ILB IB 24 DI32
-
I/O-modul
2862343
Inline, Block IO, INTERBUS, Inline-skærmstik, Digitale indgange: 32, 24 V DC, tilslutningsteknik: 3-leder, kapslingsklasse: IP20, inkl. Inline-stik
Gratis download tilgængelig.
Downloads
Produktdetaljer
| Målskitse |
|
| Bredde | 156 mm |
| Højde | 141 mm |
| Dybde | 57 mm |
| Information til målangivelserne | Målangivelserne på stikkene |
| Farve | grøn |
| INTERBUS | |
| Tilslutningstype | Inline-skærmstik |
| Overførselshastighed | 500 kBit/s |
| Digital: | |
| Betegnelse indgang | Digitale indgange |
| Beskivelse af indgangen | IEC 61131-2 type 1 |
| Antal indgange | 32 |
| Tilslutningstype | Fjederkrafttilslutning |
| Tilslutningsteknik | 3-leder |
| Indgangsspænding | 24 V DC |
| Indgangsspændingsområde "0"-signal | -30 V DC ... 5 V DC |
| Indgangsspændingsområde "1"-signal | 15 V DC ... 30 V DC |
| Mærkeindgangsspænding UIN | 24 V DC |
| Mærkeindgangsstrøm ved UIN | 5 mA |
| Sensorsumstrøm | maks. 4 A |
| Reaktionstid, typisk | ca. 500 µs |
| Beskyttelseskobling | kortslutningsbeskyttelse, overbelastning af sensorforsyning |
| Produkttype | I/O-komponenter |
| Produktfamilie | Inline |
| Konstruktion | Blokopbygning |
| Leveringsomfang | inkl. Inline-stik |
| Antal kanaler | 32 |
| Potentialer: Forsyning af logik (UL) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforsyning | maks. 8 A |
| Strømforbrug | 60 mA |
| Potentialer: Forsyning af sensorerne (US1) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforsyning | maks. 8 A |
| Strømforbrug | 2 A |
| Potentialer: Forsyning af sensorerne (US2) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforsyning | maks. 8 A |
| Strømforbrug | 2 A |
| Potentialer | |
| Strømforsyning | maks. 8 A |
| Strømforbrug | 60 mA |
| Galvanisk adskillelse/isolering af spændingsområder | |
| Prøvespænding: Periferi / ankommende fjernbus | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Periferi / videreførende fjernbus | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Periferiområde / FE | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Ankommende fjernbus / FE | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Videreførende fjernbus / FE | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Ankommende fjernbus / videreførende fjernbus | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Tilslutningsteknik | |
| Betegnelse tilslutning | Inline-tilslutningsstik |
| Inline-tilslutningsstik | |
| Tilslutningstype | Fjederkrafttilslutning |
| Ledertværsnit stiv | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 28 ... 16 |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -25 °C ... 60 °C |
| Kapslingsklasse | IP20 |
| Lufttryk (drift) | 80 kPa ... 108 kPa (op til 2000 m over DNN) |
| Lufttryk (lagring/transport) | 66 kPa ... 108 kPa (op til 3500 m over DNN) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -25 °C ... 85 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | maks. 85 % (ingen kondensering) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 95 % (ingen kondensering) |
| Mechanical test | |
| Vibrationsstyrke iht. EN 60068-2-6/IEC 60068-2-6 | 5g |
| Chok iht. EN 60068-2-27/IEC 60068-2-27 | 25g |
| Kapslingsklasse | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
| Støjemission | Klasse B (boligområde) |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Varenummer | 2862343 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DRI1A1 |
| Produktnøgle | DRI1A1 |
| GTIN | 4017918923839 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 542,9 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 405 g |
| Toldtarifnummer | 85389091 |
| Oprindelsesland | DE |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 32151600 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 7(a), 7(c)-I |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-E
Ingen farlige stoffer over grænseværdierne
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
Kompatible produkter
Dine fordele
32 digitale indgange
Sensorernes tilslutning foregår via 2- eller 3-lederteknik
Maks. tilladelige belastningsstrøm pr. sensor: 125 mA
Diagnose- og statusvisninger
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre