MBKKB 2,5-DIO/O-U
-
Mini-gennemgangsklemme
2800567
Mini-gennemgangsklemme, Den maks. strøm bestemmes af dioden. Indbygget: Diode 1N 4007, spærrespænding: 1300 V, konstant grænsestrøm: 0,5 A., med integreret diode, mærkespænding: 500 V, mærkestrøm: 0,5 A, 1. og 2. etage, tilslutningstype: Skruetilslutning, Dimensioneringstværsnit: 2,5 mm2, tværsnit: 0,2 mm2 - 4 mm2, montering: NS 15, NS 35/7,5, NS 35/15, farve: grå
Produktdetaljer
| Produkttype | Miniklemme |
| Antal tilslutninger | 4 |
| Antal rækker | 2 |
| Potentialer | 2 |
| Isoleringsegenskaber | |
| Overspændingskategori | III |
| Forureningsgrad | 3 |
| Mærkeimpulsholdespænding | 6 kV |
| Maks. tabseffekt ved mærkebetingelse | 0,77 W |
| Antal tilslutninger pr. etage | 2 |
| Mærketværsnit | 2,5 mm² |
| 1. og 2. etage | |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| Skruestørrelse | M3 |
| Tilspændingsmoment | 0,5 ... 0,6 Nm |
| Afisoleringslængde | 7 mm |
| Prøvedorn | A3 |
| Ledertværsnit stiv | 0,2 mm² ... 4 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 24 ... 12 (omregnet iht. IEC) |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,2 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt [AWG] | 24 ... 14 (omregnet iht. IEC) |
| Ledertværsnit for fleksible ledere (terminalrør u. kunststofkrave) | 0,25 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit for fleksible ledere (terminalrør m. kunststofkrave) | 0,25 mm² ... 2,5 mm² |
| Tværsnit med indlægsbro massiv | 2,5 mm² |
| Tværsnit med indlægsbro fleksibel | 2,5 mm² |
| 2 ledere med samme tværsnit, stive | 0,2 mm² ... 1 mm² |
| 2 ledere med samme tværsnit, fleksible | 0,2 mm² ... 1,5 mm² |
| 2 fleksible ledere med samme tværsnit m. terminalrør uden kunststofkrave | 0,25 mm² ... 1,5 mm² |
| 2 fleksible ledere med samme tværsnit m. TWIN-terminalrør med kunststofkrave | 0,5 mm² ... 1,5 mm² |
| Mærketværsnit | 2,5 mm² |
| Mærkestrøm | 0,5 A |
| Maks. belastningsstrøm | 0,5 A |
| Mærkespænding | 500 V (Spændingsværdien gælder kun over for naboklemmer og over for bæreskinnen.) |
| Bredde | 5,2 mm |
| Endepladebredde | 2,5 mm |
| Højde | 62 mm |
| Dybde på NS 15 | 47,5 mm |
| Dybde på NS 35/7,5 | 48 mm |
| Dybde på NS 35/15 | 55,5 mm |
| Farve | grå (RAL 7042) |
| Brændbarhedsklasse efter UL 94 | V0 |
| Isolationsmaterialegruppe | I |
| Isolationsmaterialer | PA |
| Statisk isolationsmaterialeanvendelse i kulde | -60 °C |
| Relativt temperaturindeks isolationsmateriale (Elec., UL 746 B) | 130 °C |
| Brandbeskyttelse for skinnekøretøjer (DIN EN 45545-2) R22 | HL 1 - HL 3 |
| Brandbeskyttelse for skinnekøretøjer (DIN EN 45545-2) R23 | HL 1 - HL 3 |
| Brandbeskyttelse for skinnekøretøjer (DIN EN 45545-2) R24 | HL 1 - HL 3 |
| Brandbeskyttelse for skinnekøretøjer (DIN EN 45545-2) R26 | HL 1 - HL 3 |
| Overflade brandbarhed NFPA 130 (ASTM E 162) | bestået |
| Specifik optisk røggastæthed NFPA 130 (ASTM E 662) | bestået |
| Røggastoksitet NFPA 130 (SMP 800C) | bestået |
| Stødspændingstest | |
| Testspænding beregnet værdi | 7,3 kV |
| Resultat | Test bestået |
| Temperaturstigningstest | |
| Krav temperaturstigningstest | Temperaturforøgelse ≤ 45 K |
| Resultat | Test bestået |
| Korttidsstrømsikkerhed 2,5 mm² | 0,3 kA |
| Resultat | Test bestået |
| Driftsfrekvent gennemslagsstyrke | |
| Testspænding beregnet værdi | 1,89 kV |
| Resultat | Test bestået |
| Mekaniske data | |
| Åben sidevæg | Ja |
| Mekanisk styrke | |
| Resultat | Test bestået |
| Fastgørelse på holderen | |
| Bæreskinne/Befestigungsauflage | NS 35/NS 15 |
| Testkraft beregnet værdi | 1 N |
| Resultat | Test bestået |
| Kontrol af lederbeskadigelse og -løsning | |
| Rotationshastighed | 10 o/min. |
| Omdrejninger | 135 |
| Ledertværsnit/vægt | 0,2 mm² / 0,2 kg |
| 2,5 mm² / 0,7 kg | |
| 4 mm² / 0,9 kg | |
| Resultat | Test bestået |
| Nåleflammetest | |
| Indvirkningstid | 30 s |
| Resultat | Test bestået |
| Svingninger/bredbåndsstøj | |
| Testspecifikation | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2008-03 |
| Spektrum | Levetidstest kategori 1, klasse B, på køretøjskasse |
| Frekvens | f1 = 5 Hz til f2 = 150 Hz |
| ASD-niveau | 0,964 (m/s²)²/Hz |
| Acceleration | 0,8g |
| Testvarighed pr. akse | 5 h |
| Testretninger | X-, Y- og Z-akse |
| Resultat | Test bestået |
| Chokudøvelse | |
| Testspecifikation | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2008-03 |
| Chokform | Halvsinus |
| Acceleration | 0,58g |
| Chokvarighed | 30 ms |
| Antal chok pr. retning | 3 |
| Testretninger | X-, Y- og Z-akse (pos. og neg.) |
| Resultat | Test bestået |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -60 °C ... 110 °C (Driftstemperaturområde inkl. egenopvarmning, maks. kortvarig driftstemperatur, se RTI Elec.) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -25 °C ... 60 °C (i kort tid, ikke over 24 h, -60 °C til +70 °C) |
| Omgivelsestemperatur (montage) | -5 °C ... 70 °C |
| Omgivelsestemperatur (aktivering) | -5 °C ... 70 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 20 % ... 90 % |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 30 % ... 70 % |
| Monteringstype | NS 15 |
| NS 35/7,5 | |
| NS 35/15 |
| Varenummer | 2800567 |
| Pakningsenhed | 50 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 50 Stk. |
| Salgsnøgle | BE1264 |
| Produktnøgle | BE1264 |
| GTIN | 4017918074258 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 12 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 11,42 g |
| Toldtarifnummer | 85369010 |
| Oprindelsesland | PL |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27250114 |
| ECLASS-15.0 | 27250114 |
ETIM
| ETIM 10.0 | EC000898 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 39121400 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 6(c), 7(a) |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
En artikelrelateret China RoHS-deklarationstabel kan findes i downloadområdet for den respektive artikel under "Leverandørerklæring". For alle varer med EFUP-E gælder det, at ingen China RoHS-deklarationstabel er udstedt og påkrævet.
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
| SCIP | 1435e7c8-893a-4b52-bc22-bfc0ea43ac6b |
| EF3.1 Klimaforandringer | |
| CO2e kg | 0,082 kg CO2e |
Kompatible produkter
Bemærk: Anvendelse af nogle af nedennævnte tilbehørsdele kan indskrænke produktets funktionsevne.
-
FBRNI 2-5 N - Fast bro 3000175
-
FBRNI 3-5 N - Fast bro 3000162
-
FBRNI 4-5 N - Fast bro 3000159
-
FBRNI 10-5 N - Fast bro 2770639
-
FBRNI 5-5 N - Fast bro 3000146
-
DP-MBKKB 2,5 - Afstandsplade 1413065
-
D-MBKKB 2,5 - Endeplade 1413052
-
SBS 5:UNBEDRUCKT - Mærkeark 1007219
-
NS 15 UNPERF 2000MM VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 1401695
-
NS 15 PERF 2000MM VPE 10 - Bæreskinne med huller 1401682
-
NS 15 AL PERF 2000MM VPE 10 - Bæreskinne med huller 1401763
-
NS 15 WH PERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne med huller 1204096
-
NS 35/ 7,5 PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 0801733
-
NS 35/ 7,5 UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 0801681
-
NS 35/ 7,5 WH PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 1204119
-
NS 35/ 7,5 WH UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 1204122
-
NS 35/ 7,5 AL UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 0801704
-
NS 35/ 7,5 ZN PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 1206421
-
NS 35/ 7,5 ZN UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 1206434
-
NS 35/ 7,5 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 0801762
-
NS 35/ 7,5 CAP - Endekappe 1206560
-
NS 35/15 PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 1201730
-
NS 35/15 UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 1201714
-
NS 35/15 WH PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 0806602
-
NS 35/15 WH UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 1204135
-
NS 35/15 AL UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 1201756
-
NS 35/15 ZN PERF 2000MM - Bæreskinne med huller 1206599
-
NS 35/15 ZN UNPERF 2000MM - Bæreskinne, uden huller 1206586
-
NS 35/15 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 1201895
-
NS 35/15 CAP - Endekappe 1206573
-
NS 35/15-2,3 UNPERF 2000MM-VPE 10 - Bæreskinne, uden huller 1201798
-
ZB 5 :UNBEDRUCKT - Mærkestrimler 1050004
-
ZB 5 CUS - Mærkestrimler 0824962
-
ZB 5,LGS:FORTL.ZAHLEN - Mærkestrimler 1050017
-
ZB 5,QR:FORTL.ZAHLEN - Mærkestrimler 1050020
-
ZB 5,LGS:GLEICHE ZAHLEN - Mærkestrimler 1050033
-
ZB 5,LGS:L1-N,PE - Mærkestrimler 1050415
-
UC-TM 5 - Mærkeskilte til klemmer 0818108
-
UC-TM 5 CUS - Mærkeskilte til klemmer 0824581
-
UCT-TM 5 - Mærkeskilte til klemmer 0828734
-
UCT-TM 5 CUS - Mærkeskilte til klemmer 0829595
-
CLIPFIX 35 - Endeholder 3022218
-
CLIPFIX 35-5 - Endeholder 3022276
-
E/NS 35 N - Endeholder 0800886
-
E/MBK - Endeholder 1401637
-
E/MK - Endeholder 1421633
-
E/MK 1 - Endeholder 1421659
-
SZS 0,6X3,5 - Skruetrækker 1205053
Dine fordele
Takket være de forskellige varianter af etagediodeklemmer er det muligt at løse mange forskelligartede koblingsopgaver
Pladsbesparende takket være kompakt konstruktion og montagemulighed på 15 mm-bæreskinne
Overskuelig takket være mærkning af alle tilslutningspunkterne
Enkel potentialfordeling ved hjælp af standardiserede kortslutningsbroer
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre