Klemmen er beregnet til brug inden for en Inline-station. Den bruges til udgang af digitale signaler.
IB IL 24 DO 8-PAC/SN
-
Inline-klemme
2862945
Inline, Digital udgangsklemme, Digitale udgange: 8, 24 V DC, tilslutningsteknik: 4-leder, transmissionshastighed i lokalbussen: 500 kBit/s, kapslingsklasse: IP20, Inkl. Inline-stik og mærkningsfelter, stik nummereret enkeltvis
Produktdetaljer
| Målskitse |
|
| Bredde | 48,8 mm |
| Højde | 119,8 mm |
| Dybde | 71,5 mm |
| Information til målangivelserne | Modulmål |
| Bemærkning vedr. anvendelse | |
| Bemærkning vedr. anvendelse | Kun til industriel anvendelse |
| Farve (Hus) | grøn (RAL 6021) |
| Inline-lokalbus | |
| Antal grænseflader | 2 |
| Tilslutningstype | Inline-datarangerer |
| Overførselshastighed | 500 kBit/s |
| Programmeringsdata (LocalbusSlave) | |
| Længdekode (hex) | 81 |
| ID-kode (dez) | 189 |
| Længdekode (dez) | 129 |
| Procesdatakanal | 8 Bit |
| Indgangsadresserum | 0 Byte |
| Udgangsadresserum | 1 Byte |
| Parameter channel (PCP) | 0 Bit |
| Registerlængde (bus) | 8 Bit |
| Fieldbus-datatelegram | |
| Behov for parameterdata | 3 Byte |
| Behov for konfigurationsdata | 4 Byte |
| Digital: | |
| Betegnelse udgang | Digitale udgange |
| Tilslutningstype | Fjederkrafttilslutning |
| Tilslutningsteknik | 4-leder |
| Antal udgange | 8 |
| Beskyttelseskobling | Overbelastningsbeskyttelse, kortslutningsbeskyttelse af udgange |
| Udgangsspænding | US - 1 V |
| Maks. udgangsstrøm pr. kanal | 500 mA |
| Maksimal udgangsstrøm pr. modul | 4 A |
| Mærkeudgangsspænding | 24 V DC (Spændingsdifference ved Imærke ≤ 1 V) |
| Mærkebelastning induktiv | 12 W |
| Mærkebelastning lamper | 12 W |
| Mærkebelastning ohmsk | 12 VA |
| Adfærd ved overbelastning | Automatisk genstart |
| Adfærd ved induktiv overbelastning | Udgang kan blive ødelagt |
| Driftsadfærd ved spændingsfrakobling | Udgangen følger spændingsforsyningen uden forsinkelse |
| Produkttype | I/O-komponenter |
| Produktfamilie | Inline |
| Konstruktion | modulær |
| Leveringsomfang | Inkl. Inline-stik og mærkningsfelter, stik nummereret enkeltvis |
| Antal kanaler | 8 |
| Diagnose-meddelelser | Kortslutning eller overbelastning af de digitale udgange Fejlmeldning i diagnose-kode (bus) samt visning (2Hz) via LED (D) på modulet |
| Potentialer: Forsyning af logik (UL) | |
| Forsyningsspænding | 7,5 V DC (Over potentialrangerer) |
| Strømforbrug | maks. 60 mA |
| Effektoptagelse | maks. 0,45 W |
| Potentialer: Forsyning af segmentkredsen (US) | |
| Forsyningsspænding | 24 V DC (Over potentialrangerer) |
| Forsyningsspændingsområde | 19,2 V DC ... 30 V DC (inklusive alle tolerancer, inklusive bølgeform) |
| Strømforbrug | maks. 4 A |
| Galvanisk adskillelse/isolering af spændingsområder | |
| Prøvespænding: 5 V-forsyning ankommende fjernbus / 7,5 V-forsyning (buslogik) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: 5 V-forsyning videreførende fjernbus / 7,5 V-forsyning (buslogik) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: 7,5 V-forsyning (buslogik)/24 V-forsyning (periferi) | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Prøvespænding: 24 V-forsyning (periferi) / funktionsjord | 500 V AC, 50 Hz, 1 min |
| Tilslutningsteknik | |
| Betegnelse tilslutning | Inline-tilslutningsstik |
| Inline-tilslutningsstik | |
| Tilslutningstype | Fjederkrafttilslutning |
| Ledertværsnit stiv | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,08 mm² ... 1,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 28 ... 16 |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -25 °C ... 55 °C |
| Kapslingsklasse | IP20 |
| Lufttryk (drift) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Lufttryk (lagring/transport) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -25 °C ... 85 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 10 % ... 95 % (Iht. DIN EN 61131-2 ) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 10 % ... 95 % (Iht. DIN EN 61131-2 ) |
| Kapslingsklasse | III (IEC 61140, EN 61140, VDE 0140-1) |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Varenummer | 2862945 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DRI132 |
| Produktnøgle | DRI132 |
| GTIN | 4017918904951 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 213,8 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 130 g |
| Toldtarifnummer | 85389091 |
| Oprindelsesland | DE |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27242604 |
| ECLASS-15.0 | 27242604 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 32151602 |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-E
Ingen farlige stoffer over grænseværdierne
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Intet stof med en massefraktion på mere end 0,1% |
Kompatible produkter
Dine fordele
8 digitale udgange
Aktuatorernes tilslutning foregår via 2-, 3- og 4-lederteknik
Mærkestrøm pr. udgang: 500 mA
Total strøm på klemmen: 4 A
Kortslutnings- og overbelastningsbeskyttede udgange
Diagnose- og statusvisninger
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre