FLKM-2FLK14/KDS3-MT/AN/S7-1500
-
Overgangsmodul
2909894
VARIOFACE-overgangsmodul til analoge moduler i Siemens SIMATIC® S7-1500, til maks. 2x 2 kanaler med SIMATIC®-specifik mærkning, knivskilleklemme og testudtag samt spændingsforsyningsklemmer
Produktdetaljer
| Produkttype | Overgangsmodul |
| Produktfamilie | VARIOFACE |
| Antal kanaler | 4 |
| Driftstype | 100 % ED |
| Isoleringsegenskaber: Luft- og krybestrækninger | |
| Isolering | Funktionsisolation |
| Overspændingskategori | II |
| Forureningsgrad | 2 |
| Driftsspænding (AC) | ≤ 30 V AC |
| Driftsspænding (DC) | ≤ 60 V DC |
| Strøm (pr. gren) | ≤ 1 A |
| Strøm (Klemme L+/M) | ≤ 10 A |
| Luft- og krybestrækninger | |
| Mærkeisolationsspænding | 63 V |
| Mærkeimpulsholdespænding | 0,6 kV (1,2 / 50 μs) |
| Understøttet styring: SIEMENS S7-1500 | |
| Passende I/O-kort | 6ES7531-7KF00-0AB0 |
| 6ES7531-7MH00-0AB0 | |
| 6ES7531-7NF00-0AB0 | |
| 6ES7531-7NF10-0AB0 | |
| 6ES7531-7PF00-0AB0 | |
| 6ES7532-5HF00-0AB0 | |
| 6ES7532-5HD00-0AB0 | |
| 6ES7532-5ND00-0AB0 | |
| Tilslutning 1 (kontrolniveau) | |
| Tilslutning iht. standard | IEC 60603-13 |
| Tilslutningstype | IDC/FLK-stiftdel |
| Antal tilslutninger | 2 |
| Poltal | 14 |
| Stikcykler | > 50 |
| Deling | 2,54 mm |
| Tilslutning 2 (fieldniveau) | |
| Tilslutningstype | Skruetilslutning med skillekniv |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Skruestørrelse | M3 |
| Poltal | 30 |
| Ledertværsnit stiv | 0,2 mm² ... 4 mm² |
| Ledertværsnit stiv (2 ledere med samme tværsnit) | 0,2 mm² ... 1 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,2 mm² ... 4 mm² |
| 0,25 mm² ... 2,5 mm² (Terminalrør uden kunststofkrave) | |
| 0,25 mm² ... 1,5 mm² (Terminalrør med kunststofkrave) | |
| Ledertværsnit fleksibel (2 ledere med samme tværsnit) | 0,2 mm² ... 1 mm² |
| 0,25 mm² ... 0,75 mm² (Terminalrør uden kunststofkrave) | |
| 0,5 mm² ... 1 mm² (TWIN-terminalrør med kunststofkrave) | |
| Ledertværsnit AWG | 24 ... 12 |
| Tilspændingsmoment | 0,5 Nm ... 0,6 Nm |
| Deling | 5,08 mm |
| Tilslutning 3 (fieldniveau) | |
| Tilslutningstype | Prøvestikbøsning |
| Poltal | 24 |
| Statusvisning forefindes | nej |
| Mål på vare | |
| Bredde | 134,8 mm |
| Højde | 77 mm |
| Dybde | 51,48 mm |
| Farve | grå (RAL 7042) |
| Omgivelser | |
| Kapslingsklasse (Modul) | IP00 |
| Kapslingsklasse (Monteringssted) | ≥ IP54 |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -20 °C ... 70 °C |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -20 °C ... 70 °C |
| Højde | ≤ 2000 m |
| UKCA | |
| Certifikat | UKCA-konform |
| Luft- og krybestrækninger | |
| Standarder | EN IEC 60664-1 |
| Monteringstype | Bæreskinnemontering |
| Monteringsposition | vilkårlig |
| Bemærk til driften | For den tilsigtede brug skal specifikationerne i installationshåndbogen (se Downloads) overholdes. Ved anvendelser eller brug med tredjepartsprodukter skal den pågældende tredjepartsproducents specifikationer, sikkerheds- og advarselsinstruktioner også overholdes. |
| Varenummer | 2909894 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DK218S |
| Produktnøgle | DK218S |
| GTIN | 4055626407869 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 332 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 332 g |
| Toldtarifnummer | 85369010 |
| Oprindelsesland | DE |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27141152 |
| ECLASS-15.0 | 27141152 |
ETIM
| ETIM 10.0 | EC002780 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 39121400 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 6(c) |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
En artikelrelateret China RoHS-deklarationstabel kan findes i downloadområdet for den respektive artikel under "Leverandørerklæring". For alle varer med EFUP-E gælder det, at ingen China RoHS-deklarationstabel er udstedt og påkrævet.
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
| SCIP | e8c9c828-8f81-44e1-b2e0-f5b5b395211f |
Kompatible produkter
-
FLKM 4X14-PA/AN/S7-1500 - Frontadapter 2907385
-
FLK 14/EZ-DR/ 30/KONFEK - Kabler 2295729
-
FLK 14/EZ-DR/ 50/KONFEK - Kabler 2288901
-
FLK 14/EZ-DR/ 100/KONFEK - Kabler 2288914
-
FLK 14/EZ-DR/ 150/KONFEK - Kabler 2288927
-
FLK 14/EZ-DR/ 200/KONFEK - Kabler 2288930
-
FLK 14/EZ-DR/ 250/KONFEK - Kabler 2288943
-
FLK 14/EZ-DR/ 300/KONFEK - Kabler 2288956
-
FLK 14/EZ-DR/ 400/KONFEK - Kabler 2288972
-
FLK 14/EZ-DR/ 500/KONFEK - Kabler 2290834
-
FLK 14/EZ-DR/ 600/KONFEK - Kabler 2290863
-
FLK 14/EZ-DR/ 800/KONFEK - Kabler 2299563
-
FLK 14/EZ-DR/1000/KONFEK - Kabler 2299576
-
FLK 14/EZ-DR/HF/ 50/KONFEK - Kabler 2305952
-
FLK 14/EZ-DR/HF/ 100/KONFEK - Kabler 2305965
-
FLK 14/EZ-DR/HF/ 150/KONFEK - Kabler 2305978
-
FLK 14/EZ-DR/HF/ 200/KONFEK - Kabler 2305981
-
FLK 14/EZ-DR/HF/ 300/KONFEK - Kabler 2304759
-
FLK 14/EZ-DR/HF/ 400/KONFEK - Kabler 2304762
-
FLK 14/EZ-DR/HF/ 500/KONFEK - Kabler 2304717
-
FLK 14/EZ-DR/HF/ 600/KONFEK - Kabler 2306003
-
FLK 14-EZ-DR-HF/... - Kabler 2314040
-
FLK 14/EZ-DR/ 50/KONFEK/S - Kabler 2296977
-
FLK 14/EZ-DR/ 100/KONFEK/S - Kabler 2296980
-
FLK 14/EZ-DR/ 120/KONFEK/S - Kabler 2299071
-
FLK 14/EZ-DR/ 150/KONFEK/S - Kabler 2296993
-
FLK 14/EZ-DR/ 180/KONFEK/S - Kabler 2299084
-
FLK 14/EZ-DR/ 200/KONFEK/S - Kabler 2297002
-
FLK 14/EZ-DR/ 300/KONFEK/S - Kabler 2299013
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre