PLC-RSC- 24DC/2X21/FG
Relay module
PLC-INTERFACE, consisting of a relay base and plug-in safety relay with force-guided contacts in accordance with DIN EN 61810-3, Screw connection, 2 changeover contacts, forcibly actuated, Freewheeling diode, Input voltage: 24 V DC
Product details
| Product type | Relay Module |
| Product family | PLC-INTERFACE |
| Application | Forcibly guided contacts |
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mechanical service life | approx. 107 cycles |
| B10d (AC1) | 600000 Cycles (250 V / 6 A; 1 NO) |
| 900000 Cycles (250 V / 3 A; 1 NO) | |
| 1800000 Cycles (250 V / 1,5 A; 1 NO) | |
| B10d (AC15) | 180000 Cycles (250 V / 3 A; 1 NO) |
| 560000 Cycles (250 V / 2 A; 1 NO) | |
| 4600000 Cycles (250 V / 0,75 A; 1 NO) | |
| B10d (DC13) | 360000 Cycles (24 V / 3 A; 1 NO) |
| 740000 Cycles (24 V / 1,5 A; 1 NO) | |
| 4200000 Cycles (24 V / 0,75 A; 1 NO) | |
| Insulation characteristics: Standards/regulations | |
| Insulation | Safe isolation, reinforced insulation |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 2 |
| Data management status | |
| Date of last data management | 01.04.2026 |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0.72 W |
| Test voltage (Winding/contact) | 4 kVrms (50 Hz, 1 min., winding/contact) |
| Test voltage (Changeover contact/changeover contact) | 2.5 kVrms (50 Hz, 1 min., changeover contact/changeover contact) |
| Standards/regulations | |
| Rated insulation voltage | 250 V AC |
| Rated surge voltage | 6 kV |
| Coil side | |
| Nominal input voltage UN | 24 V DC |
| Input voltage range | 20.2 V DC ... 32.4 V DC (20 °C) |
| Input voltage range in reference to UN | see diagram |
| Nominal voltage (plugged-in electromechanical relay) | 24 V DC |
| Drive and function | monostable |
| Drive (polarity) | polarized |
| Typical input current at UN | 30 mA |
| Typical response time | 10 ms |
| Typical release time | 10 ms |
| Protective circuit | Freewheeling diode |
| Operating voltage display | Yellow LED |
| Switching | |
| Contact switching type | 2 changeover contacts, forcibly actuated |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact material | AgNi |
| Maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| Minimum switching voltage | 5 V (10 mA) |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Maximum inrush current | 6 A |
| Min. switching current | 10 mA (5 V) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 144 W (24 V DC) |
| 288 W (48 V DC) | |
| 88 W (110 V DC) | |
| 110 W (220 V DC) | |
| 1500 VA (250 V AC) | |
| Switching power min. | 150 mW |
| Switching capacity | 3 A (24 V (DC13)) |
| 3 A (230 V, AC15) | |
| Force-guided contacts in accordance with EN 61810-3 | Type B |
| Connection method | Screw connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Screw thread | M3 |
| Conductor cross-section rigid | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section flexible | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| 0.2 mm² ... 2.5 mm² (Single ferrule) | |
| 2x 0.5 mm² ... 1.5 mm² (TWIN ferrule) | |
| Conductor cross-section AWG | 26 ... 14 |
| Tightening torque | 0.6 Nm ... 0.8 Nm |
| Item dimensions | |
| Width | 14 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 104 mm |
| Color | gray (RAL 7042) |
| Ambient conditions | |
| Degree of protection (Relay) | RT II (Relay) |
| Degree of protection (Relay base) | IP20 (Relay base) |
| Degree of protection (Installation location) | ≥ IP54 (Installation location) |
| Ambient temperature (operation) | -20 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -20 °C ... 85 °C |