Nätverksinstallation – från patchpaneler via nätverksisolatorer till SFP-moduler

Nätverksinstallation – från patchpaneler via nätverksisolatorer till SFP-moduler

Installera hela nätverket själv, vi hjälper gärna till. Koppar, fiberoptik eller snabbanslutningskontakter – Phoenix Contact tillhandahåller alla komponenter som behövs: patchpaneler, PoE-injektorer, isolatorer och redundansmoduler för en flexibel installation på plats.

Mer information
Power over Ethernet-injektorer: säker och enkel matning

Power over Ethernet-injektorerna försörjer nätverket med data och spänning på ett säkert sätt

Power over Ethernet-injektorer: säker och enkel matning

Med Power-over-Ethernet-injektorer (PoE), kan fjärrstyrda Ethernet-enheter som kameror förses med data och spänning via en gemensam kabel. Den kompakta fristående lösningen finns i olika effektklasser upp till 60 W.

Förutom RJ45-honkontakten har Power over Ethernet-injektorerna alternativa typer av anslutningsteknik för fältkabeln och det integrerade överspänningsskyddet. Detta skyddar de anslutna enheterna och ökar på så sätt anläggningens tillgänglighet.

Power over Ethernet-splitter FL PD 1001

PoE-splittern separerar kraft och data på plats

PoE-splitter Separera data och kraft på plats

Power​ over Ethernet-splitter​n gör det möjligt att enkelt och prisvärt installera enheter som inte är PoE-kompatibla i stationer som ligger längre bort. För WLAN- eller ​Bluetooth-Accesspunkter​, ​styrsystem, I/O-stationer etc. separerar PoE-splittern data och kraft på plats och tillhandahåller dessa separat. Detta ger dig PoE-lösningens kostnadsfördelar och enkla kabeldragning även för nätverkskomponenter som inte är PoE-kompatibla.

Nätverksisolatorer för galvanisk isolation av nätverket

Nätverksisolatorerna skyddar din utrustning

Nätverksisolatorer för galvanisk isolation av nätverket

Potentialskillnader i industriell miljö är ofta ett problem för störningsfri dataöverföring. Använd FL ISOLATOR för galvanisk isolation i kopparbaserade Ethernet-nätverk.

Ethernet-utrustningen och gränssnitten skyddas av en högklassig isolation upp till 4 kV. Det gör att störtåligheten blir avsevärt högre.

FL ISOLATOR finns även med M12-anslutningsteknik och kapsling för väggmontering.

SFP-moduler: flexibel användning av glasfiberteknik

SFP-moduler för flexibel glasfiberöverföring

SFP-moduler: flexibel användning av glasfiberteknik

Använd SFP-portarna i Ethernet-switchar flexibelt med hjälp av SFP-modulerna (Small Form Pluggable). Phoenix Contact tillhandahåller passande SFP-moduler för single- och multimode-överföring, Fast Ethernet och Gigabit:

  • Koppar- och fiberoptiköverföring (single- och multimode)
  • Överföringsavstånd upp till 80 km
  • Fiberöverföring med enkelledare
  • 100 MBit/s och 1 000 MBit/s
  • Kan användas i alla switchar med SFP-portar från Phoenix Contact