Klemmen er beregnet til brug inden for en Inline-station. Denne klemme giver dig robust og præcis evalueringselektronik til opbygning af ikke-automatiske vægte. Klemmen opfylder iht. standarderne EN 45501 og OIML R76 EU-typegodkendelsen som elektronisk vurderingsenhed til opbygning af ikke-automatiske vægte i "Handelsklasse III" med 3000 gradueringsværdier samt klassen "Grobwaagen IIII" med 1000 gradueringsværdier. Det første og andet display til visning af de målte værdier for brutto/netto og tara kan tilsluttes evalueringselektronikken via en netværkskompatibel seriel grænseflade. Måle- og konfigurationsdataene overføres via parameterkanalen (PCP). Terminalen har en alibi-hukommelse til opbevaring af op til 65.536 måleprotokoller inkl. dato og klokkeslæt. En specifik DTM muliggør enkel idriftsættelse og datastyring (f. eks. måleprotokollerne).
IB IL SGI 1/CAL
-
Inline-klemme
2700064
Analog INLINE-ekspansionsmålestrimler-indgangsklemme, uden tilbehør, styringselektronik med EF-typegodkendelse
Gratis download tilgængelig.
Downloads
Produktdetaljer
| Målskitse |
|
| Bredde | 48,8 mm |
| Højde | 120 mm |
| Dybde | 71,5 mm |
| Information til målangivelserne | Måleangivelser med afdækning |
| Anvendelsesbegrænsning | |
| EMC-bemærkning | EMC: Klasse-A-produkt, se producentforklaring i downloadområdet |
| Farve | grøn |
| Inline-lokalbus | |
| Tilslutningstype | Inline-datarangerer |
| Overførselshastighed | 500 kBit/s |
| seriel | |
| Betegnelse | RS-485 |
| Netværk | ja |
| Adressering | Adresse 0 = broadcast, ændret visning af måleværdi brutto/netto og måleværdi Tara |
| Adresse 1 = Måleværdi brutto/netto | |
| Adresse 2 = Måleværdi Tara | |
| Adresse 3 - 9 = reserveret | |
| Afslutningsmodstand | 120 Ω |
| Overførselsprotokol | STX/ETX |
| Hukommelsestype | Måleprotokolhukommelse Alibilager: Ikke-flygtig flash 20 år |
| Programmeringsdata (LocalbusSlave) | |
| Længdekode (hex) | 02 |
| ID-kode (dez) | 220 |
| Længdekode (dez) | 02 |
| Procesdatakanal | 32 Bit |
| Indgangsadresserum | 4 Byte |
| Udgangsadresserum | 4 Byte |
| Parameter channel (PCP) | 4 Byte |
| Registerlængde (bus) | 64 Bit |
| Fieldbus-datatelegram | |
| Behov for parameterdata | 23 Byte |
| Behov for konfigurationsdata | 5 Byte |
| Analog | |
| Beskivelse af indgangen | Indgangskanal til udvidelsesmålestrimler |
| Antal indgange | 1 |
| Tilslutningsteknik | 6-ledere, parvist snoet, skærmet ledning |
| Brodifference Ud | Måleområde fastlagt gennem valg af mærkeværdi |
| Brospænding U0 | 5 V |
| Måleværdifremstilling | Procesdata: Status-bit og måleværdi inklusiv visning brutto/netto efter kommaet |
| PCP: Se PCP; måleprotokol opfylder kravene i DIN EN 45501 og OIML R76 | |
| Procesdata-opdatering | typ. 100 ms |
| Mærkeværdier | ±1 mV/V, ±2 mV/V, ±3 mV/V, ±3,33 mV/V, ±4 mV/V, ±5 mV/V |
| Kontakter | |
| Beskrivelse | Parameterspærre |
| Antal | 1 (PSa - PSb) |
| Logik | PSa - PSb forbundet = Parameter spærret |
| Reaktionstid, typisk | < 100 ms |
| Analog: | |
| Beskyttelseskobling | Kortslutningsbeskyttelse af spændingsudgange; Ja, mindst 1 minut gennem temperaturovervågning |
| Analog | |
| Beskrivelse af udgangen | Spændingsudgang |
| Antal udgange | 1 |
| Impendans | > 55 Ω |
| maks. 5 kΩ | |
| Udgangsspænding | typ. 5 V ±2 % |
| maks. 5 V ±5 % | |
| Udgangsstrøm | maks. 90 mA |
| Maksimal udgangsstrøm | maks. 90 mA |
| Produkttype | I/O-komponenter |
| Konstruktion | modulær |
| Inline | |
| Driftstype | Procesdatadrift med 2 ord, PCP med 2 ord |
| Diagnose-meddelelser | Spændingsforsyningens udfald ved UANA Fejlmeddelelse i procesdataene |
| Logikspændingens udfald eller underskridelse UL Periferifejlmeddelelse ved busterminalen | |
| Periferifejl Fejlmeddelelse i procesdataene | |
| Brugerfejl Fejlmeddelelse i procesdataene |
| Realtidsur | |
| Beskrivelse realtidsur | Sekund, minut, time, dag, måned, år 5 år, tidsur buffet |
| Potentialer | |
| Effektoptagelse | typ. 1 W (Apparat i mærkedrift) |
| maks. 2 W (Apparat med maksimal belastning) | |
| Potentialer: Forsyning af logik (UL) | |
| Forsyningsspænding | 7,5 V DC (Over potentialrangerer) |
| Strømforbrug | maks. 100 mA |
| typ. 80 mA | |
| Potentialer: Forsyning af analoge moduler (UANA) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (Over potentialrangerer) |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforbrug | maks. 50 mA |
| typ. 12 mA (Ved typisk belastning på 350 Ω og visning) | |
| 43 mA (Ved maksimal belastning på 55 Ω og visning) | |
| Galvanisk adskillelse/isolering af spændingsområder | |
| Prøvespænding: Logik / analog periferi (digitalisolator) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: 24 V-forsyning (UANA) / analog periferi (DC/DC-konverter) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: RS-485 / analog periferi (isolationsafstand) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Kontakter PSa - PSb / analog periferi (isolationsafstand) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Funktionsjord / analog periferi (isolationsafstand) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Logik / 24 V-forsyning (UANA) (DC/DC-konverter) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: RS-485 / 24 V-forsyning (UANA) (DC/DC-konverter) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Funktionsjord / 24 V-forsyning (UANA) (isolationsafstand) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Logik / RS-485 (digitalisolator) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Funktionsjord / RS-485 (isolationsafstand) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Logik / Kontakter PSa - PSb (optokobler) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Funktionsjord / Kontakter PSa - PSb (isolationsafstand) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: Logik / funktionsjord (isolationsafstand) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Tilslutningsteknik | |
| Betegnelse tilslutning | Inline-tilslutningsstik |
| Inline-tilslutningsstik | |
| Tilslutningstype | Fjederkrafttilslutning |
| Ledertværsnit stiv | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 28 ... 16 |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| SMKDS-klemmer | |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| Ledertværsnit stiv | 0,14 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,14 mm² ... 1 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 26 ... 16 |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -25 °C ... 55 °C (Typegodkendelse efter DIN EN 45501 og OIML R76: -10 °C - 40 °C) |
| Kapslingsklasse | IP20 |
| Lufttryk (drift) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Lufttryk (lagring/transport) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -25 °C ... 85 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 10 % ... 95 % (ingen kondensering) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 10 % ... 95 % (ingen kondensering) |
| Kapslingsklasse | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Varenummer | 2700064 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DRI144 |
| Produktnøgle | DRI144 |
| GTIN | 4046356484022 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 182,5 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 160 g |
| Toldtarifnummer | 85389091 |
| Oprindelsesland | DE |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-E
Ingen farlige stoffer over grænseværdierne
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Intet stof med en massefraktion på mere end 0,1% |
Kompatible produkter
Dine fordele
1 indgang til DMS
Seriel grænseflade til eksterne vægtvisninger
Tilslutning af DMS i 6-lederteknik
Elektronisk bearbejdningsenhed til opbygning af ikke-selvstændige vægte (NSW)
Justerbar med EF-typegodkendelse efter standarderne EN 45501 og OIML R76
Alibihukommelse til op til 65536 måleprotokoller
Nulpunkt-, tara- og stilstandsvisning
Op til 3000 delingsværdier
Parametrering og justering over FDT/DTM-teknologi
Diverse filterindstillinger
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre