PLC-BPT-TTL/1
-
Relæsokkel
2900458
6,2 mm PLC-grundklemme til TTL-signal med Push-in tilslutning, uden relæ- eller Solid State-relæbestykning, til montering på bæreskinne NS 35/7,5, 1 sluttekontakt, indgangsspænding TTL (5 V DC)
Dette produkt kræver flere produkter til drift.
Nødvendigt tilbehør
Produktdetaljer
| Anvendelsesbegrænsning | |
| EMC-bemærkning | EMC: Klasse-A-produkt, se producentforklaring i downloadområdet |
| Produkttype | Relæsokkel |
| Produktfamilie | PLC-INTERFACE |
| Anvendelse | TTL-signal ved indgang |
| Driftstype | 100 % ED |
| Indgangsspænding UN | 5 V DC (TTL) |
| Mærkespændingen for det tilsluttede elektromekaniske relæ eller Solid-State-relæet (se nødvendigt tilbehør) afviger fra indgangsmærkespændingen for soklen med integreret forkobling | |
| 5 V DC (TTL) | |
| Mærkespændingen for det tilsluttede elektromekaniske relæ eller Solid-State-relæet (se nødvendigt tilbehør) afviger fra indgangsmærkespændingen for soklen med integreret forkobling | |
| Relæbestykning | |
| Mærkeforsyningsspænding til styrestrømkreds US | 5 V DC |
| Spændingsområde i henhold til US | 0,9 ... 1,2 |
| Styrespændingsstrøm IS | 41 mA |
| Driftsspænding UC | 5 V DC (TTL) |
| Spændingsområde i henhold til UC | 0,9 ... 1,2 |
| Driftsstrøm IC | 2,5 mA |
| Reaktionstid, typisk | 4,5 ms |
| Typisk udkoblingstid | 3,5 ms |
| Driftspændingsvisning | LED gul |
| Beskyttelseskobling | Fejltilslutningsbeskyttelse |
| Overspændingsbeskyttelse | |
| Overspændingsbegrænsning | > 6,5 V |
| Optokoblerbestykning | |
| Mærkeforsyningsspænding til styrestrømkreds US | 5 V DC |
| Spændingsområde i henhold til US | 0,9 ... 1,2 |
| Styrespændingsstrøm IS | 11,5 mA |
| Driftsspænding UC | 5 V DC (TTL) |
| Driftsstrøm IC | 2,5 mA |
| Signalniveau 1-signal (”H”) (TTL-signal) | > 2 V DC |
| Signalniveau 0-signal (”L”) (TTL-signal) | < 0,8 V DC |
| Reaktionstid, typisk | 35 µs |
| Typisk udkoblingstid | 320 µs |
| Driftspændingsvisning | LED gul |
| Beskyttelseskobling | Fejltilslutningsbeskyttelse |
| Overspændingsbeskyttelse | |
| Overførselsfrekvens | 1000 Hz |
| Overspændingsbegrænsning | > 6,5 V |
| Koblingsspænding maks. | 48 V DC |
| Brydespænding minimal | 3 V DC |
| Vedvarende grænsestrøm | 100 mA |
| Spændingsfald ved maks. vedvarende grænsestrøm | < 1 V |
| Udgangskobling | 2-leder |
| Beskyttelseskobling | Fejltilslutningsbeskyttelse |
| Overspændingsbeskyttelse | |
| Koblingsspænding maks. | 33 V DC |
| Brydespænding minimal | 3 V DC |
| Vedvarende grænsestrøm | 3 A |
| Spændingsfald ved maks. vedvarende grænsestrøm | < 200 mV |
| Indkoblingsstrøm maks. | 15 A (10 ms) |
| Udgangskobling | 2-leder |
| Beskyttelseskobling | Fejltilslutningsbeskyttelse |
| Overspændingsbeskyttelse |
| Tilslutningstype | Push-in-tilslutning |
| Afisoleringslængde | 10 mm |
| Ledertværsnit stiv | 0,14 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,14 mm² ... 2,5 mm² |
| 0,2 mm² ... 2,5 mm² (Enkelt-terminalrør) | |
| 2x 0,5 mm² ... 1 mm² (TWIN-terminalrør) | |
| Ledertværsnit AWG | 26 ... 14 |
| Mål på vare | |
| Bredde | 6,2 mm |
| Højde | 80 mm |
| Dybde | 94 mm |
| Farve | grå (RAL 7042) |
| Brændbarhedsklasse iht. UL 94 (Hus) | V0 (Hus) |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -20 °C ... 60 °C |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Giftgastest | |
| Mærkning | ISA-S71.04. G3 Harsh Group |
| EN 60068-2-60 | |
| Standarder | IEC/EN 60664-1 |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Monteringsvejledning | kan monteres uden afstand |
| Monteringsposition | vilkårlig |
| Varenummer | 2900458 |
| Pakningsenhed | 10 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DK62A1 |
| Produktnøgle | DK62A1 |
| GTIN | 4046356507783 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 27,19 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 27,19 g |
| Toldtarifnummer | 85366990 |
| Oprindelsesland | DE |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27371603 |
| ECLASS-15.0 | 27371603 |
ETIM
| ETIM 10.0 | EC001456 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 39122300 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 7(a), 7(c)-I |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
En artikelrelateret China RoHS-deklarationstabel kan findes i downloadområdet for den respektive artikel under "Leverandørerklæring". For alle varer med EFUP-E gælder det, at ingen China RoHS-deklarationstabel er udstedt og påkrævet.
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
| SCIP | 8ef2651d-ef2d-437b-a31b-7f216f6840fa |
| EF3.1 Klimaforandringer | |
| CO2e kg | 0,909 kg CO2e |
Kompatible produkter
Bemærk: Anvendelse af nogle af nedennævnte tilbehørsdele kan indskrænke produktets funktionsevne.
-
FBST 500-PLC RD - Kortslutningsbro 2966786
-
FBST 500-PLC BU - Kortslutningsbro 2966692
-
FBST 500-PLC GY - Kortslutningsbro 2966838
-
FBST 6-PLC RD - Enkelt kortslutningsbro 2966236
-
FBST 6-PLC BU - Enkelt kortslutningsbro 2966812
-
FBST 6-PLC GY - Enkelt kortslutningsbro 2966825
-
FBST 8-PLC GY - Enkelt kortslutningsbro 2967688
-
PLC-ESK GY - Forsyningsklemme 2966508
-
PLC-ATP BK - Skilleplade 2966841
-
ZB 6:UNBEDRUCKT - Mærkestrimler 1051003
-
ZB 6 CUS - Mærkestrimler 0824992
-
ZB 6,LGS:FORTL.ZAHLEN - Mærkestrimler 1051016
-
ZB 6,QR:FORTL.ZAHLEN - Mærkestrimler 1051029
-
ZB 6,LGS:GLEICHE ZAHLEN - Mærkestrimler 1051032
-
ZB 6,LGS:L1-N,PE - Mærkeskilte til klemmer 1051414
-
ZB 6,LGS:U-N - Mærkeskilte til klemmer 1051430
-
UC-TM 6 - Mærkeskilte til klemmer 0818085
-
UC-TM 6 CUS - Mærkeskilte til klemmer 0824589
-
UCT-TM 6 - Mærkeskilte til klemmer 0828736
-
UCT-TM 6 CUS - Mærkeskilte til klemmer 0829602
-
NS 35/ 7,5 PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 0801733
-
NS 35/ 7,5 UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 0801681
-
NS 35/ 7,5 WH PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 1204119
-
NS 35/ 7,5 WH UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 1204122
-
NS 35/ 7,5 AL UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 0801704
-
NS 35/ 7,5 ZN PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 1206421
-
NS 35/ 7,5 ZN UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 1206434
-
NS 35/ 7,5 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 0801762
-
NS 35/ 7,5 CAP - Endekappe 1206560
-
NS 35/15 PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 1201730
-
NS 35/15 UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 1201714
-
NS 35/15 WH PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 0806602
-
NS 35/15 WH UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 1204135
-
NS 35/15 AL UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 1201756
-
NS 35/15 ZN PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 1206599
-
NS 35/15 ZN UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 1206586
-
NS 35/15 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 1201895
-
NS 35/15 CAP - Endekappe 1206573
-
NS 35/15-2,3 UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 1201798
-
SZF 1-0,6X3,5 - Skruetrækker 1204517
Dine fordele
En bredde på kun 6,2 mm
Skrue- og fjederkrafttilslutning
Kapslingsklasse RTIII
Sikker adskillelse efter EN 50178 (VDE 0160)
Statusvisning
4 kVeff potentialadskillelse imellem spole og kontakt
Brokoblingsmuligheder
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre