FTP-2/23
-
Teststik
3001727
Teststik, til egen konfektionering, mærkespænding: 400 V, mærkestrøm: 24 A, Dimensioneringstværsnit: 2,5 mm2, farve: grå
Produktdetaljer
| Produkttype | Prøvestik |
| Poltal | 23 |
| Deling | 8,2 mm |
| Antal rækker | 1 |
| Potentialer | 23 |
| Isoleringsegenskaber | |
| Overspændingskategori | III |
| Mærkeimpulsholdespænding | 4 kV |
| Maks. tabseffekt ved mærkebetingelse | 1,31 W |
| Prøvestødspænding | 5 kV |
| Mærketværsnit | 6 mm² |
| Tilspændingsmoment prøvestikbøsning | 0,5 |
| Bemærk | Ledertværsnittet afhænger af den anvendte kabelsko |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,5 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt [AWG] | 20 ... 14 (omregnet iht. IEC) |
| Mærketværsnit | 2,5 mm² |
| Mærkestrøm | 24 A |
| Maks. belastningsstrøm | 24 A |
| Mærkespænding | 400 V AC/DC |
| Målskitse |
|
| Bredde | 220,1 mm |
| Højde | 86 mm |
| Deling | 8,2 mm |
| Farve | grå (RAL 7042) |
| Brændbarhedsklasse efter UL 94 | V0 |
| Isolationsmaterialegruppe | I |
| Isolationsmaterialer | PA |
| Mekaniske data | |
| Åben sidevæg | Nej |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -60 °C ... 85 °C |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -25 °C ... 55 °C (i kort tid, ikke over 24 h, -60 °C til +70 °C) |
| Omgivelsestemperatur (montage) | -5 °C ... 70 °C |
| Omgivelsestemperatur (aktivering) | -5 °C ... 70 °C |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 30 % ... 70 % |
| Monteringstype | Stik i grunddel |
| Varenummer | 3001727 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Bemærk | Ordrebundet produktion (varer tages ikke retur) |
| Salgsnøgle | BE6112 |
| Produktnøgle | BE6112 |
| GTIN | 4055626052359 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 99,99 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 99,99 g |
| Toldtarifnummer | 85366990 |
| Oprindelsesland | PL |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27250304 |
| ECLASS-15.0 | 27250304 |
ETIM
| ETIM 9.0 | EC002555 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 39121400 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja (Ingen undtagelser) |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-E
Ingen farlige stoffer over grænseværdierne
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Intet stof med en massefraktion på mere end 0,1% |
Kompatible produkter
Bemærk: Anvendelse af nogle af nedennævnte tilbehørsdele kan indskrænke produktets funktionsevne.
-
-
FBS 3-8 - Indlægsbro 3030297
-
FBS 4-8 - Indlægsbro 3030307
-
FBS 5-8 - Indlægsbro 3030310
-
FBS 6-8 - Indlægsbro 3032470
-
FBS 10-8 - Indlægsbro 3030323
-
FBSRH 2-8 - Kortslutningsstik 3033802
-
FBSRH 3-8 - Kortslutningsstik 3033803
-
FBSRH 4-8 - Kortslutningsstik 3033804
-
FBS 1/3-8 - Indlægsbro 3032363
-
FBS 2-8 CT - Indlægsbro 3033830
-
FBS 3-8 CT - Indlægsbro 3033831
-
FBS 4-8 CT - Indlægsbro 3033832
-
FBS 10-8 CT - Indlægsbro 3033833
-
FBS 2-8 BU - Indlægsbro 3032567
-
FBS 3-8 BU - Indlægsbro 3032570
-
FBS 4-8 BU - Indlægsbro 3032583
-
FBS 5-8 BU - Indlægsbro 3032596
-
FBS 6-8 BU - Indlægsbro 3032677
-
FBS 10-8 BU - Indlægsbro 3032606
-
PSBJ-URTK 6 FARBLOS - Prøvestikliste 3026450
-
PSBJ-URTK 6 RD - Prøvestikliste 3026719
-
PSBJ-URTK 6 BU - Prøvestikliste 3026434
-
PSBJ-URTK 6 YE - Prøvestikliste 3026405
-
PSBJ-URTK 6 GN - Prøvestikliste 3026418
-
PSBJ-URTK 6 VT - Prøvestikliste 3026421
-
PSBJ-URTK 6 GY - Prøvestikliste 3026612
-
PSBJ-URTK 6 BK - Prøvestikliste 3026447
-
PSBJ-URTK 6 BN - Prøvestikliste 3026971
-
PSBJ-URTK 6 WH - Prøvestikliste 3026448
-
ZB 8:UNBEDRUCKT - Mærkestrimler 1052002
-
ZB 8 CUS - Mærkestrimler 0825011
-
UC-TM 8 - Mærkeskilte til klemmer 0818072
-
UC-TM 8 CUS - Mærkeskilte til klemmer 0824597
-
UCT-TM 8 - Mærkeskilte til klemmer 0828740
-
UCT-TM 8 CUS - Mærkeskilte til klemmer 0829616
-
ZB 8,LGS:FORTL.ZAHLEN - Mærkestrimler 1052015
-
ZB 8,QR:FORTL.ZAHLEN - Mærkestrimler 1052028
-
ZB 8,LGS:L1-N,PE - Mærkeskilte til klemmer 1052413
-
TMT (EX9,5)R - Mærkeskilte til klemmer 0828295
-
US-TM 100 - Mærkeskilte til klemmer 0829255
-
PTRE 6-2/23 - Prøvepolliste 3069872
-
UTWE 6-2/23 - Prøvepolliste 3069802
-
PC-FTP-TRI - Kodningsprofil 3069898
-
C-FCI 2,5/M3 - Gaffelkabelsko 3240037
-
C-RCI 1,5/M3 - Ringkabelsko 3240016
-
C-RCI 2,5/M3 - Ringkabelsko 3240021
-
AP-FTP METER - Afdækningsprofil 3069899
-
FAME-BAG 260 - Skuldertaske 3069520
-
FTP SCREW M3X4,5 - Skrue 3069467
Dine fordele
Nemt og tidsbesparende via funktionel sammenfatning af koblingshandlinger
Økonomisk takket være behovstilpasset, modulær konstruktion og anvendelse af det standardiserede CLPLINE complete-tilbehør
Pladsbesparende takket være forskudt placerede prøvestikbøsninger
Den automatisk frembragte konverterkortslutning og den berøringsbeskyttede udgave giver høj sikkerhed ved målingen
Maksimal sikkerhed med forkontakterende og automatisk konverterkortslutning
Den integrerede, robuste afbryderstiftkontakt er konstrueret til at kunne imødekomme strenge krav, brugen af førsteklasses materialer sikrer overførslen af signalstrømme, også efter mange aktiveringer
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre