Robbanásvédelem A készülékek kiválasztása az ATEX és IECEx szerint: robbanásveszélyes légkör szinte minden ipari alkalmazásban előfordulhat. A robbanások biztonságos elkerülése érdekében az Ex területeken használt elektromos berendezésekre különleges követelmények, irányelvek és szabványok vonatkoznak. Ebben az áttekintésben megtalálja az Ön alkalmazásának megfelelő készülékek kiválasztásának kritériumait.

 Digitális feldolgozóipari létesítmény
A robbanást előidéző összetevők ábrázolása

A robbanást előidéző összetevők: éghető anyagok, oxigén, gyújtóforrás

A robbanásvédelem alapjai

A robbanás exoterm reakció, amely hirtelen nagy mennyiségű energia felszabadulásával jár, és erős nyomáshullámot eredményez.
Robbanás akkor következik be, ha éghető anyag, oxigén és gyújtóforrás van jelen. Ha az egyik összetevő hiányzik, akkor az exoterm reakció nem megy végbe.

A robbanások biztonságos megakadályozására különböző robbanásvédelmi intézkedések léteznek. Míg az elsődleges robbanásvédelemmel a robbanásveszélyes légkör jelenlétét akadályozzák meg, addig a másodlagos robbanásvédelemmel a robbanást a hatékony gyújtóforrások konstrukciós elkerülésével akadályozzák meg biztonságosan. Hatékony gyújtóforrások pl. az elektromos szikrák és az elektromos üzemi eszközök forró felületei vagy az elektromos ívek, statikus elektromosság stb. Az alkalmazástól függően a másodlagos robbanásvédelemhez különböző gyújtószikra-mentességi besorolások vannak különböző védelmi elvekkel. Létezik harmadlagos robbanásvédelem is. Ezek olyan konstrukciós intézkedések, amelyek elfogadható szintre csökkentik a robbanás következményeit.

A készülékek kiválasztása a másodlagos robbanásvédelem esetében

A következő áttekintés a másodlagos robbanásvédelemre összpontosít. A készülékek gyújtószikra-mentességi besorolásnak megfelelő kiválasztásakor a felhasználónak elemeznie kell a veszély fajtáját, valamint a veszély időtartamát és gyakoriságát. A veszély fajtája a gyújtóforrásnak a gyulladási hőmérséklet és a gyújtási energia szerinti megítélésére vonatkozik. A veszély időtartama és gyakorisága esetén a zónákra osztás, valamint a készülékkategória és a készülékvédelmi szint közötti összefüggést kell megállapítani.

Hőmérsékleti osztályok Gyújtóforrás: forró felület

A II. csoportba tartozó, robbanásveszélyes légkörben (gázok) használatos készülékeket hőmérsékleti osztályokba (T1 - T6) sorolják, amelyek a készüléken fellépő maximális felületi hőmérsékletet jelzik. A felületi hőmérséklet az elektromos üzemi eszközök minden olyan részére vonatkozik,
amelyek érintkezésbe kerülhetnek a robbanásveszélyes gázkeverékkel.
A készülék csak akkor használható, ha a hőmérsékleti osztályhoz rendelt hőmérséklet alacsonyabb, mint a gázkeverék gyulladási hőmérséklete. A magasabb hőmérsékleti osztállyal, azaz alacsonyabb felületi hőmérséklettel jelölt készülékek magasabb gyulladási hőmérsékletű gázkeverékekkel is használhatók. A T6 jelöléssel ellátott készülék ezért minden gázhoz használható.

A porok esetében nem tesznek különbséget a hőmérsékleti osztályok között (T1 – T6). A III. csoportba (porok) tartozó készülékeket a maximális felületi hőmérséklettel jelölik. A további porlerakódásokat figyelembe kell venni. A hőmérsékleti határértékekről bővebben „A robbanásvédelem alapjai” című cikkben olvashat (lásd Letöltés).

Maximális felületi hőmérséklet °C-ban

Gyújtási hőmérséklet-tartomány °C-ban

Példák

Hőmérsékleti osztály
T1 450 > 450 Szénmonoxid, metán, hidrogén
T2 300 > 300 ... ≤ 450 Acetilén, bután, etilén
T3 200 > 200 ... ≤ 300 Benzin, kénhidrogén, ciklohexán
T4 135 > 135 ... ≤ 200 Acetaldehid, dietil-éter (más anyagok nem)
T5 100 > 100 ... ≤ 135 Nincsenek anyagok
T6 85 > 85 ... ≤ 100 Szén-diszulfid

Csoportok a gyújtási energiák szerint Gyújtóforrás: szikrázás (energia)

A II. csoportba (gázok) és a III. csoportba (por) tartozó robbanásveszélyes légkörökben való használatra szánt készülékeket olyan csoportokra osztják (IIA–IIC, IIIA–IIIC), amelyek a berendezés maximális gyújtási energiáját jelzik.
A készüléket csak akkor szabad használni, ha a készülék maximális gyújtási energiája kisebb, mint az anyag (gáz- vagy porkeverék) minimális gyulladási energiája. A IIC jelöléssel ellátott készülék minden gázhoz, a IIIC jelöléssel ellátott készülék pedig minden porhoz használható.

A gázok robbanékonyabbak, mint a porok, ezért pl. a IIB besorolású készülékek alkalmasak a IIIC-hez.

Szükséges gyújtási energia

Az anyagok veszélyessége

Anyagpéldák

Csoport
IIA +++ + Aceton, etán, ammónia, szénmonoxid Propán, bután, benzin, dízelüzemanyag, acetaldehid
IIB ++ ++ Metán, etilén, etiléter, etilalkohol, kénhidrogén
IIC + +++ Hidrogén, acetilén, széndiszulfid
IIIA +++ + Éghető textilmaradékok, pl. pamutszálak
IIIB ++ ++ Nem vezetőképes por, pl. liszt, fa fűrészpor
IIIC + +++ Vezetőképes por, pl. alumíniumpor

Zónákra osztás

A zónákra osztásért a létesítmény üzemeltetője felel. Ezt Európában az 1999/92/EK ATEX-irányelv (üzemeltetői irányelv) szabályozza. Ezenkívül az üzemeltetőnek teljesítenie kell az IEC/EN 60079-10 követelményeit is.

Zónákra osztás (gázok)

  • 0. zóna:
    Olyan terület, ahol tartósan vagy huzamosabb ideig vagy gyakran olyan robbanásveszélyes légkör van jelen, amely gáz, gőz vagy köd formájú gyúlékony anyagok levegővel alkotott keverékéből áll
  • 1. zóna:
    Olyan terület, ahol arra kell számítani, hogy normál üzemelés esetén alkalomszerűen jelen lehet olyan robbanásveszélyes légkör, amely gáz, gőz vagy köd formájú gyúlékony anyagok levegővel alkotott keverékéből áll
  • 2. zóna:
    Olyan terület, ahol normál üzemelés esetén nem kell arra számítani, hogy jelen lehet olyan robbanásveszélyes légkör, amely gáz, gőz vagy köd formájú gyúlékony anyagok levegővel alkotott keverékéből áll, vagy ha mégis jelen van, akkor csak rövid ideig
Rajzos példák a zónákra osztásokra egy gázalkalmazásnál
1. zóna
Olyan terület, ahol arra kell számítani, hogy normál üzemelés esetén alkalomszerűen jelen lehet gáztartalmú robbanásveszélyes légkör. Ide tartozik a 0. zóna közvetlen környezete, valamint a töltő- és ürítőberendezésekhez közeli területek.
0. zóna
Olyan terület, ahol folyamatosan vagy hosszú időn keresztül jelen van gáztartalmú robbanásveszélyes légkör. Ezek a feltételek általában tárolók, csővezetékek, készülékek és tartályok belsejében teljesülnek.
2. zóna
Olyan terület, ahol nem kell arra számítani, hogy normál üzemelés esetén jelen lehet gáztartalmú robbanásveszélyes légkör, de ha mégis, akkor csak ritkán és csak rövid ideig.

Zónákra osztás (porok)

  • 20. zóna:
    Olyan terület, ahol tartósan vagy huzamosabb ideig vagy gyakran olyan robbanásveszélyes légkör van jelen, amely valamely éghető por levegőbe jutott felhőjéből áll
  • 21. zóna:
    Olyan terület, ahol arra kell számítani, hogy normál üzemelés esetén alkalomszerűen jelen lehet olyan robbanásveszélyes légkör, amely valamely éghető por levegőbe jutott felhőjéből áll
  • 22. zóna:
    Olyan terület, ahol normál üzemelés esetén nem kell arra számítani, hogy jelen lehet olyan robbanásveszélyes légkör, amely valamely éghető por levegőbe jutott felhőjéből áll, vagy ha mégis jelen van, akkor csak rövid ideig

Készülékkategóriák vagy készülékvédelmi szint

A készülékkategóriák és a készülékvédelmi szint a készülékek biztonsági ill. védelmi szintjét írja le. Azt, hogy mely készülékek mely zónához alkalmasak, a 2014/34/EU ATEX-irányelvben a készülékkategória írja le (1., 2., 3. kategória). Az IEC/EN 60079-0 szabványban a készülékek használhatóságát az egyes zónákban a készülékvédelmi szint (EPL Equipment Protection Level: a, b, c) írja le. Mind a készülékkategória, mind a készülékvédelmi szint jelölésében a G a „gáz“, a D pedig a „por“ (angolul dust) rövidítése. Például a gázágazatban az 1G és Ga jelölésű, azaz nagyon magas biztonsági és védelmi szintű készülék alkalmas a 0. veszélyes zónához, és így az összes többi gázzónához is. Ennek a készüléknek a konstrukcióját úgy alakították ki, hogy két független hiba esetén is még biztonságos legyen.

Biztonsági ill. védelmi szint

Készülékkategória

2014/34/EU ATEX irányelv

Készülékvédelmi szint (EPL)

IEC/EN 60079-0 szabvány

Zónákra osztás
1999/92/EK irányelv
Gázzónák
0. zóna Nagyon magas – két független hiba esetén a készülék még mindig biztonságos 1G Ga
1. zóna Magas – egy független hiba esetén a készülék még mindig biztonságos 2G Gb
2. zóna Normál – nincs hibabiztonság 3G Gc
Porzónák
20. zóna Nagyon magas – két független hiba esetén a készülék még mindig biztonságos 1D Da
21. zóna Magas – egy független hiba esetén a készülék még mindig biztonságos 2D Db
22. zóna Normál – nincs hibabiztonság 3D Dc

Az Ex termékek jelölése

Európában az IEC/EN 60079-0 szabvány szerinti jelölés mellett a 2014/34/EU ATEX-irányelv szerinti jelölést is fel kell tüntetni.

Az ATEX-irányelv előírja a készülékek csoportokba és kategóriákba való besorolását. Az I. készülékcsoportba a bányagáz és/vagy a por által veszélyeztetett bányászati berendezések tartoznak. A II. készülékcsoport a bányászaton kívüli összes többi Ex területet magában foglalja, ilyen pl. a vegyipar, az olaj- és gázfeldolgozás, a malmokban és silókban keletkező robbanásveszélyes porok stb.

Az IEC/EN 60079 szabványsorozat szerinti jelölés tartalmazza a gyújtószikra-mentességi besorolásra, a gáz- és porcsoportokra, a hőmérsékleti osztályra és a készülékvédelmi szintre (EPL) vonatkozó információkat.

Egy gáztartalmú légkörben használandó gyújtószikra-mentes üzemi eszköz jelölése
A portartalmú légkörben való használatra szánt gyújtószikramentes üzemi eszközök jelölése
A gáztartalmú légkörben való használatra szolgáló kapcsolódó üzemi eszköz jelölése
Példa a portartalmú légkörben való használatra szánt kapcsolódó üzemi eszköz jelölésére
Egy gáztartalmú légkörben használandó gyújtószikra-mentes üzemi eszköz jelölése

ATEX

II – készülékcsoport: I. = bányászat | II. = minden Ex terület a bányászaton kívül
1 – készülékkategória: 1. = 0./20. zónához alkalmas
G – légkör: G = gáz

IEC/EN

i – gyújtószikra-mentességi besorolás: i = gyújtószikra-mentesség
a – védelmi szint: a = 0./20. zónához alkalmas
II – csoportok: II. = gáz
C – alcsoportok: C = hidrogén, acetilén, széndiszulfid
T6 – hőmérsékleti osztály: T6 = 85 °C
Ga – készülékvédelmi szint: G = gáz | a = 0. zónához alkalmas

A portartalmú légkörben való használatra szánt gyújtószikramentes üzemi eszközök jelölése

ATEX

II – készülékcsoport: I. = bányászat | II. = minden Ex terület a bányászaton kívül
1 – készülékkategória: 1. = 0./20. zónához alkalmas
D – légkör: D = por

IEC/EN

i – gyújtószikra-mentességi besorolás: i = gyújtószikra-mentesség
a – védelmi szint: a = 0./20. zónához alkalmas
III – csoportok: III. = por
C – alcsoportok: C = vezetőképes por, pl. alumíniumpor
125 °C – max. felületi hőmérséklet: 125 °C = 125 °C maximális felületi hőmérséklet
Da – készülékvédelmi szint: D = por, a = 20. zónához alkalmas

A gáztartalmú légkörben való használatra szolgáló kapcsolódó üzemi eszköz jelölése

ATEX

II – készülékcsoport: I. = bányászat | II. = minden Ex terület a bányászaton kívül
1 – készülékkategória: 1. = 0./20. zónához alkalmas
( ) – zárójel: kapcsolódó üzemi eszköz (pl. egy gyújtószikramentes leválasztó erősítő a biztonságos területen helyezkedik el, de az Ex i áramkör a robbanásveszélyes területre van vezetve)
G – légkör: G = gáz

IEC/EN

i – gyújtószikra-mentességi besorolás: i = gyújtószikra-mentesség
a – védelmi szint: a = 0./20. zónához alkalmas
Ga – készülékvédelmi szint: G = gáz, a = 0. zónához alkalmas
[ ] – szögletes zárójel: kapcsolódó üzemi eszköz (pl. egy gyújtószikramentes leválasztó erősítő a biztonságos területen helyezkedik el, de az Ex i áramkör a robbanásveszélyes területre van vezetve)
II – csoportok: II. = gáz
C – alcsoportok: C = hidrogén, acetilén, széndiszulfid

Példa a portartalmú légkörben való használatra szánt kapcsolódó üzemi eszköz jelölésére

ATEX

II – készülékcsoport: I. = bányászat | II. = minden Ex terület a bányászaton kívül
1 – készülékkategória: 1. = 0./20. zónához alkalmas
( ) – zárójel: kapcsolódó üzemi eszköz (pl. egy gyújtószikramentes leválasztó erősítő a biztonságos területen helyezkedik el, de az Ex i áramkör a robbanásveszélyes területre van vezetve)
D – légkör: D = por

IEC/EN

i – gyújtószikra-mentességi besorolás: i = gyújtószikra-mentesség
a – védelmi szint: a = 0./20. zónához alkalmas
Da – készülékvédelmi szint: D = por, a = 20. zónához alkalmas
[ ] – szögletes zárójel: kapcsolódó üzemi eszköz (pl. egy gyújtószikramentes leválasztó erősítő a biztonságos területen helyezkedik el, de az Ex i áramkör a robbanásveszélyes területre van vezetve)
III – csoportok: III. = por
C – alcsoportok: C = vezetőképes por, pl. alumíniumpor

Gyújtószikra-mentességi besorolások (kivonat) A következő ábra a gyújtószikra-mentességi besorolások kivonatát mutatja be.

Grafikus ábrázolás: Ex d – tűzálló ház
Az Ex e grafikus ábrázolása – fokozott biztonság
Grafikus ábrázolás: Ex p – túlnyomásos tokozat
Grafikus ábrázolás: Ex m; Ex o; Ex q – kiöntés, kitöltés olajjal és homokkal
Grafikus ábrázolás: Ex i – gyújtószikra-mentesség
Grafikus ábrázolás: Ex n – „n” gyújtószikra-mentességi besorolás
Grafikus ábrázolás: Ex d – tűzálló ház

Elv:
Gyújtóforrás lehetséges, de a robbanás biztonságosan uralható

Védelmi koncepció:
Masszív házkonstrukció, típusvizsgálatok

Alkalmazási terület:
Motorok, kapcsolókészülékek, teljesítményelektronika

Az Ex e grafikus ábrázolása – fokozott biztonság

Elv:
A gyújtóforrások biztonságos kizárása

Védelmi koncepció:
Nincsenek üzemszerű gyújtóforrások, a meghibásodás kizárása különleges intézkedésekkel

Alkalmazási terület:
Motorok, transzformátorok, lámpatestek, sorkapcsok, gyűjtősíndobozok

Grafikus ábrázolás: Ex p – túlnyomásos tokozat

Elv:
A robbanásveszélyes légkör biztonságos kizárása

Védelmi koncepció:
A ház túlnyomás alatt tartása gyulladás ellen védő gázzal

Alkalmazási terület:
Gépek, motorok, kapcsolószekrények (elektronika)

Grafikus ábrázolás: Ex m; Ex o; Ex q – kiöntés, kitöltés olajjal és homokkal

Elv:
Jelen lévő, de biztonságosan uralt gyújtóforrás

Védelmi koncepció:
Az üzemi eszköz beágyazása kiöntőmasszába, ásványi olajba vagy homokba

Alkalmazási terület:
Elektronika, transzformátorok, kondenzátorok, relék

Grafikus ábrázolás: Ex i – gyújtószikra-mentesség

Elv:
Szikrák vagy hőhatások lehetségesek, de nem gyújtóképesek

Védelmi koncepció:
Biztonságos energiakorlátozás a hibák és az energiatárolási hatások figyelembe vételével

Alkalmazási terület:
Mérés-, vezérlés- és szabályozástechnika, szenzorok, aktorok, műszerek

Grafikus ábrázolás: Ex n – „n” gyújtószikra-mentességi besorolás

Az összes gyújtószikra-mentességi besorolás leegyszerűsítése a 2. zóna/22. zóna csökkentett követelményeihez. Nincs szükség EU típusvizsgálati jegyzőkönyvre. A következő gyújtószikra-mentességi besorolások használhatók:

  • nA: nem szikrázó üzemi eszközök (Ex ec kódként került át a 60079-7 szabványba, de még érvényes)
  • nC: szikrázó üzemi eszközök, vagy védett érintkezőkkel ellátott üzemi eszközök
  • nR: sújtólégbiztos ház
  • nL: korlátozott energiájú üzemi eszközök (Ex ic kódként került át a 60079-11 szabványba)
  • nZ: egyszerűsített túlnyomásos tokozat (Ex pzc kódként került át a 60079-2 szabványba)

A gyújtószikra-mentesség vázlatos ábrázolása a 0. zónától a biztonságos zónáig

Ex i – gyújtószikra-mentesség

A mérés-, vezérlés- és szabályozástechnika robbanásveszélyes területeket tartalmazó létesítményeinél a gyújtószikra-mentesség (Ex i) gyújtószikra-mentességi besorolás világszerte elterjedt.
A gyújtószikramentes áramkör általában a következő összetevőkből áll:

  • a gyújtószikramentes üzemi eszköz, azaz egy Ex területen telepített fogyasztó (pl. Ex i hőmérséklet-jeladó),
  • a hozzá kapcsolódó üzemi eszköz, amely egy nem Ex területen telepített forrás (Ex i leválasztó),
  • az összekötő vezeték (kábel).

Az Ex i gyújtószikra-mentességi besorolás védelmi elve a robbanásveszélyes területre vezetett és ott tárolt energia korlátozásán alapul. Az esetleges szikrázás energiájának mindig kisebbnek kell lennie, mint a környező robbanásveszélyes légkör minimális gyulladási energiája.
Annak garantálása érdekében, hogy az adott összekapcsolás ne tudjon gyújtásképes szikrákat és forró felületeket létrehozni, a felhasználónak vagy a létesítmény üzemeltetőjének végre kell hajtania és dokumentálnia kell a „gyújtószikra-mentesség igazolása“ eljárást az EN/IEC 60079-11 és az EN/IEC 60079-14 létesítői szabványnak megfelelően. Ez az eljárás azt az előnyt kínálja a felhasználónak, hogy az Ex i terepi készülékek és az Ex i leválasztók a specifikus követelményeknek megfelelően, gyártótól függetlenül kiválaszthatók és kombinálhatók.

A gyújtószikra-mentesség alkalmazási sémája a 0. zónától az 1. és 2. zónán keresztül egészen a biztonságos zónáig

Minden más gyújtószikra-mentességi besorolással ellentétben az IEC/EN 60079-11 szerinti Ex i nem csak egyetlen üzemi eszközre, hanem a teljes gyújtószikramentes áramkörre vonatkozik.

Az „Ex i – gyújtószikra-mentesség” gyújtószikra-mentességi besorolás előnyei:

  • Átalakítások a folyamatos üzemelés közben
  • Kedvezőbb költségű, mint az egyéb gyújtószikra-mentességi besorolások
  • Egyszerű üzemi eszközök használata
  • Alkalmazás a 0./20. zónában
Letöltés
A robbanásvédelem alapjai

A dokumentum a robbanásveszélyes területekre szánt berendezéseket gyártó és tervező szakembereknek készült. Részletezi a nemzetközi normákat, szabványokat és irányelveket. A robbanásveszélyes területeken működő elektromos üzemi eszközök üzemeltetői információkat kapnak arról, hogy mely robbanásvédelmi kritériumoknak kell a berendezéseiknek megfelelniük. Ezenkívül alapvető műszaki ismeretek találhatók itt az I. és II. csoportról, az Ex-zónákról, a mérés-, vezérlés- és szabályozástechnikáról és a funkcionális biztonságról.

Megtekintés most
„A robbanásvédelem alapjai” című dokumentum borítóképe