A-INL-M50-S-S - Counter nut
A-INL-M50-S-S
Counter nut
Counter nut, for threads M50 x 1.5, color: silver-colored
Detalhes dos produtos
Expand all
Collapse all
Dados técnicos
Product properties
Product type
Flat nut
Thread type
M50
Dimensions
Dimensional drawing
Length
5 mm
Diameter
50 mm
Connecting thread diameter
50 mm
Wrench size, counter nut
55 mm
Hexagon angular dimension
65 mm
Thread type connection side
M50 x 1.5
Thread pitch
1.5 mm
Material specifications
Material
Stainless steel 1.4305
Cable/line
Halogen-free
yes
Environmental and real-life conditions
Ambient conditions
Ambient temperature (operation)
-70 °C ... 220 °C