PLC-RPT- 60DC/21AU
Relay module
PLC-INTERFACE, consisting of PLC-BPT.../21 basic terminal block with Push-in connection and plug-in miniature relay with multi-layer gold contact, for mounting on DIN rail NS 35/7,5, 1 changeover contact, input voltage 60 V DC
Product details
| Product type | Relay Module |
| Product family | PLC-INTERFACE |
| Application | Universal |
| Operating mode | 100% operating factor |
| Mechanical service life | 2x 107 cycles |
| Data management status | |
| Date of last data management | 01.04.2026 |
| Maximum power dissipation for nominal condition | 0.29 W |
| Test voltage (Winding/contact) | 4 kV AC (50 Hz, 1 min., winding/contact) |
| Insulation characteristics: Coil/contact | |
| Rated insulation voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Overvoltage category | III |
| Degree of pollution | 3 |
| Coil side | |
| Nominal input voltage UN | 60 V DC |
| Input voltage range | 46.6 V DC ... 84 V DC (20 °C) |
| Nominal voltage (plugged-in electromechanical relay) | 60 V DC |
| Drive and function | monostable |
| Drive (polarity) | polarized |
| Typical input current at UN | 4.8 mA |
| Typical response time | 5 ms |
| Typical release time | 8 ms |
| Protective circuit | Reverse polarity protection; Polarity protection diode |
| Surge protection; Freewheeling diode | |
| Operating voltage display | Yellow LED |
| Switching | |
| Contact switching type | 1 changeover contact |
| Type of switch contact | Single contact |
| Contact material | AgSnO, hard gold-plated |
| Maximum switching voltage | 30 V AC |
| 36 V DC | |
| Minimum switching voltage | 100 mV (10 mA) |
| Limiting continuous current | 50 mA |
| Maximum inrush current | 50 mA |
| Min. switching current | 1 mA (24 V) |
| Short-circuit current | 200 A (conditional short-circuit current) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 1.2 W (at 24 V DC) |
| Output fuse | 4 A gL/gG NEOZED |
| Switching: when the gold layer is destroyed | |
| Note | the following values are applicable if a gold layer is destroyed |
| Maximum switching voltage | 250 V AC/DC |
| Minimum switching voltage | 5 V (at 100 mA) |
| Limiting continuous current | 6 A |
| Min. switching current | 10 mA (at 12 V) |
| Interrupting rating (ohmic load) max. | 140 W (at 24 V DC) |
| 20 W (at 48 V DC) | |
| 18 W (at 60 V DC) | |
| 23 W (at 110 V DC) | |
| 40 W (at 220 V DC) | |
| 1500 VA (for 250 V AC) | |
| Switching capacity | 2 A (at 24 V, DC13) |
| 0.2 A (at 110 V, DC13) | |
| 0.1 A (at 220 V, DC13) | |
| 3 A (at 24 V, AC15) | |
| 3 A (at 120 V, AC15) | |
| 3 A (at 230 V, AC15) | |
| Connection method | Push-in connection |
| Stripping length | 10 mm |
| Conductor cross-section rigid | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section flexible | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| 0.2 mm² ... 2.5 mm² (Single ferrule) | |
| 2x 0.5 mm² ... 1 mm² (TWIN ferrule) | |
| Conductor cross-section AWG | 26 ... 14 |
| Item dimensions | |
| Width | 6.2 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 94 mm |
| Color | gray (RAL 7042) |
| Flammability rating according to UL 94 (Housing) | V0 (Housing) |
| Ambient conditions | |
| Degree of protection (Relay) | RT III (Relay) |
| Degree of protection (Relay base) | IP20 (Relay base) |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |