A-INL-M16-P-BK - Counter nut
A-INL-M16-P-BK
Counter nut
Counter nut, for threads M16 x 1.5, color: jet black
Product details
Expand all
Collapse all
Technical data
Product properties
Product type
Flat nut
Thread type
M16
Dimensions
Dimensional drawing
Length
5 mm
Diameter
16 mm
Connecting thread diameter
16 mm
Wrench size, counter nut
22 mm
Hexagon angular dimension
24.2 mm
Thread type connection side
M16 x 1.5
Thread pitch
1.5 mm
Material specifications
Material
PA
Flammability rating according to UL 94
V2
Cable/line
Halogen-free
yes
Environmental and real-life conditions
Ambient conditions
Ambient temperature (operation)
-40 °C ... 100 °C