IB IL EC AR 48/10A-PAC
-
Inline-funktionsklemme
2819587
Servoforstærker til jævnstrømsmotorer med kommutator (DC-motorer) og børstenløs jævnstrømsmotorer (EC-motorer)
Gratis download tilgængelig.
Downloads
Produktdetaljer
| Målskitse |
|
| Bredde | 97,6 mm |
| Højde | 166 mm |
| Dybde | 85 mm |
| Inline-lokalbus | |
| Tilslutningstype | Inline-datarangerer |
| Overførselshastighed | 500 kBit/s |
| Idriftsættelse og diagnose | |
| Tilslutningstype | RS-232 |
| Programmeringsdata (LocalbusSlave) | |
| Længdekode (hex) | 03 |
| ID-kode (dez) | 195 |
| Længdekode (dez) | 03 |
| Procesdatakanal | 48 Bit |
| Indgangsadresserum | 48 Bit |
| Udgangsadresserum | 48 Bit |
| Parameter channel (PCP) | 16 Bit |
| Registerlængde (bus) | 64 Bit |
| Fieldbus-datatelegram | |
| Behov for parameterdata | 8 Byte |
| Behov for konfigurationsdata | 5 Byte |
| Digital | |
| Antal indgange | 3 |
| Tilslutningstype | MINI COMBICON |
| Tilslutningsteknik | 3-leder (signal, Us, GND) |
| Poltal | 3 |
| Indgangsspænding | 24 V DC |
| Inkrementalværdigiver | |
| Antal indgange | 1 |
| Indgangsfrekvens (5 V) | maks. 1 MHz |
| Inkrementalværdigiver | |
| Indgangsfrekvens (5 V) | maks. 500 kHz (Ved 4 V spændingsniveau) |
| Indgangsfrekvens (24 V) | maks. 100 kHz (Ved 20 V spændingsniveau) |
| Produkttype | I/O-komponenter |
| Produktfamilie | Inline |
| Konstruktion | modulær |
| Potentialer: Forsyning af logik (UL) | |
| Forsyningsspænding | 7,5 V DC (Over potentialrangerer) |
| Strømforbrug | maks. 120 mA |
| typ. 30 mA | |
| Potentialer: Forsyning af hovedkreds (UM) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (Over potentialrangerer) |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforbrug | maks. 150 mA |
| typ. 100 mA | |
| Potentialer: Forsyning af segmentkredsen (US) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (Mærkeværdi) |
| Forsyning: Modulelektronik | |
| Tilslutningstype | 2-polet COMBICON-stik |
| Betegnelse | Effektforsyning |
| Forsyningsspændingsområde | 12 V DC ... 48 V DC ±15 % (Overspændingsfrakobling US > 60 V DC) |
| Strømværdi maks. | 10 A |
| Galvanisk adskillelse/isolering af spændingsområder | |
| Prøvespænding: Logik UL/periferi/motor | 500 V AC |
| Tilslutningsteknik | |
| Betegnelse tilslutning | Front-MSTB |
| Front-MSTB | |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| Ledertværsnit stiv | 0,2 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,2 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 24 ... 12 |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Front-MC | |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning |
| Ledertværsnit stiv | 0,14 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,2 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 28 ... 16 |
| Omgivelser | |
| Kapslingsklasse | IP20 |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -25 °C ... 55 °C |
| Lufttryk (drift) | 80 kPa ... 106 kPa (op til 2000 m over DNN) |
| Lufttryk (lagring/transport) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -25 °C ... 85 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 75 % ... 85 % (75 % varigt, 85 % lejlighedsvist) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 75 % ... 85 % (75 % varigt, 85 % lejlighedsvist) |
| Mechanical test | |
| Chok iht. EN 60068-2-27/IEC 60068-2-27 | 25g i 1 ms, tre chok pr. retning |
| Frit fald iht. IEC 60068-2-32 | 1 m |
| Kapslingsklasse | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
| Støjemission | Kontrol af støjemission iht. EN 61000-6-4, støjemission hus EN 55011:1991 klasse A |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Varenummer | 2819587 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DRI192 |
| Produktnøgle | DRI192 |
| GTIN | 4017918956172 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 1.048 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 880 g |
| Toldtarifnummer | 85389091 |
| Oprindelsesland | DE |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 32151600 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 7(a), 7(c)-I |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
En artikelrelateret China RoHS-deklarationstabel kan findes i downloadområdet for den respektive artikel under "Leverandørerklæring". For alle varer med EFUP-E gælder det, at ingen China RoHS-deklarationstabel er udstedt og påkrævet.
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
Kompatible produkter
Dine fordele
Modulbredde: 97,6 mm
Referencekørsel
Positionsregistrering med inkrementalværdigiver
Positions-, omdrejningstal- og drejemomentregulering
Punkt-til-punkt-positioneringsfunktion
Elektronisk kommutering med hall-sensorer
Frekvensomformer med positioneringsfunktion
Hastighedsprofil: Trapes eller S-kurve
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre