Genel bakisa dön

Zürih batı geçişi - yol tünelleri için high-tech ürünler

13 km uzunluğunda emniyetli, güvenilir tünel altyapısı

İsviçre Knonaueramt'da bulunan N4/N20 Zürih batı geçiş yolu 24 km uzunluğunda olup 13.5 km'si tüneldir. Beş tünelin sonuncusu Islisbergtunnel 2009 yılında tamamlanmıştır ve yerleşik halka, işe gidip gelenlere ve turistlere hizmet vermektedir. Tünelin açılmasıyla bölge trafiği rahatlamıştır.

Uygulama

Tünelde emniyet, işletim, uygun maliyet ve yüksek süreklilik  

Tünelde emniyet, işletim, uygun maliyet ve yüksek süreklilik

Bir tünelin izlenmesi ve işletilmesi oldukça karmaşıktır. İşletme ve güvenlik ekipmanlarının karşılaştığı zorluklar büyüktür. Sistem bölümleri birbirleriyle kusursuz haberleşmelidir ve tünel sistemlerinin istikrarlı çalışması mutlak bir zorunluluktur.

Altyapı sektörünün Zürih merkezli tanınmış planlama şirketi Pöyry Infra AG 280 mühendis ve uzmanla bu zorlu görevin planlaması, organizasyonu ve uygulamasını gerçekleştirmiştir.

Modern, geleceğe yönelik teknoloji ve ürünlerin planlanması ve uygulanmasına özel önem verilmiştir. Dağıtılmış I/O cihazlarının elektromekanik komponentlerine yönelik tedarik sorumluluğu, saygın itibarı nedeniyle Phoenix Contact'a verilmiştir. İşletme ve emniyet ekipmanının çeşitli bölümlerine yönelik bus modülleri ve I/O modülleri sipariş edilen ürünler arasındaydı.

Phoenix Contact ürünleri Kirchenwald tünelinde olduğu gibi başka projelerde de kendisini kanıtlamıştı. Etkileyici komponent performansının yanında Phoenix Contact çalışanlarının önerileri ve desteği nihayetinde tüm tünel boyunca teknolojimizin hayata geçirilmesini sağladı.

Çözüm

Phoenix Contact komponentleri batı geçişinin birçok bölgesinde uygulanmıştır - örneğin tünel havalandırması, aydınlatma, kontrol odasının enerji beslemesi ve güvenlik kapısı kontrolü gibi acil sistemler.

Üst seviye kontrol sistemi kullanılan modülleri merkezden kontrol eder. Tünel havalandırması Inline sistem kitinde kullanılan dağıtılmış I/O modülleri üzerinden gerçekleşir. Sistem kesilmeden kolay dönüşüm ve değişim sağlanır.

QUINT POWER güç kaynakları 85 - 264 V AC geniş aralıklı giriş gerilimi sayesinde üniversal kullanım sunar. 20 ms'ye kadar güç kesintilerinde bile QUINT POWER tam güç sağlar. Power Boost güç rezerviyle önleyici fonksiyon denetimini kontrol eder ve dolayısıyla kesintisiz güç beslemesi sağlar.

Aşırı gerilim arestörleri kullanılarak komponentlerin sürekliliği büyük ölçüde arttırılır.

Kirchenwald tünel projesinde acil durumda bağlantı kapıları PSR serisi emniyet cihazlarıyla güvenle açılıp kapatılır.

Tünel her iki yönde çapraz geçişle bağlıdır ve acil durumda etkilenmeyen tünelden kaçış imkanı sağlar - ancak bu tünel her zaman kapalı tutulmak zorundadır.

Sonuç

Phoenix Contact tünel sisteminin en önemli işlevleri olan emniyet, işletme, uygun maliyet ve sürekliliği desteklemektedir. Bu hedeflere ulaşmak için PROFIBUS dönüştürücüler, programlanabilir lojik kontrolörler (PLC'ler), bus modülleri, raya monte güç kaynakları, termik-manyetik devre kesiciler ve aşırı gerilim koruma gibi farklı ürünler kullanılmıştır.

Zürih batı geçişini inşa ederken kesintisiz işbirliği ve süregelen teknik gelişmelere özel önem verilmiştir. Bu şekilde etkin bir çözüm bulunmuş ve uygulama başarılı olmuştur.


Genel bakisa dön
Referanslar

Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. Şti.

Kısıklı Mah. Hanım Seti Sok. No:38/A
34692 B. Çamlıca - Üsküdar
İstanbul/Türkiye
Mersis:0729002180800018
+90 216 225 4300

Bu web sitesi çerez kullanır, sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikasımızı kabul etmiş sayılırsınız. Daha fazla bilgi için lütfen gizlilik politikamızı okuyun.

Kapat