CSA
Godkendelses-ID: 13631| Mærkespænding UN | Mærkestrøm IN | Tværsnit AWG | Tværsnit mm2 | |
|---|---|---|---|---|
| keine | ||||
| 300 V | 20 A | 28 - 12 | ||
cULus Recognized
Godkendelses-ID: E60425| Mærkespænding UN | Mærkestrøm IN | Tværsnit AWG | Tværsnit mm2 | |
|---|---|---|---|---|
| B | ||||
| 300 V | 20 A | 30 - 12 | ||
| C | ||||
| 300 V | 20 A | 30 - 12 | ||
Mini-gennemgangsklemme, mærkespænding: 500 V, mærkestrøm: 24 A, tilslutningstype: Skruetilslutning, 1. og 2. etage, Dimensioneringstværsnit: 2,5 mm2, tværsnit: 0,2 mm2 - 4 mm2, monteringstype: NS 15, NS 35/7,5, NS 35/15, farve: grå
| Produkttype | Miniklemme |
| Antal tilslutninger | 4 |
| Antal rækker | 2 |
| Potentialer | 2 |
| Isoleringsegenskaber | |
| Overspændingskategori | III |
| Forureningsgrad | 3 |
| Mærkeimpulsholdespænding | 6 kV |
| Maks. tabseffekt ved mærkebetingelse | 0,77 W |
| Antal tilslutninger pr. etage | 2 |
| Mærketværsnit | 2,5 mm² |
| 1. og 2. etage | |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| Skruestørrelse | M3 |
| Tilspændingsmoment | 0,5 ... 0,6 Nm |
| Afisoleringslængde | 7 mm |
| Prøvedorn | A3 |
| Tilslutning iht. standard | IEC 60947-7-1 |
| Ledertværsnit stiv | 0,2 mm² ... 4 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 24 ... 12 (omregnet iht. IEC) |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,25 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt [AWG] | 24 ... 14 (omregnet iht. IEC) |
| Ledertværsnit for fleksible ledere (terminalrør u. kunststofkrave) | 0,25 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit for fleksible ledere (terminalrør m. kunststofkrave) | 0,25 mm² ... 1,5 mm² |
| Tværsnit med indlægsbro massiv | 2,5 mm² |
| Tværsnit med indlægsbro fleksibel | 2,5 mm² |
| 2 ledere med samme tværsnit, stive | 0,2 mm² ... 1,5 mm² |
| 2 ledere med samme tværsnit, fleksible | 0,2 mm² ... 1,5 mm² |
| 2 fleksible ledere med samme tværsnit m. terminalrør uden kunststofkrave | 0,25 mm² ... 1,5 mm² |
| 2 fleksible ledere med samme tværsnit m. TWIN-terminalrør med kunststofkrave | 0,5 mm² ... 1 mm² |
| Mærketværsnit | 2,5 mm² |
| Mærkestrøm | 24 A |
| Maks. belastningsstrøm | 24 A (ved 4 mm² ledertværsnit) |
| Mærkespænding | 500 V |
| Grænsedata (ATEX/IECEx) | |
| Mærkning | II 2 G Ex eb IIC Gb |
| Anvendelsestemperaturområde | -50 °C ... 110 °C |
| Ex-dokumenteret tilbehør | 1413052 D-MBKKB 2,5 |
| 1413065 DP-MBKKB 2,5 | |
| 1205053 SZS 0,6X3,5 | |
| 3022218 CLIPFIX 35 | |
| 1401637 E/MBK | |
| Liste over brokobling | Fast bro / FBRNI 2-5 N / 3000175 |
| Fast bro / FBRNI 3-5 N / 3000162 | |
| Fast bro / FBRNI 4-5 N / 3000159 | |
| Fast bro / FBRNI 5-5 N / 3000146 | |
| Fast bro / FBRNI 6-5 N / 3000133 | |
| Fast bro / FBRNI 7-5 N / 3000230 | |
| Fast bro / FBRNI 8-5 N / 3000243 | |
| Fast bro / FBRNI 9-5 N / 3000298 | |
| Fast bro / FBRNI 10-5 N / 2770639 | |
| Fast bro / FBRNI 20-5 N / 3000609 | |
| Brodata | 19 A / 2,5 mm² |
| Temperaturforøgelse Ex | 40 K (21 A / 2,5 mm²) |
| ved brokobling med bro | 275 V |
| Mærkeisolationsspænding | 250 V |
| Udgang | (vedvarende) |
| Etage Ex Generelt | |
| Isolationsmærkespænding | 275 V |
| Mærkestrøm | 21 A |
| Maks. belastningsstrøm | 26 A |
| Tilslutningsdata Ex Generelt | |
| Tilspændingsmomentområde | 0,5 Nm ... 0,6 Nm |
| Mærketværsnit | 2,5 mm² |
| Dimensioneringstværsnit AWG | 14 |
| Tilslutningsevne stiv | 0,2 mm² ... 4 mm² |
| Tilslutningsevne AWG | 24 ... 12 |
| Tilslutningsevne fleksibel | 0,2 mm² ... 2,5 mm² |
| Tilslutningsevne AWG | 24 ... 14 |
| 2 ledere med samme tværsnit, stive | 0,2 mm² ... 1,5 mm² |
| 2 ledere med samme tværsnit AWG, ufleksible | 24 ... 16 |
| 2 ledere med samme tværsnit, fleksible | 0,2 mm² ... 1,5 mm² |
| 2 ledere med samme tværsnit AWG, fleksible | 24 ... 16 |
| Udgang | (vedvarende) |
| Etage Ex 1. etage | |
| Gennemgangsmodstand | 0,5 mΩ |
| Udgang | (vedvarende) |
| Etage Ex 2. etage | |
| Gennemgangsmodstand | 0,4 mΩ |
| Bredde | 5,2 mm |
| Endepladebredde | 2,5 mm |
| Højde | 62 mm |
| Dybde på NS 15 | 47,5 mm |
| Dybde på NS 35/7,5 | 48 mm |
| Dybde på NS 35/15 | 55,5 mm |
| Farve | grå (RAL 7042) |
| Brændbarhedsklasse efter UL 94 | V2 |
| Isolationsmaterialegruppe | I |
| Isolationsmaterialer | PA |
| Statisk isolationsmaterialeanvendelse i kulde | -40 °C |
| Relativt temperaturindeks isolationsmateriale (Elec., UL 746 B) | 125 °C |
| Stødspændingstest | |
| Testspænding beregnet værdi | 7,3 kV |
| Resultat | Test bestået |
| Temperaturstigningstest | |
| Krav temperaturstigningstest | Temperaturforøgelse ≤ 45 K |
| Resultat | Test bestået |
| Korttidsstrømsikkerhed 2,5 mm² | 0,3 kA |
| 0,3 kA | |
| Resultat | Test bestået |
| Driftsfrekvent gennemslagsstyrke | |
| Testspænding beregnet værdi | 1,89 kV |
| Resultat | Test bestået |
| Mekaniske data | |
| Åben sidevæg | Ja |
| Mekanisk styrke | |
| Resultat | Test bestået |
| Fastgørelse på holderen | |
| Bæreskinne/Befestigungsauflage | NS 35/NS 15 |
| Testkraft beregnet værdi | 1 N |
| Resultat | Test bestået |
| Kontrol af lederbeskadigelse og -løsning | |
| Rotationshastighed | 10 (+/- 2) U/min |
| Omdrejninger | 135 |
| Ledertværsnit/vægt | 0,25 mm² / 0,2 kg |
| 2,5 mm² / 0,7 kg | |
| 4 mm² / 0,9 kg | |
| Resultat | Test bestået |
| Nåleflammetest | |
| Indvirkningstid | 30 s |
| Resultat | Test bestået |
| Svingninger/bredbåndsstøj | |
| Testspecifikation | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2018-05 |
| Spektrum | Levetidstest kategori 2, ved drejestellet |
| Frekvens | f1 = 5 Hz til f2 = 250 Hz |
| ASD-niveau | 6,12 (m/s²)²/Hz |
| Acceleration | 3,12g |
| Testvarighed pr. akse | 5 h |
| Testretninger | X-, Y- og Z-akse |
| Resultat | Test bestået |
| Chokudøvelse | |
| Chokform | Halvsinus |
| Acceleration | 30g |
| Chokvarighed | 18 ms |
| Antal chok pr. retning | 3 |
| Testretninger | X-, Y- og Z-akse (pos. og neg.) |
| Resultat | Test bestået |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -40 °C ... 110 °C (Driftstemperaturområde inkl. egenopvarmning, maks. kortvarig driftstemperatur, se RTI Elec.) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -25 °C ... 60 °C (i kort tid, ikke over 24 h, -60 °C til +70 °C) |
| Omgivelsestemperatur (montage) | -5 °C ... 70 °C |
| Omgivelsestemperatur (aktivering) | -5 °C ... 70 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 20 % ... 90 % |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 30 % ... 70 % |
| Tilslutning iht. standard | IEC 60947-7-1 |
| Monteringstype | NS 15 |
| NS 35/7,5 | |
| NS 35/15 |
| Varenummer | 1414064 |
| Pakningsenhed | 50 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 50 Stk. |
| Salgsnøgle | BE1264 |
| Produktnøgle | BE1264 |
| GTIN | 4017918021313 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 11,33 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 10,413 g |
| Toldtarifnummer | 85369010 |
| Oprindelsesland | CN |
| ECLASS-13.0 | 27250102 |
| ECLASS-15.0 | 27250102 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| UNSPSC 21.0 | 39121400 |
| Mærkespænding UN | Mærkestrøm IN | Tværsnit AWG | Tværsnit mm2 | |
|---|---|---|---|---|
| keine | ||||
| 300 V | 20 A | 28 - 12 | ||
| Mærkespænding UN | Mærkestrøm IN | Tværsnit AWG | Tværsnit mm2 | |
|---|---|---|---|---|
| B | ||||
| 300 V | 20 A | 30 - 12 | ||
| C | ||||
| 300 V | 20 A | 30 - 12 | ||
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 6(c) |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
En artikelrelateret China RoHS-deklarationstabel kan findes i downloadområdet for den respektive artikel under "Leverandørerklæring". For alle varer med EFUP-E gælder det, at ingen China RoHS-deklarationstabel er udstedt og påkrævet.
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
| SCIP | 7970fac1-2a1e-40ad-b860-1332a1d893e2 |