VAL-MS 75 VF ST
-
Overspændingsbeskyttelsesstik type 2
2805318
Overspændingsbeskyttelsesstik Type 2 med varistor og gasfyldt gnistgab til VAL-MS-grunddel, termisk overvåget, optisk fejlmelding.
Produktdetaljer
| Generelt | |
| Bemærk | De bestemte værdier for beskyttelsesstien L-L gælder kun i forbindelse med VAL-MS/2+0-BE/FM/S2 |
| Produkttype | Reservestik |
| Produktfamilie | VALVETRAB MS |
| IEC testklasse | II |
| T2 | |
| EN type | T2 |
| Konstruktion | Bæreskinnemodul todelt stikbar |
| Poltal | 1 |
| Melding overspændingsbeskyttelse defekt | optisk |
| Isoleringsegenskaber | |
| Overspændingskategori | III |
| Forureningsgrad | 2 |
| Mærkefrekvens fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Mærkespænding UN | 5 V AC ... 48 V AC |
| Tilslutningstype | stikbar |
| Målskitse |
|
| Bredde | 17,5 mm |
| Højde | 52,4 mm |
| Dybde | 55,3 mm |
| Delingsenhed | 1 ME |
| Farve | sort (RAL 9005) |
| Brændbarhedsklasse efter UL 94 | V-0 |
| CTI-værdi for materialet | 600 |
| Isolationsmaterialer | PA 6.6 |
| Materialegruppe | I |
| Materiale hus | PA 6.6 |
| Beskyttelsesgrene | L-PE |
| L-L | |
| Funktionsretning | 1L-N/PE |
| Mærkespænding UN | 5 V AC ... 48 V AC |
| Mærkefrekvens fN | 50 Hz (60 Hz) |
| Maksimal vedvarende spænding UC | 75 V AC |
| 100 V DC | |
| Jordlederstrøm IPE | ≤ 5 µA |
| Standby-effektforbrug PC | ≤ 1 mVA |
| Mærkeafledestødstrøm In (8/20) µs | 10 kA |
| Maks. afledestødstrøm imaks (8/20 µs) | 20 kA |
| Kortslutningssikkerhed ISCCR | 10 kA |
| Beskyttelsesniveau Up | ≤ 1,4 kV |
| Beskyttelsesniveau Up (L-L) | ≤ 1,8 kV |
| Restspænding Ures | ≤ 0,45 kV (ved In) |
| ≤ 0,35 kV (ved 5 kA) | |
| ≤ 0,3 kV (ved 3 kA) | |
| Restspænding Ures (L-L) | ≤ 0,9 kV (ved In) |
| ≤ 0,7 kV (ved 5 kA) | |
| ≤ 0,6 kV (ved 3 kA) | |
| Tændstødspænding ved 6 kV (1,2/50) µs | ≤ 1,4 kV |
| Reaktionstid tA | ≤ 100 ns |
| Maksimal forsikring ved stikledningsfortrådning | 63 A (gG) |
| Omgivelser | |
| Kapslingsklasse | IP20 |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -40 °C ... 80 °C |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -40 °C ... 80 °C |
| Højde | ≤ 2000 m (m.o.h.) |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 5 % ... 95 % |
| Chok (drift) | 25g |
| Vibration (drift) | 5g |
| UL-specifikationer | |
| Maksimal vedvarende spænding MCOV (L-N) | 75 V AC |
| Maksimal vedvarende spænding MCOV (L+) - (L-) | 100 V DC |
| Nominel afledestødstrøm In (L-N) | 10 kA |
| Nominel afledestødstrøm In (L+) - (L-) | 10 kA |
| Beskyttelsesgrene | L-N |
| (L+) - (L-) | |
| Mærkespænding | 48 V AC |
| Mærkespænding | 60 V DC |
| Energifordelingssystem | Single phase |
| Nominel frekvens | 50/60 Hz |
| Målt begrænsningsspænding MLV (L-N) | 1760 V |
| Målt begrænsningsspænding MLV (L+) - (L-) | 1760 V |
| SPD-type | 4CA |
| Standarder | IEC 61643-11 |
| Bemærk | 2011 |
| Standarder | EN 61643-11 |
| Bemærk | 2012 |
| Monteringstype | på grunddel |
| Varenummer | 2805318 |
| Pakningsenhed | 10 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | CL1321 |
| Produktnøgle | CL1321 |
| GTIN | 4046356430869 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 34,47 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 31,52 g |
| Toldtarifnummer | 85363030 |
| Oprindelsesland | DE |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27171292 |
| ECLASS-15.0 | 27171292 |
ETIM
| ETIM 10.0 | EC002496 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 39121600 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja (Ingen undtagelser) |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-E
Ingen farlige stoffer over grænseværdierne
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Intet stof med en massefraktion på mere end 0,1% |
Kompatible produkter
Ofte søgt
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre