QUINT-DIODE/48DC/40
Redundancy module, with protective coating
QUINT-DIODE/48DC/40 redundancy module
Product details
| DC operation | |
| Input voltage | 48 V DC (UN) |
| < 60 V DC (Umax) | |
| Input voltage range | 10 V DC ... 60 V DC |
| Input voltage range DC | 10 V DC ... 60 V DC |
| Voltage type of supply voltage | DC |
| Reverse polarity protection | yes, < 120 V |
| Nominal input current (IN) | 2x 20 A |
| 1x 40 A | |
| Maximum current Imax | 2x 19 A (6 mm² at 40°C) |
| 1x 39 A (6 mm² at 40°C) | |
| 2x 16 A (6 mm² at 60°C) | |
| 1x 32 A (6 mm² at 60°C) | |
| 2x 27 A (10 mm² at 40°C) | |
| 1x 54 A (10 mm² at 40°C) | |
| 2x 21 A (10 mm² at 60°C) | |
| 1x 43 A (10 mm² at 60°C) | |
| 2x 30 A (16 mm² at 40 °C) | |
| 1x 60 A (16 mm² at 40 °C) | |
| 2x 24 A (16 mm² at 60°C) | |
| 1x 48 A (16 mm² at 60°C) | |
| 1x 40 A | |
| Maximum current Imax | 2x 17 A (6 mm² at 40°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) |
| 1x 35 A (6 mm² at 40°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 2x 14 A (6 mm² at 60°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 1x 28 A (6 mm² at 60°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 2x 24 A (10 mm² at 40°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 1x 49 A (10 mm² at 40°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 2x 19 A (10 mm² at 60°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 1x 39 A (10 mm² at 60°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 2x 27 A (16 mm² at 40°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 1x 54 A (16 mm² at 40°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 2x 22 A (16 mm² at 60°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| 1x 44 A (16 mm² at 60°C for potentially explosive areas: Class I, Div. 2, Groups A, B, C, D; T4) | |
| Transient surge protection | Transil diode |
| Voltage drop, input/output | approx. 0.7 V |
| Efficiency | > 97 % |
| Nominal output voltage | 47.3 V DC (Input/output voltage drop of 48 V ... 0.7 V ) |
| Nominal output current (IN) | 40 A |
| Power loss nominal load max. | 28 W |
| Connection in series | no |
| Input | |
| Connection method | Screw connection |
| Conductor cross-section, rigid min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid max. | 16 mm² |
| Conductor cross-section flexible min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section flexible max. | 10 mm² |
| Conductor cross-section AWG min. | 20 |
| Conductor cross-section AWG max. | 6 |
| Stripping length | 10 mm |
| Screw thread | M4 |
| Tightening torque, min | 1.2 Nm |
| Tightening torque max | 1.5 Nm |
| Output | |
| Stripping length | 10 mm |
| Screw thread | M4 |
| Insulation voltage output / PE | 1 kV |
| Insulation voltage input / PE | 1 kV |
| Product type | Redundancy module |
| Product family | QUINT DIODE |
| LED | no |
| Insulation characteristics | |
| Protection class | II |
| Degree of pollution | 2 |
| Width | 62 mm |
| Height | 84 mm |
| Depth | 102 mm |
| Horizontal pitch | 3.4 Div. |
| Installation dimensions | |
| Installation distance right/left | 5 mm / 5 mm |
| Installation distance top/bottom | 50 mm / 50 mm |
| Mounting type | DIN rail mounting |
| Assembly note | alignable: horizontal 20 mm, vertical 50 mm |
| Mounting position | horizontal and vertical DIN rail NS 35, EN 60715 |
| Housing material | Metal |
| Type of housing | AIMg (hood), GD-ZnAICu (cooling unit) |
| Ambient conditions | |
| Degree of protection | IP20 |
| Ambient temperature (operation) | -25 °C ... 70 °C (> 60 °C derating, -25 ... 60°C) |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| Max. permissible relative humidity (operation) | ≤ 95 % (at 25 °C, non-condensing) |
| Shock | 30g, 18 ms in accordance with IEC 60068-2-27 |
| Vibration (operation) | 3 Hz ... 15 Hz, amplitude ±2.5 mm; 15 Hz ... 100 Hz, 2.3g according to IEC 60068-2-6 |
| Temp code | T4 (70 °C) |