PLC-BSC- 12DC/21HC
Relay base
14 mm PLC basic terminal block for high continuous currents with screw connection, without relay or solid-state relay, for mounting on DIN rail NS 35/7,5, 1 changeover contact, input voltage 12 V DC
This product needs further products for operation.
Mandatory accessories
Product details
| Utilization restriction | |
| EMC note | EMC: class A product, see manufacturer's declaration in the download area |
| Product type | Relay socket |
| Product family | PLC-INTERFACE |
| Application | High continuous currents |
| Set comprises | 2967617 PLC-RSC- 12DC/21HC |
| Operating mode | 100% operating factor |
| Compatible components | Miniature relay, REL-MR-12DC/21HC |
| Insulation characteristics | |
| Pollution degree | 3 |
| Protective circuit | Damping diode, polarity protection diode |
| Nominal input voltage UN | 12 V DC |
| Protective circuit | Freewheeling diode |
| Connection method | Screw connection |
| Stripping length | 8 mm |
| Screw thread | M3 |
| Conductor cross-section rigid | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| Conductor cross-section flexible | 0.14 mm² ... 2.5 mm² |
| 0.2 mm² ... 2.5 mm² (Single ferrule) | |
| 2x 0.5 mm² ... 1.5 mm² (TWIN ferrule) | |
| Conductor cross-section AWG | 26 ... 14 |
| Tightening torque | 0.6 Nm ... 0.8 Nm |
| Status display | LED |
| Width | 14 mm |
| Height | 80 mm |
| Depth | 94 mm |
| Color | gray (RAL 7042) |
| Flammability rating according to UL 94 (Housing) | V0 (Housing) |
| Ambient conditions | |
| Ambient temperature (operation) | -40 °C ... 60 °C |
| Ambient temperature (storage/transport) | -40 °C ... 85 °C |
| CE | |
| Certificate | CE-compliant |
| UKCA | |
| Certificate | UKCA-compliant |
| Shipbuilding approval | |
| Certificate | TAE0000196 |
| Corrosive gas test | |
| Identification | ISA-S71.04. G3 Harsh Group |
| EN 60068-2-60 | |
| Shipbuilding data | |
| Temperature | D |
| Humidity | A |
| Vibration | B/C |
| EMC | B |
| Electromagnetic compatibility | Conformance with EMC directive |
| Low Voltage Directive | Conformance with Low Voltage Directive |
| Mounting type | DIN rail mounting |
| Assembly note | in rows with zero spacing |
| Mounting position | any |
| Item number | 2967769 |
| Packing unit | 10 pc |
| Minimum order quantity | 1 pc |
| Sales key | 02 |
| Product key | DK6211 |
| GTIN | 4017918174248 |
| Weight per piece (including packing) | 65.54 g |
| Weight per piece (excluding packing) | 57.65 g |
| Customs tariff number | 85364999 |
| Country of origin | DE |
UNSPSC
| UNSPSC 21.0 | 39122300 |
| EU RoHS | |
| Fulfills EU RoHS substance requirements | Yes |
| Exemption | 7(a), 7(c)-I |
| China RoHS | |
| Environment friendly use period (EFUP) |
EFUP-50
| EU REACH SVHC | |
| REACH candidate substance (CAS No.) | Hexahydromethylphthalic anhydride (CAS: n/a) |
| Lead (CAS: 7439-92-1) | |
| SCIP | 1dfaae66-7d44-42ca-86e2-3f0b7bcda3bd |
Compatible products
PLC-ATP BK - Separating plate 2966841
PLC-ESK GY - Power terminal block 2966508
SZF 1-0,6X3,5 - Screwdriver 1204517
ZB 10:UNBEDRUCKT - Zack marker strip 1053001
ZB 10 CUS - Zack marker strip 0824941
ZB10,LGS:FORTL.ZAHLEN - Zack marker strip 1053014
ZB10,QR:FORTL.ZAHLEN - Zack marker strip 1053027
ZB10,LGS:L1-N,PE - Marker for terminal blocks 1053412
ZB10,LGS:U-N - Marker for terminal blocks 1053438
UC-TM 10 - Marker for terminal blocks 0818069
UC-TM 10 CUS - Marker for terminal blocks 0824605
UCT-TM 10 - Marker for terminal blocks 0829142
UCT-TM 10 CUS - Marker for terminal blocks 0829623
ZB 12:UNPRINTED - Zack marker strip 0812120
ZB 12 CUS - Zack marker strip 0824942
ZB 12,LGS:L1-N,PE - Zack marker strip 0812146
UC-TM 12 - Marker for terminal blocks 0819194
UC-TM 12 CUS - Marker for terminal blocks 0824613
UCT-TM 12 - Marker for terminal blocks 0829144
UCT-TM 12 CUS - Marker for terminal blocks 0829630
NS 35/ 7,5 PERF 2000MM - DIN rail perforated 0801733
NS 35/ 7,5 UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 0801681
NS 35/ 7,5 WH PERF 2000MM - DIN rail perforated 1204119
NS 35/ 7,5 WH UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 1204122
NS 35/ 7,5 AL UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 0801704
NS 35/ 7,5 ZN PERF 2000MM - DIN rail perforated 1206421
NS 35/ 7,5 ZN UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1206434
NS 35/ 7,5 CU UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 0801762
NS 35/ 7,5 CAP - End cap 1206560
NS 35/15 PERF 2000MM - DIN rail perforated 1201730
NS 35/15 UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1201714
NS 35/15 WH PERF 2000MM - DIN rail perforated 0806602
NS 35/15 WH UNPERF 2000MM-VPE 10 - DIN rail, unperforated 1204135
NS 35/15 AL UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1201756
NS 35/15 ZN PERF 2000MM - DIN rail perforated 1206599
NS 35/15 ZN UNPERF 2000MM - DIN rail, unperforated 1206586