Buskobleren med integrerede I/O'er er beregnet til anvendelse i et EtherNet/IP™-netværk og er bindeleddet til Inline-I/O-systemet. Ved buskobleren kan du montere op til 61 Inline-deltagere efter hinanden. Buskobleren understøtter maks. 8 PCP-deltagere. Til integrering af Inline-stationen i programmeringssystemet fås en EDS-fil, der passer til. Denne fil kan hentes på adressen www.phoenixcontact.com/products under produkter til download. Specielle engineering-tiltag og -tests gør det muligt at anvende klemmen i ekstreme omgivelser.
IL EIP BK DI8 DO4 2TX-XC-PAC
-
Buskobler
2702131
Inline, Busterminal, EtherNet/IP™, RJ45-bøsning, Digitale indgange: 8, 24 V DC, tilslutningsteknik: 3-leder, Digitale udgange: 4, 24 V DC, 500 mA, tilslutningsteknik: 3-leder, Extreme Conditions-variant, transmissionshastighed i lokalbussen: 500 kBit/s / 2 MBit/s, kapslingsklasse: IP20, inkl. Inline-stik og mærkningsfelter
Gratis download tilgængelig.
Downloads
Produktdetaljer
| Målskitse |
|
| Bredde | 80 mm |
| Højde | 119,8 mm |
| Dybde | 71,5 mm |
| Information til målangivelserne | Målangivelserne på stikkene |
| Farve | grøn |
| EtherNet/IP™ | |
| Antal grænseflader | 2 |
| Tilslutningstype | RJ45-bøsning |
| Bemærkning om tilslutningstype | Autonegotiation og autocrossing |
| Tilladt ledningstværsnit | 0,14 mm² ... 0,22 mm² (Twisted Pair) |
| Overførselshastighed | 10/100 MBit/s (halv eller fuld duplex (automatisk registrering)) |
| Overførselsfysik | Ethernet i RJ45 Twisted-Pair |
| Inline-lokalbus | |
| Tilslutningstype | Inline-datarangerer |
| Overførselshastighed | 500 kBit/s / 2 MBit/s (Automatisk detektering, intet blandingssystem) |
| Fieldbus: Lokalbus-gateway | |
| Maks. antal lokalbusdeltagere | 61 (On-board-I/O'er er to deltagere) |
| Systemgrænser | |
| Antal procesdata () | maks. 504 Byte (Indgang) |
| Antal procesdata () | maks. 504 Byte (Udgang) |
| Antal understøttede deltagere | maks. 63 (pr. station) |
| Antal lokalbus-deltagere, der kan tilsluttes | maks. 61 (On-board-I/O'er er to deltagere) |
| Antal deltagere med parameterkanal | maks. 8 |
| Antal understøttede forgreningsklemmer med fjernbusforgrening | 0 |
| Programmeringsdata | |
| Indgangsadresserum | 8 Bit |
| Udgangsadresserum | 4 Bit |
| Registerlængde (bus) | 16 Bit |
| Register length (master) | 512 Byte |
| Digital: | |
| Betegnelse indgang | Digitale indgange |
| Beskivelse af indgangen | EN 61131-2 type 1 |
| Antal indgange | 8 |
| Tilslutningstype | Inline-stik |
| Tilslutningsteknik | 3-leder |
| Indgangsspænding | 24 V DC |
| Indgangsspændingsområde "0"-signal | -30 V DC ... 5 V DC |
| Indgangsspændingsområde "1"-signal | 15 V DC ... 30 V DC |
| Mærkeindgangsspænding UIN | 24 V DC |
| Mærkeindgangsstrøm ved UIN | typ. 3 mA |
| Strømforløb | Limited to 3 mA, maximum |
| Typisk indgangsstrøm pr. kanal | typ. 3 mA |
| Reaktionstid, typisk | ca. 500 µs |
| Forsinkelsestid ved signalskift fra 0 til 1 | 1,2 ms |
| Forsinkelsestid ved signalskift fra 1 til 0 | 1,2 ms |
| Beskyttelseskobling | Fejltilslutningsbeskyttelse; Suppressordiode |
| Digital: | |
| Betegnelse udgang | Digitale udgange |
| Tilslutningstype | Inline-stik |
| Tilslutningsteknik | 3-leder |
| Antal udgange | 4 |
| Beskyttelseskobling | Kortslutningsbeskyttelse, overbelastningsbeskyttelse.; Friløbsdisposition i udgangsdriver |
| Udgangsspænding | 24 V DC -1 V (Ved mærkestrøm) |
| Maksimal strømværdi pr. udgang | maks. 500 mA |
| Maksimal udgangsstrøm pr. modul | maks. 2 A |
| Mærkeudgangsspænding | 24 V DC |
| Udgangsstrøm i udkoblet tilstand | maks. 10 µA (I ikke belastet tilstand kan der også måles en spænding ved en ikke placeret udgang.) |
| Mærkebelastning induktiv | 12 VA (1,2 H, 48 Ω) |
| Mærkebelastning lamper | 12 W |
| Mærkebelastning ohmsk | 12 W |
| Modspændingsfasthed mod korte impulser | modspændingsfast |
| Adfærd ved overbelastning | Automatisk genstart |
| Adfærd ved induktiv overbelastning | Udgang kan blive ødelagt |
| Driftsadfærd ved spændingsfrakobling | Udgangen følger spændingsforsyningen uden forsinkelse |
| Signalforsinkelse | typ. 1,2 ms |
| Overstrømsfrakobling | min. 0,7 A |
| Produkttype | I/O-komponenter |
| Produktfamilie | Inline |
| Konstruktion | modulær |
| Inline | |
| Leveringsomfang | inkl. Inline-stik og mærkningsfelter |
| Antal kanaler | 12 |
| Særlige egenskaber | Extreme Conditions-variant |
| Diagnose-meddelelser | Kortslutning eller overbelastning af de digitale udgange ja |
| Udfald af sensorforsyning ja | |
| Udfald af aktuatorforsyning ja |
| Tabseffekt | typ. 1,7 W (Modul i alt) |
| Potentialer | |
| Beskyttelseskobling | Kortslutningsbeskyttelse af logikforsyningen; elektronisk |
| Kortslutningsbeskyttelse af den analoge forsyning; elektronisk | |
| Potentialer: Busterminal-forsyning UBK; logikforsyningen UL (7,5 V) og analogforsyningen UANA (24 V) fremstilles af busterminal-forsyningen. | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (over Inline-stik) |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforbrug | maks. 0,98 A |
| min. 80 mA (uden tilsluttede I/O-klemmer) | |
| Potentialer: Forsyning af logik (UL) | |
| Forsyningsspænding | 7,5 V DC |
| Strømforsyning | maks. 0,8 A DC |
| Potentialer: Forsyning af analoge moduler (UANA) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforsyning | maks. 0,5 A DC |
| Potentialer: Forsyning af hovedkreds (UM) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (over Inline-stik) |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforsyning | maks. 8 A DC (Sum af UM + US) |
| Strømforbrug | maks. 8 A DC |
| min. 3 mA (Uden sensorer) | |
| Potentialer: Forsyning af segmentkredsen (US) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (over Inline-stik) |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforsyning | maks. 8 A DC (Sum af UM + US) |
| Strømforbrug | maks. 8 A DC |
| min. 6 mA (uden aktuatorer) | |
| Tilslutningsteknik | |
| Betegnelse tilslutning | Inline-tilslutningsstik |
| Inline-tilslutningsstik | |
| Tilslutningstype | Fjederkrafttilslutning |
| Ledertværsnit stiv | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 28 ... 16 |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -25 °C ... 60 °C (Standard) |
| -40 °C ... 70 °C (Udvidet, se kapitlet "Testet med succes: Anvendelse under ekstreme miljøbetingelser" på databladet.) | |
| Kapslingsklasse | IP20 |
| Lufttryk (drift) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Lufttryk (lagring/transport) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 10 % ... 95 % (ingen kondensering) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 10 % ... 95 % (ingen kondensering) |
| Mechanical test | |
| Vibrationsstyrke iht. EN 60068-2-6/IEC 60068-2-6 | 5g |
| Chok iht. EN 60068-2-27/IEC 60068-2-27 | Drift: 25g, 11 ms varighed, halvsinus-chokimpuls |
| Kapslingsklasse | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Varenummer | 2702131 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DRI11D |
| Produktnøgle | DRI11D |
| GTIN | 4046356981071 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 360,3 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 329 g |
| Toldtarifnummer | 85389091 |
| Oprindelsesland | DE |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-E
Ingen farlige stoffer over grænseværdierne
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Intet stof med en massefraktion på mere end 0,1% |
Kompatible produkter
-
-
E/UK - Endeholder 1201442
-
ESL 62X46 - Mærkestrimmel 0809502
-
IB IL FIELD 8 - Mærkningsfelt 2727515
-
ESL 62X10 - Mærkestrimmel 0809492
-
IB IL FIELD 2 - Mærkningsfelt 2727501
-
FL PLUG RJ45 GR/2 - RJ45-stik 2744856
-
FL PLUG RJ45 GN/2 - RJ45-stik 2744571
-
FL CAT5 HEAVY - Datakabel 2744814
-
FL CAT5 FLEX - Installationskabel 2744830
-
FL CRIMPTOOL - Konfektioneringsværktøj 2744869
-
IL BKDIO-PLSET - Stiksæt 2878599
-
IPASSIGN - Software 2701094
Dine fordele
8 digitale indgange, 4 digitale udgange (on-board)
EtherNet/IP™, version 1.2
Webbaseret management
2 RJ45-tilslutninger
Automatisk registrering af overførselshastighed i lokalbussen (500 kbit/s eller 2 Mbit/s)
Kan anvendes under ekstreme omgivelsesbetingelser
Udvidet temperaturområde -40 °C ... +70 °C (se kapitlet "Testet med succes: Anvendelse under ekstreme miljøbetingelser" i databladet)
Lakerede printkort
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre