Inline-klemmer med suffikset "2 MBD" i varebetegnelsen fungerer med en overførselshastighed på 2 Mbit/s. Disse klemmer er udgået eller er ikke længere i sortimentet. Hvis du har brug for denne overførselshastighed, bedes du kontakte din lokale Phoenix Contact-repræsentant. Hvis du kan arbejde med en overførselshastighed på 500 kbit/s, skal du vælge den tilsvarende variant uden suffikset "2MBD" i varebetegnelsen som erstatning. Vær opmærksom på, at der kun må bruges en standardiseret overførselshastighed inden for en inline-station. Klemmen er beregnet til brug inden for en Inline-station. Den tjener til registrering af analoge spændings- og strømsignaler.
IB IL AI 4/EF-2MBD-PAC
-
Analogt modul
2878641
Inline, Analog indgangsklemme, Analoge indgange: 4, 0 V ... 5 V, -5 V ... 5 V, 0 V ... 10 V, -10 V ... 10 V, 0 mA ... 20 mA, 4 mA ... 20 mA, -20 mA ... 20 mA, tilslutningsteknik: 2-, 3- og 4-leder, transmissionshastighed i lokalbussen: 2 MBit/s, kapslingsklasse: IP20, inkl. Inline-stik og mærkningsfelter
Gratis download tilgængelig.
Downloads
Produktdetaljer
| Målskitse |
|
| Bredde | 48,8 mm |
| Højde | 135 mm |
| Dybde | 71,5 mm |
| Bemærkning vedr. anvendelse | |
| Bemærkning vedr. anvendelse | Kun til industriel anvendelse |
| Farve (Hus) | grøn (RAL 6021) |
| Inline-lokalbus | |
| Antal grænseflader | 2 |
| Tilslutningstype | Inline-datarangerer |
| Overførselshastighed | 2 MBit/s |
| Programmeringsdata (LocalbusSlave) | |
| Længdekode (hex) | 05 |
| ID-kode (dez) | 223 |
| Længdekode (dez) | 05 |
| Procesdatakanal | 80 Bit |
| Indgangsadresserum | 10 Byte |
| Udgangsadresserum | 10 Byte |
| Parameterkanal (PCP) | 2 Byte |
| Registerlængde (bus) | 96 Bit |
| Fieldbus-datatelegram | |
| Behov for parameterdata | 28 Byte |
| Behov for konfigurationsdata | 4 Byte |
| Analog: Generelt | |
| Betegnelse indgang | Analoge indgange |
| Beskivelse af indgangen | Differenceindgang, inkl. sensorforsyning (24 V DC) |
| Antal indgange | 4 |
| A/D-konverteringstid | maks. 10 µs |
| Tilslutningstype | Inline-skærmstik |
| Tilslutningsteknik | 2-, 3- og 4-leder |
| Bemærkning vedrørende tilslutningsteknik | skærmet |
| Indgangssignal strøm | 0 mA ... 20 mA |
| 4 mA ... 20 mA | |
| -20 mA ... 20 mA | |
| Indgangsmodstand strømindgang | ca. 110 Ω |
| Indgangssignal spænding | 0 V ... 5 V |
| -5 V ... 5 V | |
| 0 V ... 10 V | |
| -10 V ... 10 V | |
| Indgangsmodstand spændingsindgang | ≥ 300 kΩ |
| Opløsning A/D-konverter | 16 Bit |
| Dataformater | IB IL, IB ST, standardfremstilling, S7-kompatibel |
| Grænsefrekvens (3 dB) | 500 Hz |
| Måleværdiopløsning | 16 bit (15 bit + fortegn) |
| Beskyttelseskobling | Transientbeskyttelse; Ja, via afleder |
| Overbelastningsbeskyttelse; elektronisk | |
| Produkttype | I/O-komponenter |
| Produktfamilie | Inline |
| Konstruktion | modulær |
| Leveringsomfang | inkl. Inline-stik og mærkningsfelter |
| Driftstype | Procesdatadrift med 5 ord / 1 ord PCP |
| Diagnose-meddelelser | Udfald af intern periferiforsyning Periferifejlmeddelelse ved busterminalen |
| Logikspændingens udfald eller underskridelse UL Periferifejlmeddelelse ved busterminalen | |
| Periferifejl Fejlmeddelelse i procesdataene | |
| Brugerfejl Fejlmeddelelse i procesdataene | |
| Isoleringsegenskaber | |
| Overspændingskategori | II (IEC 60664-1, EN 60664-1) |
| Forureningsgrad | 2 (IEC 60664-1, EN 60664-1) |
| Maks. tabseffekt ved mærkebetingelse | 1,6 W |
| Potentialer: Forsyning af logik (UL) | |
| Forsyningsspænding | 7,5 V DC (Over potentialrangerer) |
| Strømforbrug | maks. 125 mA |
| typ. 110 mA | |
| Potentialer: Forsyning af analoge moduler (UANA) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (Over potentialrangerer) |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforbrug | maks. 20 mA |
| typ. 13 mA | |
| Potentialer: Forsyning af hovedkreds (UM) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (Over potentialrangerer) |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforbrug | maks. 200 mA |
| Forsyning: | |
| Betegnelse | Sensorforsyning UiS |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (Via forsyning UM) |
| Strømforbrug | maks. 50 mA (pr. kanal) |
| Galvanisk adskillelse/isolering af spændingsområder | |
| Prøvespænding: 7,5 V-forsyning (buslogik), 24 V-forsyning UANA / periferi | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: 7,5 V-forsyning (buslogik), 24 V-forsyning UANA / funktionsjord | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Periferi/funktionsjord | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Tilslutningsteknik | |
| Betegnelse tilslutning | Inline-tilslutningsstik |
| Inline-tilslutningsstik | |
| Tilslutningstype | Fjederkrafttilslutning |
| Ledertværsnit stiv | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 28 ... 16 |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -25 °C ... 55 °C |
| Kapslingsklasse | IP20 |
| Lufttryk (drift) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Lufttryk (lagring/transport) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -25 °C ... 85 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 10 % ... 95 % (ingen kondensering) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 10 % ... 95 % (ingen kondensering) |
| Kapslingsklasse | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Varenummer | 2878641 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DRI141 |
| Produktnøgle | DRI141 |
| GTIN | 4017918996413 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 256,6 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 210 g |
| Toldtarifnummer | 85389091 |
| Oprindelsesland | DE |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27242601 |
| ECLASS-15.0 | 27242601 |
ETIM
| ETIM 10.0 | EC001596 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 32151600 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 7(a), 7(c)-I |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
En artikelrelateret China RoHS-deklarationstabel kan findes i downloadområdet for den respektive artikel under "Leverandørerklæring". For alle varer med EFUP-E gælder det, at ingen China RoHS-deklarationstabel er udstedt og påkrævet.
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
| SCIP | 9e80d3be-9975-4642-871b-918f2484c6ef |
| EF3.1 Klimaforandringer | |
| CO2e kg | 9,625 kg CO2e |
Kompatible produkter
-
IB IL SCN-6 SHIELD - Inline-skærmstik 2726353
-
IL CP - Kodningsstjerne 2742683
-
IB IL FIELD 8 - Mærkningsfelt 2727515
-
EMT (62X46)R - Mærkeskilt 0800059
-
IB IL FIELD 2 - Mærkningsfelt 2727501
-
EMT (62X10)R - Mærkeskilt 0800057
-
ZBF 6:UNBEDRUCKT - Mærkestrimmel flad 0808710
-
UCT-TMF 6 - Mærkeskilte til klemmer 0828746
-
UC-TMF 6 - Mærkeskilte til klemmer 0818140
-
ZBF 12:UNBEDRUCKT - Mærkestrimmel flad 0809735
-
UCT-TMF 12 - Mærkeskilte til klemmer 0829214
-
UC-TMF 12 - Mærkeskilte til klemmer 0819233
Dine fordele
Desuden tillader automatiseringklemmen den bussynkrone levering af indgangsværdierne med en meget lav jitter (< 10 μs)
Måleværdiregistrering med en opløsning på 16 bit
4 differencesignalindgange
Sensorernes tilslutning foregår via 2-, 3- og 4-lederteknik
Strømområder: 0 mA ... 20 mA, 4 mA ... 20 mA, ±20 mA
Spændingsområder: 0 V ... 10 V, ±10 V, 0 V ... 5 V, ±5 V
Kortslutning
Diagnose- og statusvisninger
Ofte søgt
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre