm |
| Dybde på NS 32 | 52 mm |
| Dybde på NS 35/7,5 | 47 mm |
| Dybde på NS 35/15 | 54,5 mm |
| Farve | grå (RAL 7042) |
| Brændbarhedsklasse efter UL 94 | V2 |
| Isolationsmaterialegruppe | I |
| Isolationsmaterialer | PA |
| Statisk isolationsmaterialeanvendelse i kulde | -40 °C |
| Relativt temperaturindeks isolationsmateriale (Elec., UL 746 B) | 125 °C |
| Stødspændingstest | |
| Testspænding beregnet værdi | 9,8 kV |
| Resultat | Test bestået |
| Driftsfrekvent gennemslagsstyrke | |
| Testspænding beregnet værdi | 2 kV |
| Resultat | Test bestået |
| Mekaniske data | |
| Åben sidevæg | Ja |
| Fastgørelse på holderen | |
| Bæreskinne/Befestigungsauflage | NS 32/NS 35 |
| Testkraft beregnet værdi | 1 N |
| Resultat | Test bestået |
| Svingninger/bredbåndsstøj | |
| Testspecifikation | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
| Spektrum | Levetidstest kategori 2, ved drejestellet |
| Frekvens | f1 = 5 Hz til f2 = 250 Hz |
| ASD-niveau | 6,12 (m/s²)²/Hz |
| Acceleration | 3,12g |
| Testvarighed pr. akse | 5 h |
| Testretninger | X-, Y- og Z-akse |
| Resultat | Test bestået |
| Chokudøvelse | |
| Chokform | Halvsinus |
| Acceleration | 30g |
| Chokvarighed | 18 ms |
| Antal chok pr. retning | 3 |
| Testretninger | X-, Y- og Z-akse (pos. og neg.) |
| Resultat | Test bestået |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -60 °C ... 110 °C (Driftstemperaturområde inkl. egenopvarmning, maks. kortvarig driftstemperatur, se RTI Elec.) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -25 °C ... 60 °C (i kort tid, ikke over 24 h, -60 °C til +70 °C) |
| Omgivelsestemperatur (montage) | -5 °C ... 70 °C |
| Omgivelsestemperatur (aktivering) | -5 °C ... 70 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 20 % ... 90 % |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 30 % ... 70 % |
| Tilslutning iht. standard | IEC 60947-7-1 |
| Monteringstype | NS 35/7,5 |
| NS 35/15 | |
| NS 32 |
| Varenummer | 2775249 |
| Pakningsenhed | 50 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 50 Stk. |
| Salgsnøgle | BE1273 |
| Produktnøgle | BE1273 |
| GTIN | 4017918068530 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 15,78 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 15,78 g |
| Toldtarifnummer | 85369010 |
| Oprindelsesland | PL |
| ECLASS-13.0 | 27250114 |
| ECLASS-15.0 | 27250114 |
| ETIM 10.0 | EC000898 |
| UNSPSC 21.0 | 39121400 |
| Mærkespænding UN | Mærkestrøm IN | Tværsnit AWG | Tværsnit mm2 | |
|---|---|---|---|---|
| keine | ||||
| 600 V | 10 A | 22 - 10 | ||
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 6(c) |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
En artikelrelateret China RoHS-deklarationstabel kan findes i downloadområdet for den respektive artikel under "Leverandørerklæring". For alle varer med EFUP-E gælder det, at ingen China RoHS-deklarationstabel er udstedt og påkrævet.
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
| SCIP | 15155e4f-d856-4679-a5a7-0feaacddbec1 |
| EF3.1 Klimaforandringer | |
| CO2e kg | 0,12 kg CO2e |