Den intelligente lysstyringsenhed Lumgate bruges til at koble et lysstyringssystem sammen med tunnellysene. Lysene tændes, dæmpes og overvåges via analog grænseflade og lastrelæ. Velegnet til montering i driverbokse eller direkte i lygten.
LUMGATE 277 2DI/2DOR/1AO
-
Lysstyreenhed
2400328
Lysstyringsenhed til styring af LED-drivere, indgangsspænding 110 V ... 277 V, 2 relæudgange, belastningsstrøm 8 A, der kan styres op til 8 LED-drivere, 10 V analoggrænseflade, måling af belastningsstrømme
Produktdetaljer
| Bemærkning vedr. anvendelse | |
| Bemærkning vedr. anvendelse | Kun til industriel anvendelse |
| Anvendelsesbegrænsning | |
| EMC-bemærkning | EMC: Klasse-A-produkt, se producentforklaring i downloadområdet |
| Produkttype | Gateways/Proxies |
| Produktfamilie | Stand-alone |
| Konstruktion | Stand-alone |
| Diagnose-meddelelser | Busfejl i INTERBUS |
| Isoleringsegenskaber | |
| Overspændingskategori | II |
| Forureningsgrad | 2 |
| Modul | |
| ID-kode (dez) | 51 |
| ID-kode (hex) | 33 |
| Indgangsadresserum | 16 Bit |
| Udgangsadresserum | 16 Bit |
| Maks. tabseffekt ved mærkebetingelse | maks. 2216 W |
| Forsyning: Modulelektronik | |
| Tilslutningsteknik | Fjederkrafttilslutning |
| Forsyningsspænding | maks. 250 V AC (Class II / EN 61347) |
| Forsyningsspændingsområde | 110 V AC ... 277 V AC -13 % ... +6 % (Efter afstemning med producent, Class I / UL 508) |
| Strømforbrug | maks. 8 A (for tilsluttede forbrugere) |
| Effektoptagelse | 2 W (Tomgang) |
| Digital: | |
| Betegnelse indgang | Digitale indgange |
| Antal indgange | 2 (Open Collector) |
| Tilslutningstype | Grunddel til PTSM-tilslutningsstik |
| Analog: | |
| Betegnelse udgang | Analog udgang |
| Tilslutningstype | Grunddel til PTSM-tilslutningsstik |
| Antal udgange | 1 |
| Opløsning D/A-konverter | 8 Bit |
| Udgangssignal strøm | -20 mA (Strømnedgang) |
| Tilladt ledningslængde | maks. 0,5 m |
| Digital: | |
| Betegnelse udgang | Relæudgang |
| Tilslutningstype | Fjederkrafttilslutning |
| Antal udgange | 2 (AC General Use) |
| Beskyttelseskobling | Overspændingsbeskyttelse |
| Udgangsspænding | 250 V AC (TRIAC-beskyttelse for NC-kontakt, belastningsfri kobling) |
| Udgangsstrøm | maks. 8 A (maks. 5A pr. relæ) |
| Mærkeudgangsspænding | maks. 277 V AC (50 Hz ... 60 Hz) |
| Forsyning | |
| Tilslutningstype | Fjederkrafttilslutning |
| Bemærkning om tilslutningstype | Brug kobbertråd, der er godkendt til maks. 80 °C. |
| Ledertværsnit stiv | 0,14 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,14 mm² ... 2,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 26 ... 14 |
| Afisoleringslængde | 8 mm |
| Indgang/udgang | |
| Tilslutningstype | PTSM stik |
| Bemærkning om tilslutningstype | Brug kobbertråd, der er godkendt til maks. 80 °C. |
| Ledertværsnit stiv | 0,14 mm² ... 0,5 mm² |
| Ledertværsnit fleksibelt | 0,14 mm² ... 0,5 mm² |
| Ledertværsnit AWG | 24 ... 20 |
| Afisoleringslængde | 6 mm |
| Fjernbus | |
| Overførselshastighed | 500 kBaud |
| Diagnosemeldinger | |
| Diagnose | Busfejl i INTERBUS |
| Målskitse |
|
| Bredde | 110,9 mm |
| Højde | 57,9 mm |
| Dybde | 39 mm |
| Farve | sort (RAL 9005) |
| Materiale | ABS |
| Omgivelser | |
| Omgivelsestemperatur (drift) | -40 °C ... 65 °C |
| Kapslingsklasse | IP20 (fingersikker (iht. leverandørerklæring)) |
| Lufttryk (drift) | 70 kPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Lufttryk (lagring/transport) | 70 hPa ... 106 kPa (op til 3000 m DNN) |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | -40 °C ... 80 °C |
| Relativ luftfugtighed (drift) | 5 % ... 90 % (Iht. DIN EN 61131-2 ) |
| 5 % ... 95 % (Op til 45 °C iht. EN 60068-2-78:2013) | |
| Omgivelsestemperatur (lagring/transport) | 5 % ... 90 % (Iht. DIN EN 61131-2 ) |
| Monteringstype | Montering på en overflade (Montering i montagekasse) |
| Varenummer | 2400328 |
| Pakningsenhed | 1 Stk. |
| Minimum bestillingsmængde | 1 Stk. |
| Salgsnøgle | DREDIA |
| Produktnøgle | DREDIA |
| GTIN | 4055626043586 |
| Vægt pr. stk. (inkl. indpakning) | 196,9 g |
| Vægt pr. stk. (ekskl. indpakning) | 186,9 g |
| Toldtarifnummer | 85371098 |
| Oprindelsesland | DE |
ECLASS
| ECLASS-13.0 | 27111005 |
| ECLASS-15.0 | 27111005 |
ETIM
| ETIM 10.0 | EC000533 |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 32151600 |
| EU RoHS | |
| Opfylder kravene iht. RoHS-direktivet | Ja |
| undtagelser hvis kendt | 7(a), 7(c)-I |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
En artikelrelateret China RoHS-deklarationstabel kan findes i downloadområdet for den respektive artikel under "Leverandørerklæring". For alle varer med EFUP-E gælder det, at ingen China RoHS-deklarationstabel er udstedt og påkrævet.
|
| EU REACH SVHC | |
| Henvisning til REACH-kandidatstof (CAS-No.) | Lead (CAS-No.: 7439-92-1) |
| SCIP | b37ad01a-4b5e-47eb-9068-2077a5038fa9 |
Kompatible produkter
-
IBS EINBC METER - Hybridkabel 2752107
-
SZS 0,4X2,0 - Skruetrækker 1205202
-
IBS INBC METER - Fieldbuskabel 2723136
-
PTSM 0,5/ 5-P-2,5 - Printkortstik 1778861
-
PTSM 0,5/ 5-P-2,5 WH - Printkortstik 1704858
-
PTSM 0,5/ 6-P-2,5 - Printkortstik 1778874
-
PTSM 0,5/ 5-PL-2,5 BK - Printkortstik 1709446
-
PTSM 0,5/ 5-PL-2,5 WH - Printkortstik 1709462
-
PTSM 0,5/ 6-PL-2,5 BK - Printkortstik 1709447
Dine fordele
Kompakt hus
Forsyning af vekselspænding
Ofte søgt
PHOENIX CONTACT A/S
Hammerholmen 43C, 1. tv. 2650 Hvidovre