DEK-REL- 5/O/1
-
Relæmodul
2941170
Relæklemme, med fast iloddet minirelæ, kontakt (AgNi+Au): små til mellemstore effekter, 1 sluttekontakt, indgangsspænding 5 V AC/DC, til montering på NS 35/7,5, klemmebredde 6,2 mm, drejet opbygning
Produktdetaljer
| Bemærkning vedr. anvendelse | Anvendelse af brokoblingerne EB 80-DIK... i DEK-klemmerne: På grund af mulig (begrænset) udvidelse af DEK-huset som følge af optagelse af fugt fra den omgivende luft samt et ugunstigt tolerancespænd mellem et større antal DEK-klemmer og EB 80-DIK...-brokoblinger anbefales det at adskille broerne EB 80-DIK..., ved anvendelse af disse, efter omkring 10 til 12 DEK-klemmer og i stedet indsætte en trådbro indtil den næste DEK-klemme. |
| Produkttype | Relæmodul |
| Produktfamilie | DEK |
| Anvendelse | Indgangsfunktion |
| Driftstype | 100 % ED |
| Levetid mekanisk | ca. 2x 107 koblinger |
| Isoleringsegenskaber | |
| Isolering | Basisisolering |
| Overspændingskategori | III |
| Forureningsgrad | 2 |
| Status for vedligeholdelse af data | |
| Dato for sidste vedligeholdelse af data | 07.05.2026 |
| Maks. tabseffekt ved mærkebetingelse | 0,12 W |
| Prøvespænding (Spole/kontakt) | 2 kV AC (50 Hz, 1 min., spole/kontakt) |
| Spoleside | |
| Indgangsspænding UN | 5 V AC/DC |
| Indgangsspændingsområde | 4,5 V AC/DC ... 5,5 V AC/DC (20 °C) |
| Motorens koblingsadfærd | monostabil |
| Motor (poling) | polet |
| Typisk indgangsstrøm ved UN | 23 mA |
| Reaktionstid, typisk | 8 ms |
| Typisk udkoblingstid | 15 ms |
| Beskyttelseskobling | Ensretterbro; Ensretterbro |
| Driftspændingsvisning | LED gul |
| Koble | |
| Kontaktudførelse | 1 sluttekontakt |
| Type af afbryderstiftkontakt | Dobbeltkontakt |
| Kontaktmateriale | AgNi, hårdtforgyldt |
| Koblingsspænding maks. | 250 V AC |
| 125 V DC | |
| Brydespænding minimal | 0,1 V |
| Vedvarende grænsestrøm | 3 A (5 A til 35 °C ved 24 V DC) |
| Indkoblingsstrøm maks. | 5 A |
| Koblingsstrøm min. | 1 mA |
| Maks. brydeeffekt (ohmsk belastning) | 72 W (ved 24 V DC) |
| 60 W (ved 48 V DC) | |
| 50 W (Ved 60 V DC) | |
| 50 W (ved 110 V DC) | |
| 750 VA (ved 250 V AC) | |
| 120 W (Ved 24 V DC - 35 °C) | |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Skruestørrelse | M3 |
| Ledertværsnit stiv | 0,2 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,2 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 24 ... 14 |
| Tilspændingsmoment | 0,4 Nm ... 0,5 Nm |
| Mål på vare | |
| Bredde | 6,2 mm |
| Højde | 80 mm |
| Dybde | 56 mm |
| Farve | grøn (RAL 6021) |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -20 °C ... 50 °C |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -20 °C ... 70 °C |
| Standarder | IEC 60947-5-1 |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Monteringsvejledning | kan monteres uden afstand |
| Monteringsposition | vilkårlig |
| Varenummer | 2941170 |
| Pakningsenhed | 10 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DK61A2 |
| Produktnøgle | DK61A2 |
| GTIN | 4017918080327 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 23,012 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 23,012 g |
| Toldtarifnummer | 85364190 |
| Oprindelsesland | CN |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27371601 |
| ECLASS-15.0 | 27371601 |
ETIM
| ETIM 10.0 | EC001437 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 39122300 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 7(a), 7(c)-I |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
En artikelrelateret China RoHS-deklarationstabel kan findes i downloadområdet for den respektive artikel under "Leverandørerklæring". For alle varer med EFUP-E gælder det, at ingen China RoHS-deklarationstabel er udstedt og påkrævet.
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
| SCIP | 5b839385-52ee-4a00-be30-3a0a914ea8b1 |
Kompatible produkter
Bemærk: Anvendelse af nogle af nedennævnte tilbehørsdele kan indskrænke produktets funktionsevne.
-
-
EB 80- DIK BU - Indlægsbro 2715940
-
EB 10- DIK BU - Indlægsbro 2716680
-
EB 5- DIK BU - Indlægsbro 2716677
-
EB 10- DIK RD - Indlægsbro 2716774
-
EB 5- DIK RD - Indlægsbro 2716761
-
EB 4- DIK RD - Indlægsbro 2716758
-
EB 3- DIK RD - Indlægsbro 2716745
-
D-DEK 1,5 GN - Skilleplade 2716949
-
ZB 6:UNBEDRUCKT - Mærkestrimler 1051003
-
ZB 6,LGS:FORTL.ZAHLEN - Mærkestrimler 1051016
-
ZB 6/WH-100:UNBEDRUCKT - Mærkestrimler 5060935
-
DIKD 1,5 - Sensor-/aktuatorklemme 2715979
Dine fordele
Lavere omkostninger, fordi en separat N-Klemme ikke længere er nødvendig
Pladsbesparelse på op til 73 %
Fortrådningsarbejdet reduceres til et minimum
Integreret indgangskobling
2-lags-dobbeltkontakt, hårdtforgyldt, til universel anvendelse til vedvarende strømværdier fra 1 mA til 5 A
Sikker galvanisk adskillelse mellem ind- og udgang på 2 kVeff
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre