PLC-RSC- 60DC/21-21
Relay module
PLC-INTERFACE, consisting of basic terminal block PLC-BSC.../21 with screw connection and plug-in miniature relay with power contact, for assembly on DIN rail NS 35/7,5, 2 changeover contacts, input voltage 60 V DC
Product details
| Product type | Relay Module |
| Product family | PLC-INTERFACE |
| Application | Universal |
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mechanical service life | 3x 107 cycles |
| Insulation characteristics | |
| Insulation | Safe isolation: Control side / contact side |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 3 |
| Data management status | |
| Date of last data management | 01.04.2026 |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0.6 W |
| Test voltage (Winding/contact) | 4 kV AC (50 Hz, 1 min., winding/contact) |
| Test voltage (Changeover contact/changeover contact) | 2.5 kV AC (50 Hz, 1 min., changeover contact/changeover contact) |
| Rated surge voltage | 6 kV |
| Coil side | |
| Nominal input voltage UN | 60 V DC |
| Input voltage range | 51 V DC ... 84 V DC (20 °C) |
| Nominal voltage (plugged-in electromechanical relay) | 60 V DC |
| Drive and function | monostable |
| Drive (polarity) | polarized |
| Typical input current at UN | 10 mA |
| Typical response time | 8 ms |
| Typical release time | 10 ms |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Freewheeling diode; Freewheeling diode | |
| Operating voltage display | Yellow LED |
| Switching | |
| Contact switching type | 2 changeover contacts |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact material | AgNi |
| Maximum switching voltage | 250 V AC/DC (The separating plate PLC-ATP should be installed for voltages larger than 250 V (L1, L2, L3) between identical terminal blocks in adjacent modules. Potential bridging is then carried out with FBST 8-PLC... or ...FBST 500...) |
| Minimum switching voltage | 5 V AC/DC (10 mA) |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Maximum inrush current | 15 A (300 ms) |
| Min. switching current | 10 mA (5 V) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 140 W (at 24 V DC) |
| 85 W (at 48 V DC) | |
| 60 W (at 60 V DC) | |
| 44 W (at 110 V DC) | |
| 60 W (at 220 V DC) | |
| 1500 VA (for 250 V AC) | |
| Switching capacity | 2 A (at 24 V, DC13) |
| 3 A (at 24 V, AC15) | |
| 3 A (at 120 V, AC15) | |
| 0.2 A (at 250 V, DC13) | |
| 3 A (at 250 V, AC15) | |
| Connection method | Screw connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Screw thread | M3 |
| Conductor cross-section rigid | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section flexible | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| 0.2 mm² ... 2.5 mm² (Single ferrule) | |
| 2x 0.5 mm² ... 1.5 mm² (TWIN ferrule) | |
| Conductor cross-section AWG | 26 ... 14 |
| Tightening torque | 0.6 Nm ... 0.8 Nm |
| Item dimensions | |
| Width | 14 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 94 mm |
| Color | gray (RAL 7042) |
| Flammability rating according to UL 94 (Housing) | V0 (Housing) |
| Ambient conditions | |
| Degree of protection (Relay) | RT III (Relay) |
| Degree of protection (Relay base) | IP20 (Relay base) |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |