Energy meters for billing purposes enable cost-center-specific energy data billing. EMpro AC energy meters with MID approval record all important electrical parameters such as currents, voltages, power factors, power ratings, and energy values in all four quadrants.
EEM-XM357
-
Måleapparat
1674511
3-faset energimåler med direkte måling op til 100 A AC, modbus/RTU-grænseflade, 2 pulsudgange, 4 tariffer (via modbus), driftstemperatur op til +70 °C, certificeret i henhold til MID-direktivet
Gratis download tilgængelig.
Downloads
Produktdetaljer
| Produkttype | Energimåler |
| Produktfamilie | EMpro |
| Antal | 4 (Tariffer) |
| Kalibreringsgyldighedsperiode | 8 År |
| Tællertype | Reversibel tæller/tovejstæller (levering og forbrug) inkl. 4-kvadrantmåling |
| Isoleringsegenskaber | |
| Kapslingsklasse | II |
| Isoleringsegenskaber | |
| Overspændingskategori | III |
| Forureningsgrad | 2 |
| Display | |
| Displaytype | LCD med hvid baggrundsbelysning og maksimalt visningsområde på 999999,99 kWh/kVArh |
| Mærkeimpulsholdespænding | 6 kV |
| Nøjagtighedsklasse | C (EN 50470-3) |
| 0,5 (IEC 62053-21) | |
| Nettype | 1-faset (2-leder) |
| 3-faset (3-leder) | |
| 3-faset (4-leder) | |
| Forsyning | |
| Forsyningsspændingsområde | Forsyning fra målekredsen |
| Galvanisk adskillelse | |
| Målekategori | CAT III 300 V |
| Driftskategori | UC 2 (EN 62052-31) |
| Måling | |
| Mærkespænding | 3x 230 V AC (400 V AC) |
| Indgangsspændingsområde | 100 V AC ... 277 V AC (Fase/nulleder) |
| 173 V AC ... 480 V AC (Fase/fase) | |
| Indgangsstrømområde | 100 A AC (Direkte måling) |
| Effektoptagelse | 10 VA (2 W) |
| Frekvensområde | ±2 % (50/60 Hz referencefrekvens fN) |
| Effektfaktor (cos phi) | 0,5 (Induktiv) |
| 0,8 (kapacitiv) | |
| Startstrøm Ist | 0,04 A |
| Minimumsstrøm Imin | 0,3 A |
| Grænsestrøm Imax | 100 A |
| Overgangsstrøm Itr | 1 A |
| Referencestrøm Iref | 10 A |
| Strømværdi | ≤ 100 A (Nulleder) |
| Overstrømsbelastningsevne | 30 x Imaks. i 0,01 s |
| Virkenergi (EN 50470-3) | Klasse C |
| Virkenergi (IEC 62053-21) | Klasse 0,5 |
| Blindenergi (IEC 62053-23) | Klasse 2 |
| Aftastningshyppighed | 4096 Hz |
| Impulsudgang | |
| Beskrivelse af udgangen | Passivt optoisoleret |
| Koblingsspænding maks. | 27 V DC |
| Brydestrøm maks. | 27 mA |
| Impulsbredde Impulsudgang 1 | kan konfigureres |
| Impulsbredde Impulsudgang 2 | 100 ms |
| Impuls-LED | 400 imp/kWh (Metrologisk LED) |
| Tællerkonstant Impulsudgang 1 | kan konfigureres |
| Tællerkonstant Impulsudgang 2 | 400 imp/kWh |
| Måletilslutning | |
| Betegnelse | Måletilslutning |
| Ledningstilslutning | |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| massiv | 1,5 mm² ... 25 mm² |
| fleksibel | 1,5 mm² ... 25 mm² |
| AWG | 14 ... 4 (massive/fleksible) |
| Afisoleringslængde | 15 mm |
| Tilspændingsmoment | 2,5 Nm |
| Ledningstilslutning | |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| massiv | 0,5 mm² ... 1,5 mm² |
| fleksibel | 0,5 mm² ... 1,5 mm² |
| AWG | 26 ... 14 (massive/fleksible) |
| Afisoleringslængde | 7 mm |
| Tilspændingsmoment | 0,2 Nm |
| Kommunikation: | |
| Kommunikationsprotokol | Modbus/RTU |
| Kommunikationsstandard | RS-485 |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| Overførselsrate område | 2400 Bit/s |
| 4800 Bit/s | |
| 9600 Bit/s (forindstillet) | |
| 19200 Bit/s | |
| 38400 Bit/s | |
| Adresseområde | 1 ... 247 (kan indstilles) |
| Paritet | ulige, lige, ingen |
| Stopbit | 1 eller 2 |
| Dataaktualiseringsrate | 100 ms (Virkeeffekt) |
| 1 s (Energiværdier) | |
| Mål på vare | |
| Bredde | 72 mm |
| Højde | 100 mm |
| Dybde | 71 mm |
| Dybde (NS 35/7,5) | 65 mm (monteret på bæreskinne NS 35/7,5 iht. EN 60715) |
| Delingsenhed | 4 ME |
| Farve (Husoverdel) | lysegrå (RAL 7035) |
| Farve (Husunderdel) | grå (RAL 7042) |
| Brændbarhedsklasse iht. UL 94 | V0 |
| Omgivelser | |
| Kapslingsklasse (Frontside) | IP51 (Frontside) |
| Kapslingsklasse (Tilslutninger) | IP20 (Tilslutninger) |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -40 °C ... 70 °C |
| -40 °F ... 158 °F (MID) | |
| 0 °C ... 55 °C (Display) | |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -40 °C ... 70 °C |
| Højde | ≤ 2000 m |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 0 % ... 90 % (ikke kondenserende) |
| Chok (lagring, transport) | 30gn (300 m/s2), 18 ms (IEC 60068-2-27) |
| Vibration (lagring/transport) | 10 Hz … 150 Hz, 1g (EN 60068-2-6) |
| Mekanisk miljø | M1 |
| EMC-miljø | E2 |
| CE | |
| Certifikat | CE-konform |
| MID | |
| Certifikat | MID-konform |
| Støjimmunitet | EN 62052-11 |
| Stødspændingssikkerhed | 4 kV |
| Standarder | EN 50470-1 |
| EN 50470-3 |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Monteringsposition | Vandret bæreskinne |
| Varenummer | 1674511 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | CMMC11 |
| Produktnøgle | CMMC11 |
| GTIN | 4067923225138 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 385 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 335 g |
| Toldtarifnummer | 90283019 |
| Oprindelsesland | Oplysninger om oprindelsesland følger med leveringen. |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27142330 |
| ECLASS-15.0 | 27142330 |
ETIM
| ETIM 10.0 | EC002301 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 26111500 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja (Ingen undtagelser) |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-E
Ingen farlige stoffer over grænseværdierne
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Intet stof med en massefraktion på mere end 0,1% |
Kompatible produkter
Dine fordele
Måling af direkte strøm op til 100 A AC over hele temperaturområdet fra -40 til +70 °C
Overholdelse af nøjagtighedsklasse C i overensstemmelse med EN 50470-3 og 0,5 i overensstemmelse med IEC 62053-21
Enkel intuitiv betjening og aflæsning via baggrundsbelyst LCD-display
Enkel bus- og netværkstilslutning via Modbus/RTU- eller Modbus/TCP-grænseflade
Modbus-register baseret på multifunktionelle EMpro-energimålere
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre