A-INL-M40-P-BK - Counter nut
A-INL-M40-P-BK
Counter nut
Counter nut, for threads M40 x 1.5, color: jet black
Product details
Expand all
Collapse all
Technical data
Product properties
Product type
Flat nut
Thread type
M40
Dimensions
Dimensional drawing
Length
7 mm
Diameter
40 mm
Connecting thread diameter
40 mm
Wrench size, counter nut
50 mm
Hexagon angular dimension
55.3 mm
Thread type connection side
M40 x 1.5
Thread pitch
1.5 mm
Material specifications
Material
PA
Flammability rating according to UL 94
V2
Cable/line
Halogen-free
yes
Environmental and real-life conditions
Ambient conditions
Ambient temperature (operation)
-40 °C ... 100 °C