PLC-BSP- 12DC/21-21
Relay base
14 mm PLC basic terminal block with spring-cage connection, without relay or solid-state relay, for mounting on DIN rail NS 35/7,5, 2 changeover contacts, input voltage 12 V DC
This product needs further products for operation.
Mandatory accessories
Product details
| Utilization restriction | |
| EMC note | EMC: class A product, see manufacturer's declaration in the download area |
| Product type | Relay socket |
| Product family | PLC-INTERFACE |
| Application | Universal |
| Set comprises | 2912497 PLC-RSP- 12DC/21-21 |
| 2912565 PLC-RSP- 12DC/21-21AU | |
| Operating mode | 100% operating factor |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Nominal input voltage UN | 12 V DC |
| Protective circuit | Freewheeling diode |
| Input side | |
| Connection method | Spring-cage connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Conductor cross-section rigid | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section flexible | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section AWG | 26 ... 14 |
| Output side | |
| Stripping length | 8 mm |
| Status display | LED |
| Width | 14 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 94 mm |
| Color | green (RAL 6021) |
| Flammability rating according to UL 94 (Housing) | V0 (Housing) |
| Ambient conditions | |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Mounting type | DIN rail mounting |
| Assembly note | in rows with zero spacing |
| Mounting position | any |
| Item number | 2912426 |
| Packing unit | 10 pc |
| Minimum order quantity | 1 pc |
| Note | Made to order (non-returnable) |
| Product key | DK6222 |
| GTIN | 4046356050838 |
| Weight per piece (including packing) | 56.983 g |
| Weight per piece (excluding packing) | 51.1 g |
| Customs tariff number | 85369010 |
| Country of origin | DE |
Compatible products
Note: Applying some accessories below might limit this product.
FBST 500-PLC RD - Continuous plug-in bridge 2966786
FBST 500-PLC BU - Continuous plug-in bridge 2966692
FBST 500-PLC GY - Continuous plug-in bridge 2966838
FBST 6-PLC RD - Single plug-in bridge 2966236
FBST 6-PLC BU - Single plug-in bridge 2966812
FBST 6-PLC GY - Single plug-in bridge 2966825
FBST 8-PLC GY - Single plug-in bridge 2967688
FBST 14-PLC BK - Single plug-in bridge 2967691
NS 35/ 7,5 V2A UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 0801377
NS 35/ 7,5 PERF 2000MM - DIN rail perforated 0801733
NS 35/ 7,5 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 0801762
NS 35/15 UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1201714
NS 35/15 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 1201895
NS 35/15-2,3 UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 1201798
NS 35/15 AL UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1201756
NS 35/15 PERF 2000MM - DIN rail perforated 1201730
NS 35/ 7,5 UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 0801681